konspekt z dnia 13 stycznia 2006.doc

(25 KB) Pobierz
Konspekt zajęć przeprowadzony w grupie dzieci trzyletnich przez Janinę Kruk w dniu 13 stycznia 2006r

Konspekt zajęć przeprowadzony w grupie dzieci trzyletnich przez Janinę Kruk w dniu 13 stycznia 2006r. Korelacja zajęć matematycznych z rozwijaniem mowy dzieci.

 

Hospitacja kontrolna oceniająca

 

Temat „Goście w naszym karmniku”

Cele:

Główny:

      -    ćwiczenie mięsni narządów mowy na zgłoskach: „ćwir, gru, tii, kra”

-          wyrabianie płynności ruchów podczas ćwiczeń

-          próby przeliczania liczebności zbiorów – dużo, mało

-          porównywanie wyglądu ptaków

-          wyrabianie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Szczegółowe:

      -    prawidłowo wykonuje ćwiczenia mięsni narządów mowy

-          rozpoznaje głosy ptaków, które występują w wierszu

-          dziecko potrafi dokładnie naśladować ruchy nauczycielki

-          trafnie określa czynności, które przedstawia nauczycielka za pomocą ruchu

-          dziecko prawidłowo określa liczebność zbiorów stosując określenia - dużo, mało

-          potrafi określić wygląd wróbla i sroki

Metody: aktywne działanie dzieci

Formy: praca grupowa i indywidualna

Pomoce: wiersz pt. ”Zimą w karmniku”, ilustracje ptaków występujących w wierszu, szarfy w dwóch kolorach, podkład muzyczny.

Przebieg:

1.     Czytanie wiersza pt. „Zimą w karmniku” – analiza utworu.

2.     Zabawa ortofoniczna: naśladowanie odgłosów wydawanych przez ptaki występujące w wierszu.

3.     Zagadki ruchowe: w rytm melodii płynącej z kasety nauczycielka naśladuje czynności wykonywane przez ptaki: picie wody, zbieranie ziaren, podskoki, fruwanie. Po rozpoznaniu czynności dzieci powtarzają je wspólnie z nauczycielką.

4.     Zabawa matematyczna „Różne ptaki”: na tablicy nauczycielka umieszcza duże sylwety wróbla i sroki. Dzieci zostają podzielone na dwie grupy – „wróble” i „sroki”. Na szyi każdego dziecka nauczycielka umieszcza emblemat odpowiedniego ptaka. Na sali z szarf układa dwa, duże okręgi. W rytmie tamburyna „ptaki” przemieszczają się w określonym kierunku. Na hasło: „do gniazd”, „sroki” zajmują miejsca w okręgu z szarf czerwonych, „wróble” w okręgu z szarf zielonych. Po zakończeniu zabawy zadaje dzieciom pytania

      -    Czy dużo ptaków jest w każdej obręczy?

-          Ile ptaków jest w każdej obręczy?

-          Ile ptaków takich samych jak w zielonej obręczy jest na tablicy?

5.     Zachęcanie zdolniejszych dzieci do przeliczenia zawartości obu obręczy (przeliczanie w zakresie trzech i więcej...)

6.     Zabawa ruchowa do piosenki pt. „Wróbelek”.

7.     Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin