Jak zrobić obrazki z masy piaskowej? Impast.
Wrażenie impastu, czyli grubego nakładania farby dla urozmaicenia faktury obrazu, możemy wykonać w prosty sposób. Będziemy kolorować obrazki wykonane w grubej warstwie piasku wymieszanego z klejem. Zajęcia można przeprowadzić z cała klasą lub grupą przedszkolaków. Ze względu na oszczędność czasu, w dużych klasach piaskową masę przygotowujemy przed przystąpieniem do zajęć. W małych grupkach możemy pozwolić uczniom na przygotowanie masy.
Praca jest dwuetapowa: pierwszy etap to przygotowanie rysunku w mokrym piasku z klejem, drugi (po upływie kilku dni) malowanie go farbami plakatowymi.
Materiały
Miska plastikowa, czysty piasek (bez kamieni), klajster z mąki, klej do tapet, woda, grubszy karton lub tzw. tektura makulaturowa.
Przygotowanie masy piaskowej
Gotujemy klajster z mąki i wodyKilka łyżek mąki pszennej zalewamy małymi porcjami zimnej wody i dokładnie mieszamy, następnie roztwór wlewamy do gotującej się wody, ciągle mieszając. Aby uniknąć grudek, możemy roztwór przecedzić przez sito kuchenne.
Klajster wlewamy do plastikowej miski, dolewamy trochę zimnej wody i zmieszany z wodą klej do tapet (kilka łyżek stołowych). Do tego dosypujemy piasek w ilości, która pozwoli na uzyskanie gęstej masy. Nie podaję proporcji, wszystko zależy od tego, ile masy potrzebujemy (dwulitrowa miska masy wystarcza na wykonanie okołu 6 prac).
Nakładanie masy na karton, rysowanie
Garść masy nakładamy na karton i rozprowadzamy dłonią po całej powierzchni. Następnie wykonujemy prosty rysunek (najlepiej palcem). Za każdym razem obcieramy nadmiar masy z palca z w serwetkę.
Suszenie i malowanie
Ważne! Zaraz po narysowaniu wzoru obrazki przenosimy w miejsce, w którym będą się suszyć. Aż do całkowitego wyschnięcia obrazków nie przesuwamy, gdyż może to spowodować popękanie pracy, a nawet odpadnięcie niektórych fragmentów.Po kilku dniach obrazek wysycha i nadaje się do malowania (najlepiej farba plakatową).
Przykłady prac
Autor: Marzena Ryś
I.Pawlak