SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIIData: 29.04.2003 r.Rodzaj zajęcia: Edukacja przyrodniczo - ekologicznaTemat zajęć: Kłopoty naszej planety.Cele:-utrwalenie wiadomości na temat Światowego Dnia Ziemi,-utrwalenie nazw drzew,-prawidłowe odpowiedzi,-uważne obserwowanie swojego otoczenia.Cele operacyjne:Uczeń:-chroni środowisko,-wie co to jest recykling,-zna drzewa,-kocha i szanuje środowisko,-zgodnie pracuje w grupie.Metody: słowna, zabawowa , dramaFormy pracy: indywidualna, grupowa.Środki dydaktyczne: szary papier, farby, kartki z nazwami drzew, roślin, zwierzątPRZEBIEG ZAJĘĆ1.Wykreślanka: skreśl co drugą literę i zapisz hasło.DHZAIGEMŃ ZYISEDMQI REABZUELM ZSAFDWBFAMJOMZY OD ŚĄRIOSDPORWLINSVKYODZIEŃZIEMI RAZEM ZADBAJMY O ŚRODOWISKOZapisanie kolorem w zeszycie2.Rozmowa na temat Światowego Dnia Ziemi.-Dlaczego wprowadzono takie święto?-Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?-Czy tylko w tym dniu pamiętamy o kłopotach naszej planety?-W jaki sposób możemy pomóc naszej planecie?3.Zabawy nawiązujące do tematu zajęć.,,Las”- uczniowie podchodzą do skrzyni i wyjmują kartkę z nazwą drzewa zwierzęcia lub rośliny przyklejają ją sobie na sweterek, na hasło,, las iglasty” podnoszą do góry ręce uczniowie z nazwą drzewa iglastego, pozostali kucają, na hasło ,,las liściasty” podnoszą ręcedzieci z nazwą drzewa liściastego pozostali kucają, na hasło ,,las mieszany” podnoszą ręce wszystkie drzewa, kucają pozostali.,,Kolory”- na hasło danego koloru uczniowie mówią, co jest w przyrodzie w tym kolorze, np. czarny- ziemia, kora, kret, noc.4. Oglądanie ilustracji mówiących o zanieczyszczeniu środowiska.-Co przedstawiają ilustracje?-Skąd pochodzą zanieczyszczenia środowiska?5.Udzielanie odpowiedzi na pytania zapisanie ich na tablicy i do zeszytów.a)Co powoduje zanieczyszczenie powietrza?-dymy z kominów fabrycznych, elektrowni, spaliny samochodowe, spaliny samolotowe, wypalanie traw, pożary, dym nikotynowy.b)Co powoduje zanieczyszczenie gleby?-kwaśne deszcze, sztuczne nawozy, dzikie wysypiska śmieci, hałdy przy hutach, kopalniach, elektrowniach.c)Co powoduje zanieczyszczenia powietrza?-ścieki chemiczne z zakładów przemysłowych, ścieki z miast, mycie samochodów w rzekach, jeziorach, awarie tankowców, zaśmiecanie zbiorników wodnych.6.Praca w grupach. Tworzenie plakatu.Tytułowanie plakatu:,,SOS DLA ZIEMI”, ,,CZŁOWIEKU, CHROŃ ZIEMIĘ”, ,,ZIEMIA WOŁAO POMOC”.Plakat, grupy wykonują dowolną techniką.7.Zabawa dramowa: ,,Lamenty Ziemi”.Wybrany uczeń zakłada ,,strój” Ziemi, a pozostali siedzą w kręgu.Uczeń -Ziemia spaceruje i lamentuje, np. Ludzie nie dbają o mnie moje rzeki, jeziora, morza, oceany są bardzo brudne, ptaki nie śpiewają tak wesoło jak dawniej, rosną góry śmieci, giną rośliny, umierają zwierzęta… następnie podchodzi do różnych dzieci i pyta:-Jak możesz mi pomóc?Uczniowie wymyślają różne działania ekologiczne.8. Zbiorowe odczytanie ,,Przykazań ekologa”- podsumowanie zajęć.1.Pamiętaj o segregacji śmieci codziennie.2.Dbaj o swoje otoczenie.3.Kupuj towary w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia.4.Wyrzucaj śmieci tylko w miejscach do tego przeznaczonych!5.Zbieraj makulaturę!6.Ekolog oszczędza wodę.
stonka47