Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II 15.doc

(48 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

 

 

Ośrodek tematyczny: Czy ważne są dobry wzrok i słuch, aby dobrze się

                                      uczyć?”

 

Prowadząca: Janina Kruk

Data: 15. 09. 2008 r.

Temat: Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat tekstu G. Kasdepke

             „ Widzieć jak przez mgłę”. Układanie zdań z poznanymi powiedzeniami.

 

Cele ogólne:

Uczeń:

·        Układa zdania z poznanymi powiedzeniami

·        Rozwiązuje problem  „Po co człowiekowi dwoje oczu i uszu?”

·        Śpiewa piosenkę „Nasze uszy słyszą świat”,

·        Poznaje instrumenty strunowe – smyczkowe

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

·        Zna termin wielokropek

·        Czyta tekst z uwzględnieniem wielokropków

·        Formułuje odpowiedzi na pytania

·        Poznaje powiedzenia dotyczące wzroku

·        Układa i zapisuje zdania na podany temat

·        Poznaje budowę oka

·        Poznaje sposoby badania wzroku

·        Poznaje przedmioty ułatwiające obserwowanie

·        Wypowiada się na temat znaczenia dobrego wzroku i słuchu

·        Śpiewa piosenkę poznana w pierwszej klasie

·        Gra na instrumentach perkusyjnych

·        Poznaje instrumenty strunowe – smyczkowe

·        Rozwija umiejętność uważnego słuchania

 

Metody:

Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo – naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.

 

Formy pracy:

·        Zbiorowa

·        Indywidualna

·        Grupowa

 

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, tablica do badania wzroku, odtwarzacz CD, nagranie piosenki, nagranie brzmienia instrumentów smyczkowych, instrumenty perkusyjne.

 

Przebieg:

1.Wprowadzenie terminu wielokropek.

2.Samodzielne ciche czytanie opowiadania Widzieć jak przez mgłę (podręcznik,

s. 58 ).

- Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego utworu.

- Głośne odczytywanie opowiadania z uwzględnieniem wielokropków

- Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.

- Zabawa Ciuciubabka.

    Dzieci ustawiają się w luźnej gromadce na wyznaczonym terenie. Jedno dziecko ma zawiązane oczy. Jego zadaniem jest złapanie któregoś z biegających kolegów i rozpoznanie go. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

- Rozmowa na temat wrażeń, które towarzyszyły dzieciom podczas zabawy.

·        Jak porusza się osoba, która nie widzi?

·        Jakie to uczucie, kiedy się nic nie widzi?

·        Jeśli ktoś z was nie widzi dobrze, powinien udać się do lekarza, aby dokładnie sprawadzić swój wzrok.

3.Czytanie tekstu G. Kasdpke Widzieć jak przez mgłę z podziałem na role         (podręcznik, s. 58).

4. Wyjaśnienie powiedzeń związanych ze wzrokiem

·        Wykonanie ćwiczenia 1. s. 59

Przykład:

rzucić okiem – spojrzeć na coś pobieżnie, przelotnie

zobaczyć coś gołym okiem – spostrzec coś od razu, bez przyglądania się

mieć kogoś na oku – obserwować kogoś

mydlić komuś oczy – wprowadzać kogoś w błąd

spędzać komuś sen z oczu – niepokoić kogoś

świecić oczami – wstydzić się

spiorunować wzrokiem – spojrzeć na kogoś groźnie

wpaść komuś w oko – spodobać się komuś

zapuszczać żurawia – zaglądać gdzieś, podglądać

5. Układanie zdań z wybranymi powiedzeniami.

 

2. Rozmowa na temat, Po co człowiekowi dwoje oczu i dwoje uszu?

    Pomoce dydaktyczne: tablica do badania wzroku, podręcznik, s. 60-61

 

1.     Poznanie zasady działania oka

·        Zapoznanie z informacją Warto wiedzieć! (podręcznik, s. 60).

·        Wykonanie doświadczenia.

·        Formułowanie odpowiedzi na pytania.

2.     Rozmowa na temat wad wzroku.

Uwaga! Jeśli istnieje możliwość zaproszenia pielęgniarki szkolnej lub wizyty w jej gabinecie, należy ją poprosić, aby przeprowadziła tą część zajęć.

- W jakich sytuacjach ludzie noszą okulary?

- Do czego potrzebne są okulary?

- Co wymyślili ludzie zamiast okularów?

- Kto decyduje o tym, czy dziecko lub dorosły powinni nosić okulary?

- Jakie mogą być skutki nienoszenia okularów?

·        Sprawdzanie wzroku uczniów uczniów wykorzystaniem tablicy dostępnej w gabinecie higieny szkolnej.

      3. Wspólne pisanie odpowiedzi na pytanie: Do czego wykorzystujemy

          w szkole wzrok? (Zapis na tablicy i w zeszytach).

              Przykład:

       Wzrok potrzebny jest w szkole do oglądania obrazków, czytania tekstów, obserwowania otoczenia i rozpoznawania ludzi.

·        Wykonanie ćwiczenia 2., s. 61.

 

3. Śpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”. Poznanie instrumentów -     smyczkowych

Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania: piosenka „Nasze uszy słyszą świat”, brzmienie instrumentów strunowych – smyczkowych (płyta 1), instrumenty perkusyjne, podręcznik, s. 61-63.

1. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat” (Śpiewnik, s. 3).

             

1.     Każdy z nas ma dwoje oczu,

które widzą wszystko,

widzą wszystko.

Błękit nieba, biały domek,

zieleń traw i listków,

traw i listków.

2.     Każdy z nas ma jeden nosek,

do wąchania kwiatków,

do wąchania.

Czasem także do kichania,

lecz, na szczęście, rzadko

do kicania

   

      Refren:

         Uszy słyszą ptaków śpiew,

         dzwonki deszczu, granie drzew,

         a nad stawem chóry żab –

         nasze uszy słyszą świat!

    

      Refren:

          Uszy słyszą…

 

 

·        Wypowiedzi dzieci na temat zaśpiewanego utworu.

- O jakich zmysłach jest mowa w piosence?

- Przy pomocy których instrumentów perkusyjnych możemy naśladować śpiew ptaków, dzwonienie deszczu, grę drzew, odgłosy żab?

 

·        Wybór instrumentów perkusyjnych i ponowne zaśpiewanie piosenki przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych (ćw. 3., s. 61).

 

2.cd. Rozmowa na temat Po co człowiekowi dwoje uszu i dwoje oczu?

Pomoce dydaktyczne: podręcznik, s. 61.

1.     Czytanie zapisanych na tablicy zdań zawierających powiedzenia o słuchu.

Przykład:

Kasia ma powyżej uszu kłótni ze swoim bratem.

Marcin obawiał się że mama natrze mu uszu za spóźnienie się na obiad.

Stefan śpiewa tak, jakby mu słoń na ucho nadepnął.

        - Przeczytajcie zdania zawierające powiedzenia o uszach. Objaśnijcie ich

              znaczenie.

2.     Rozmowa na temat znaczenia słuchu dla pełnego poznawania                                                                                                                           otaczającego ich świata.

·        Czytanie informacji Warto wiedzieć! (podręcznik, s. 61).

·        Wypowiedzi dziecina temat wysłuchanego tekstu.

·        Zabawa Czy dobrze słyszymy?

      Chętne dziecko staje bokiem do pozostałych dzieci w odległości ok. 

5 m. Przykrywa ręką ucho, które znajduje się bliżej grupy dzieci. Nauczyciel lub wybrane dziecko wypowiada dowolne zdanie normalnym tonem i prosi dziecko stojące przed grupą o powtórzenie usłyszanego zdania.

Uwaga! Jeśli podczas zabawy dziecko nie potrafi powtórzyć zdania, należy zwrócić uwagę rodzicom na ten fakt i poprosić konsultacje

z lekarzem . Obecnie coraz częściej stwierdza się ubytki na słuchu u dzieci w młodszym wieku szkolnym.

      3. Pisanie odpowiedzi na pytanie: Do czego wykorzystujesz w szkole słuch?

              (Zapis na tablicy i w zeszytach.)

                  Słuch potrzebny jest w szkole do słuchania nauczycieli, innych dzieci,

              do korzystania z radia i telewizji oraz uczenia piosenek.

 

3.cd. Śpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”. Poznanie instrumentów strunowych – smyczkowych.

1.Rozpoznawanie brzmienia instrumentów ( ćw.4, s. 62 )

- odtwarzanie z płyty CD nagrania brzmienia instrumentów strunowych -        

  smyczkowych

- określenie różnic w brzmieniu poszczególnych instrumentów

- nazywanie instrumentów przedstawionych w podręczniku – uzupełnianie  

  tekstu z lukami

2. Omówienie budowy instrumentów strunowych – smyczkowych.

- formułowanie odpowiedzi na pytania ( podręcznik, s. 63 )

- wykonanie ćwiczenia 5., s. 63

3. Śpiewanie piosenki Nasze uszy słyszą świat.

4. Domowniczek 11.

 

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin