Starożytny Rzym.doc

(4142 KB) Pobierz

 



1.   Królestwo Rzymskie

To miano okresu w dziejach Rzymu trwającego od założenia miasta przez legendarnego Romulusa w 753 p.n.e. do obalenia monarchii w 509 p.n.e. i wprowadzenia Republiki. W okresie królewskim na tronie miało zasiadać siedmiu władców, jednak jedynie trzej ostatni są uważani za postaci w pełni historyczne. Okres monarchii zakończył się wygnaniem z Rzymu jego ostatniego władcy.

 

2.   Republika Rzymska

 

 

W 509 roku p.n.e. obalona została monarchia (po wypędzeniu Tarkwiniusza Pysznego z Rzymu przez Lucjusza Juniusza Brutusa) a powstała republika, wszystkich Rzymian. Po łacinie oznacza to „rzecz wspólna” (inaczej: „rzeczpospolita”). Odtąd obywatele brali odpowiedzialność za państwo. W republice panowało dwóch konsulów i senat. Konsulowie kierowali bieżącą polityką państwa, a w razie wojny dowodzili armią. Na senat składali się głównie starsi obywatele, zazwyczaj Patrycjusze.     Rzymski senat.

             

              Republika jest ustrojem dobrze znanym w polskiej historii. Po utworzeniu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w Polsce panował podobny ustrój. Wiele państw Europy w tym Francja, przyjęło republikę z wielką radością. W Rzymie po latach tyrani ten sposób rządzenia, bardzo podszedł do gustu rzymian.

 

 

3.   Bogowie Rzymu

             

 

              Rzymianie jak wszystkie cywilizacje posiadały swoją religię, była religią politeistyczną. Wzorowana ona była na Religi greckiej, rzymscy bogowie mieli swoich odpowiedników greckich. Oprócz bóstw narodowych rzymianie czcili bóstwa domowe. Dla bogów budowano przepiękne, wielkie świątynie, w których byli czczeni. Głównymi bogami rzymskimi byli: Jowisz, Wenus, itp.


                 Rzymska świątynia             

 

Współcześnie wyróżniamy trzy wielkie religie świata: chrześcijaństwo, islam i judaizm. Religie te są najliczniejszymi (oprócz judaizmu) religiami świata. Pierwsi chrześcijanie musieli przetrwać prześladowania abyśmy mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę. Jak i chrześcijaństwo jak i judaizm zaliczamy do religii abrahamowych, czyli uznajemy Abrahama za pierwszego człowieka który zaufał Bogu. Od początków świata, człowiek wierzył w najdziwniejsze bóstwa, np. Trzygłów (bóg Słowian). Religia towarzyszy człowiekowi wszędzie, w architekturze, przy kolacji (znak krzyża przed posiłkiem).

 

 

4.   Początki Cesarstwa

 

              W I w. przed Ch. upadła republika. Przyczyna tkwiła w sprawach wewnętrznych samego Rzymu, co można uprościć w jednym zdaniu. Republika miała coraz mniej zwolenników. Nastąpiła epoka Cesarstwa. Władze posiadała jedna osoba (cesarz). Pierwszymi cesarzami rzymskimi byli: Gajusz Juliusz Cezar, Oktawian August i wiele innych. Juliusz Cezar uważany był za tyrana. Cezar był najwybitniejszym wodzem, podbił Galie, którą przyłączył do Rzymu. Senat rzymski zaniepokojony sukcesami militarnymi, oraz popularnością wśród żołnierzy, polecili Cezarowi powrócić do Rzymu. W 44 roku przed Ch. Grupa spiskowców (w tym ulubieniec Cezara - Brutus) przyszykowali zamach. Spiskowcy nie byli w stanie przywrócić republiki. Następcą Cezara był Oktawian. Oktawian był siostrzeńcem Cezara. W 31 roku przed Ch. odniósł wielkie zwycięstwo nad swoim największym przeciwnikiem Markiem Antoniuszem w bitwie morskiej pod Akcjum.

 

                            Cesarstwo Rzymskie w 117 r. n.e.

             

              W dziejach świata wyróżniamy wiele imperiów poczynając od starożytności (imperium Aleksandra Wielkiego) kończąc na czasach II wojny światowej. Człowiek pragną, aby jego kraj stał się potęgą, co można przełożyć na życie szkolne, to wzajemna, rywalizacja o dominacje, np. w klasie, w szkole.

 

 

5.   Kultura Rzymska

 

                            W dziedzinie literatury największymi pisarzami rzymskimi byli: Wergiliusz (Eneida - epopeja), Horacy (Carmina - pieśni), Owidiusz (poradnik miłosny). W dziedzinie budownictwa rzymianie osiągnęli wielki sukces, budowali akwedukty doprowadzające wodę do miasta, drogi, łaźnie w których obywatele spędzali wolny czas. Zastosowano nowe surowce w budownictwie w tym: cegła, zaprawę. Centralnym placem w miastach imperium było forum, gdzie skupiało się życie miasta. Najbardziej znaną świątynią rzymską jest Panteon, który został zbudowany ku czci wszystkich bogów. Pozostałymi zabytkami budownictwa rzymskiego są: łuki triumfalne, areny (największy i najbardziej znany z nich to Koloseum). Oprócz dróg rzymianie budowali wiele mostów.

Akwedukt Koloseum

                                                                

                            Te wszystkie dokonania w budownictwie pozwoliły człowiekowi do budowy większych, wspanialszych budowli. Kanalizacja w miastach rzymskich była w tamtych czasach cudem architektonicznym, ówczesne drogi można porównać do współczesnych autostrad. Łaźnie były komfortem dla bogatych obywateli Rzymu, są wzorem czystości na wiele wieków. Rzymianie posiadali piękną literaturę, nie tak znaną jak grecka ,ale równie piękna.

 

6.   Narodziny Chrześcijaństwa

 

 

                            Za panowania Oktawiana Augusta w Betlejem w Palestynie narodził się Jezus Chrystus, przez chrześcijan jest on uważany za Mesjasza. Do Jezusa przyłączyło się 12 uczniów (apostołów) którzy wraz z nim podróżowali po Palestynie głosząc słowo Boże, dając podwaliny nowej religii- chrześcijaństwa. Po śmierci Jezusa (po przez ukrzyżowanie) apostołowie rozeszli się po antycznym świecie głosząc Słowo Boże zapisane przez czterech apostołów (Jana, Marka, Mateusza i Łukasza) nazywane Ewangelią. Apostołowie zakładali gminy chrześcijańskie, na których czele stali biskupi. Na czele kościoła stał wtedy jeden z apostołów nazywany Piotrem, który zginą śmiercią męczeńską. Za panowania Nerona został podpalony Rzym, za co chrześcijanie zostali obarczeni winą. Chrześcijanie cierpieli prześladowania aż do momentu, gdy to w 313r. w Mediolanie cesarz Konstanty Wielki, nadał chrześcijanom swobodę wyznania. Po uzyskaniu swobody wyznania wiary rozpoczęło, się wielkie budowanie świątyń kościoła katolickiego.

 

Współczesne chrześcijaństwo jest zupełnie inne jak za czasów apostołów, nie trzeba wyznawać swojej wiary, w ukryciu (konspiracji), wręcz przeciwnie jak najbardziej „ukazywać” swoją wiarę. Są organizowane procesje, msze św. w miejscach publicznych, czego nie mogli zrobić pierwsi chrześcijanie, bo by zostali ukrzyżowani lub rozszarpani przez dzikie zwierzęta, na arenach całego imperium.

 

7.   Upadek

Cesarstwa Rzymskiego

 

                            W III w. Cesarstwo przeżywało poważny kryzys polityczny i gospodarczy. W wyniku Wielkiej Wędrówki Ludów barbarzyńcy zaatakowali granice państwa, w wielu miejscach ją przekraczając. Byli to przede wszystkim Germanie. Kryzys imperium oraz konieczność obrony granic były przyczynami podziału Cesarstwa w 395 r. na części: zachodniorzymską i bizantyjską.

              W wyniku kolejnych najazdów i zdobycia samego Rzymu w 476 r. został pozbawiony władzy ostatnich cesarzy panujących w zachodniej części imperium, co było równoznaczne z upadkiem Cesarstwa na Zachodzie. Cesarstwo Rzymskie istniało nadal na wschodzie jeszcze do 1453 r.. Na gruzach imperium rzymskiego ukształtowały się późniejsze państwa Europy.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin