Twf II kolos VI sem.doc

(49 KB) Pobierz

1.                       Wyjaśnij, które efekty fizycznego kształcenia mają doraźne a które przyszłościowe znaczenie i dlaczego?

Efektami fizycznego kształcenia są sprawność fizyczna-zdolność do wykonywanej pracy mięśniowej adekwatnie do sytuacji, sprawność ruchowa-zasób umiejętności oraz  wiedza technologiczna-zasób wiadomości. Sprawność fizyczna ma znaczenie doraźne, ponieważ wpływa na ucznia teraz, sprawność ruchowa cel doraźny oraz przyszłościowy a wiedza ma znaczenie przyszłościowe, nabiera znaczenia w dorosłości. Sprawność fizyczna ma znaczenie doraźne ponieważ jest to określony poziom rozwoju, wykształcenie cech motorycznych, polega na zaawansowaniu w wykształceniu sprawności i umiejętności technicznych w określonych dyscyplinach, umiejętność władania swoim aparatem ruchu, dzięki opanowaniu podstawowych nawyków ruchowych. Wzrost sprawności ruchowej uzależniony jest od nabytych umiejętności i doświadczeń osobistych. Sprawność fizyczną można określić jako aktualną możliwość wykonywania wszelkich czynności ruchowych oraz wyrobienia cech motorycznych takich jak: siły, szybkości, zręczności i innych uzdolnień motorycznych. Sprawność ruchowa natomiast ma znaczenie doraźne i przyszłościowe ponieważ uczymy się nowych czynności wykorzystując stare, to co już umiemy, pozwoli nam to teraz i w przyszłości opanować wiele nowych zadań. Z kolei wiedza ma znaczenie przyszłościowe, ponieważ nabiera znaczenia w dorosłości, wiemy np. że ćwiczenia są zdrowe że nas wychowują, rozwijają sprawność fizyczną dzięki temu dbamy o swój rozwój poprzez  np. rekreacje. Będąc w wieku szkolnym chodzimy na wf ponieważ jest to przedmiot szkolny obowiązkowy natomiast w dorosłym życiu zdajemy sobie sprawe poprzez nabyte wiadomości jakie ma dla nas znaczenie i podtrzymujemy sprawność…

 

2.                       Wyjaśnij, co współcześnie oznacza termin wychowanie w wychowaniu fizycznym?

      Wychowanie jest to proces oddziaływania na sfere poznawcza, emocjonalna oraz motoryczna wychowanka ,w celu uświadomienia mu znaczenia różnych przejawów dbałości o ciało, ukształtowaniu  pozytywnego nastawienia do jego potrzeb oraz wyposażenia w umiejętności służące ich zaspokajaniu, przygotowanie do podtrzymywania oraz pomnażania tych wartości w zyciu późniejszym poprzez uczestnictwo młodych pokoleń w kf

3.                       Zdefiniuj, co to jest „postawa prosomatyczna” i dlaczego jest jednym z końcowych pożądanych efektów wf?

Postawa prosomatyczna jest to typowy cel swoisty dla Wychowania Fizycznego, tzw.  psychiczna gotowość do podejmowania pozytywnych działań na rzecz swojego ciała w przyszłości. Kształtowana jest postawa „czy chcę”.

???? WSKAZÓWKI: 

- Dlatego jest pożądanym efektem końcowym, ponieważ dążymy aby U opuszczając szkołę sam podejmował aktywną i świadomą troskę o Zdrowie, sprawność i urodę ciała na podłożu poznania ich znaczenia w życiu człowieka. Poprzez wzmacnianie pozytywnych nastawień do aktywności fizycznej podkreślamy sukcesy osiągane przez U słabszych. Również poprzez m.in. wzmacnianie korzystnych zachowań U i wyciszanie zachowań niepożądanych kształtowanie wzorów zachowań,  kształtowanie aspiracji możemy ten cel osiągnąć.

-- Jeżeli wykształcimy w uczniach pozytywną postawę dbałości o swoje ciało, czyli postawę prosomatyczną: to gdy będzie miał wolny czas, wyciągnie w każdej wolnej chwili sprzęt sportowy i pójdzie na boisko, basen, halę sportową, czyli będzie miał wdrożoną dbałość o swoje ciało. Ogólnie mówiąc, gdy będzie wykształcona postawa prosomatyczna w każdej chwili wolnej będzie uprawiał rekreacje.

4.                       Wyjaśnij, czego dotyczy i na czym polega prawo efektu oraz jakie wskazówki pedagogiczne wynikają z niego dla nauczyciela?

Zachowanie, które w danej sytuacji wywołuje odczucie zadowolenia (satysfakcję) zostaje skojarzone z ta sytuacją. Jeśli w przyszłości sytuacja ta się powtórzy, to wzrasta prawdopodobieństwo, iż powtórzone zostanie to zachowanie.

Jeżeli w danej sytuacji zachowanie wywoła odczucie dyskomfortu, to spada prawdopodobieństwo powtórzenia się tego zachowania w podobnych warunkach w przyszłości (biegniesz 1500m rzygniesz).

Im większe zadowolenie lub przykrość, tym większe wzmocnienie lub osłabienie związku.

????WSKAZÓWKI:

-Staramy się nie wywoływać sytuacji negatywnych, które powodują u U niechęć a w konsekwencji unikanie zajęć WF. Również postawa N ma znaczący wpływ na nastawienie U wobec WF. jeżeli przychodzimy na zajęcia i N pokazuje swoją wyższość, poprzez poniżanie, wyśmiewanie się będzie to skutkować negatywnym zachowaniem U. Jeżeli widzimy, że U ma problem podczas wykonania ćwiczenia, np. przewrotu w przód, staramy się jakoś pomóc, poprzez stosowanie ćwiczeń pomocniczych zmierzających do opanowania zadania (ćwiczenia z woreczkiem).

5.                       Wyjaśnij, czego dotyczy i na czym polega teoria równowagi poznawczej oraz jakie wskazówki pedagogiczne wynikają z niej dla nauczyciela?

Zakłada ona dążenie do wew. Zgodności postaw w stosunku do obiektów ją tworzących (poprzez podobieństwo lub wspólnotę poglądów, bliskość, pomagania sobie).

Wg tej koncepcji „lubienie jakiejś osoby” może być konsekwencją faktu, że jesteśmy z tą osobą jakoś powiązani (czyli tworzymy z nią właśnie jednostkę poznawczą). Lubimy ludzi, którzy zapewniają lub przywracają zgodność w obrębie systemu naszych przekonań. Nasze sympatie/ antypatie układają się w sposób, który zapewnia zgodność między naszymi różnymi postawami i zachowaniami.

????WSKAZÓWKI:

-Nauczyciel musi być dla U wzorem postępowania, musi mieć z nimi dobry kontakt, być tolerancyjny, życzliwy i służyć pomocą, gdy U tego potrzebuje. U widząc taką osobę zaczynają się starać, uważają N za ideał i ich podejście, nastawienie do zajęć jest pozytywne (starają się, aby N być zadowolony).

Efekt aureoli (efekt HALO)à zjawisko polegające na przypisywaniu osobom oceniamy pozytywnie pod jakimś względem także innych cech pozytywnych, osobom postrzeganym negatywnie- cech negatywnych.

 

 

 

 

6.                       Przedstaw schemat metod wychowawczych (wg. H.Grabowskiego) w kontekście atrybutów nauczyciela i głębokości wpływu na wychowanka?

METODA

GŁĘBOKOŚĆ REAKCJI

ATRYBUTY N

ZEWNATRZPOCHODNE

Nagradzanie i karanie

Uległość wobec wymagań U

władza

WEWNATRZPOCHODNE

modelowanie

Identyfikacja z osobą N

atrakcyjność

perswazja

Identyfikacja z poglądami N

wiarygodność

zadaniowa

Internalizacja wartości

pomysłowość

 

7.                       Podaj dwa przykłady sformułowania celu wychowawczego, dotyczącego kształtowania postawy prospołecznej?

- Szacunek dla norm, przepisów i prawa: Ustalenie, przestrzeganie i egzekwowanie przebiegu lekcji, zasad oceny, punktowania, sędziowania.

- Kształtowanie wrażliwości na ludzkie potrzeby: ćwiczenie w podgrupach, asekuracja podczas ćwiczeń, uwypuklenie znaczenia współpracy, wzajemnego doradztwa i konsultacji.

8.                       Podaj dwa przykłady sformułowania celu wychowawczego, dotyczącego kształtowania postawy prosomatycznej z wykorzystaniem komponentu poznawczego?

- Kształtowanie akceptacji i internalizacji wartości utylitarnych.

- Kształtowanie kreacyjnego stosunku do aktywanosci fizycznej.

9.                       Podaj dwa przykłady sformułowania celu wychowawczego, dotyczącego kształtowania postawy prosomatycznej z wykorzystaniem komponentu emocjonalnego.

- Kształtowanie aspiracji i wzorców zachowań.

- Wzmacnianie pozytywnych nastawień do aktywaności fizycznej

10.                   Zdefiniuj współczesne wychowanie fizyczne i przedstaw jego części składowe.

Wychowanie fizyczne – zamierzona i świadoma działalność ukierunkowana na wytwarzanie właściwego zespołu postaw i nastawień, związane z nim przekazywanie wiadomości, a także zahartowanie na bodźce środowiskowe oraz zdobycie umiejętności i sprawności, które łącznie wyznaczają zachowanie człowieka w stosunku do jego fizycznej (cielesnej) postaci.

Składowe: ??

  1. Przedstaw główne metody wychowawcze i uzasadnij, które z nich mają uzasadnienie w kontekście współczesnej edukacji fizycznej
  2. Zdefiniuj współczesne wychowanie fizyczne i wyjaśnij doraźne i prospektywne znaczenie jego końcowych efektów

 

 

13.                   Zdefiniuj pojęcie kompetencji technologicznych we współczesnym wf i przestaw ich znaczenie

Kompetencje technologiczne (sprawność, umiejętności)- to wiedza teoretyczna i praktyczna warunkująca skuteczność działania; zdolność do posługiwania się wiedzą o charakterze wyjaśniającym i wiedza na temat sposobów działania; to umiejętność wyboru takich sposobów działania, które prowadzą do realizacji pożądanych celów (urzeczywistniają jednostce przypisane role społecznej wartości); są definiowane jako dyspozycje osobowościowe do społecznych i niespołecznych działań w określonej dziedzinie kultury;

  1. Czego dotyczy i czym praktycznie skutkuje teoria równowagi poznawczej.

15.                   Zdefiniuj pojęcie kompetencji aksjologicznych we współczesnym wf i przestaw ich znaczenie

(postawa, motywacja) przynoszą osobie społecznej odpowiedź na pytanie „ po co żyć?”, czyli dla jakich wartości- celów podejmuje się działanie oraz jakie związki zachodzą między wartościami w życiu człowieka; to indywidualna zdolność rozróżniania celów wartościowych od nie wartościowych oraz umiejętność wartościowania swoich sądów o wartościach do przyjętego w danej społeczności wzorca (wartości wyższego rzędu wspólnoty kulturowej

  1. Wyjaśnij doraźne i prospektywne znaczenie poszczególnych efektów końcowych fizycznego kształcenia
  2. Które z metod wychowawczych najbardziej odpowiadają współczesnej koncepcji edukacji fizycznej i dlaczego

18.                   Wyjaśnij, czego dotyczy i na czym polega podwójna rola i znaczenie współczesnego wf

WF spełnia podwójną rolę: zaspokaja DORAŹNE potrzeby w zakresie stymulacji fizycznego rozwoju oraz służy PRZYGOTOWANIU do dbałości o ciało po ustaleniu stosunku wychowawczego. Dlatego od WF młodzieży zależy poziom KF dorosłych, którego miarą jest uczestnictwo w różnych jej formach. Od poziomu KF dorosłych zależą ranga i poziom szkolnego WF. 

19.                   Czym jest postawa prosomatyczna, przedstaw jej, charakterystyki i metody jej kształtowania na konkretnych przykładach z lekcji wf

Postawa prosomatyczna jest to typowy cel swoisty dla Wychowania Fizycznego, tzw.  psychiczna gotowość do podejmowania pozytywnych działań na rzecz swojego ciała w przyszłości. Kształtowana jest postawa „czy chcę”.

Komponenty postawy: poznawczy, emocjonalny, behawioralny.

Kierunek postawy: dodatni/ pozytywny; ujemny/ negatywny; obojętny/ neutralny.

Głębokość i trwałość postawy: uleganie, identyfikacja, internalizacja.

M. nagradzania i karania- KARA- najlepiej sprawdza się technika karania zbiorowego, np. indywidualne karcenie U za rozmowy na lekcji zastępujemy wprowadzeniem dodatkowego przepisu do gry, że za każdy okrzyk drużyna traci piłkę lub punkt. Sytuacja taka sprzyja samowychowaniu przez wykorzystanie nacisku grupowego pod warunkiem że nie prowadzi do zbiorowego odwetu. NAGRODA- duża skuteczność jako czynnik doraźnej stymulacji lub modyfikacji zachowań w kierunku pożądanym. Musi być atrakcyjna oraz kojarzyć się w świadomości U z konkretnym zachowaniem lub osiągnięciem. Należy używać ją sporadycznie, gdyż może prowadzić do zmniejszenia zainteresowania czynnością, która nie jest nagradzana.

M. modelowania- oddziaływanie wychowawcze poprzez naśladowanie wzorów jest szczególnie owocne w młodym wieku. Dziecko wcześniej nie jest zdolne uczyć się przez obserwację, dlatego modelowanie może poprzedzać racjonalną perswazję, przygotowując podstawy jej skuteczności. N jest pierwszym wzorem, z którym kojarzy aktywność fizyczną. U sam podejmuje decyzje, gdyż model postępowania jest atrakcyjny i U chce kontynuować.

M. perswazji- nadawanie znaczenia takim wartościom i zachowaniom, które odnoszą się do zdrowia, sprawności, budowy i urody ciała. wiarygodność jest naszym atrybutem. Jeżeli mówię, że trzeba się rozgrzać i biegamy to biegam razem z U, jestem ubrana w strój sportowy.

M. zadaniowa- samookreślenie się U, ocena sytuacji, U sam tego dokonuje. Ważnym elementem jest pomysłowość. Metoda ta w WF stosowana jest przez N doświadczonych, którzy dobrze znają klasę i wiedza na co stać danego U. Metoda dosyć trudna, występuje w dwóch sytuacjach:

*WYKORZYSTUJA SYTUACJE NADAŻAJĄCĄ SIĘ ABY WYRAZIŁ SWÓJ STOSUNEK

*JA PROWOKUJE SYTUACJĘ, DO KTÓREJ U MUSI się ODNIEŚĆ

20.                   Czego dotyczy i czym praktycznie skutkuje teoria dysonansu poznawczego.

Niezgodność pomiędzy dwoma elementami poznawczymi. Stan napięcia, dyskomfortu. Element poznawczy to myśl, uczucie, przekonanie lub wiedza o czymś. PRZYKŁADà jestem człowiekiem uczciwym; potrafię być empatyczny w stosunku do innych ludzi; lubię ubierać się na zielono; świat jest miejscem sprawiedliwym; prowadzę zdrowy styl życia.

Największe prawdopodobieństwo pojawienia się dysonansu jest wtedy, gdy pojawia się element poznawczy zagrażający naszemu wyobrażeniu o sobie, naszej samoocenie.

Napięcie spowodowane wystąpieniem dysonansu poznawczego możemy obniżyć poprzez:

àzmianę naszego zachowania tak, aby było zgodne z dysonansowym elementem poznawczym

àuzasadnienie naszego zachowania, zmieniają 1 z elementów poznawczych tak, aby był on mniej sprzeczny z zachowaniem

àuzasadnienie naszego zachowania, dodając nowe elementy poznawcze, które są zgodne z zachowaniem i je wspierają

              Pierwszeństwo  mają takie sytuacje, w których dominują działania podnoszące samoocenę nad               deprecjonującymi, powodzenie nad niepowodzeniem.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin