5.DOC

(23 KB) Pobierz
Rola krwi - jest to substancja płynna miedzy komórkowa o okrągłym kształcie komórek

Rola krwi - jest to substancja płynna miedzy komórkowa o okrągłym kształcie komórek. Główna jej funkcja jest transport tlenu i dwutlenku węgla i metabolitów oraz subst. Odżywczych, ochrona przed infekcją, przed wynaczynieniem, utrzymanie równowagi homeostatycznej poprzez regulacje ciśnienia osmotycznego regulacja ciśnienia osmotycznego i temperatury ciała. Krew u człowieka stanowi 7% ciała i dorosły człowiek posiada około 5-5,5litra. Osocze, płynna część krwi, ma bursztynowe zabarwienie i skład osocza: woda(90%), subst. Organiczne(9%), białka(7-8%), węglowodany, glikogen, tłuszcze, hormony, enzymy, metabolity. Osocze zajmuje 45% krwi resztę zajmują erytrocyty, leukocyty i trombocyty.

Rola czynnika RH – Znajomość grup krwi jest niezbędna przy przetaczaniu krwi. Wymieszanie krwi o różnych grupach prowadzi do agulatynacji czyli zlepiania się krwinek, a następnie do ich rozpadu czyli hemolizy. Znajomość grup krwi jest także pomocna w czasie wykluczania ojcostwa. Układ Rh- i Rh+ występuje w dwu postaciach fenotypowych. W Polsce 85% ludzi ma czynnik Rh+ co oznacza ze na powierzchni ich erytrocytów obecny jest antygen Rh. Pozostałe 15% ma krew Rh-, nie posiada antygenu Rh. Ujawnienie się czynnika Rh zależy od trzech różnych genów, oznaczonych literami c,d i e. Gdy któryś z tych genów występuje w postaci dominującej, C,D,E, wtedy pojawi się antygen Rh. Homozygoty recesywne (cc, dd, ee) są Rh-. Istnienie alleli wielokrotnych zwiększ liczbą genotypów i fenotypów w populacji.

Proces Mitozy – zachodzi w komórkach somatycznych, jest to podstawowy podział komórkowy uczestniczy w procesie wzrostu organizmu przez powiększenie liczby komórek. W jej przebiegu wyróżniamy: profaza- powstają chromosomy, pod koniec powstaje wrzeciono podziałowe, zanika błoną jądrowa, każdy chromosom dzieli się na chromatydy;

Metafaza – chromatydy układają się w płaszczyźnie równikowej wrzeciona; anafaza – chromtydy dzielą się na pół i wędrują ku biegunom wrzeciona; telofaza-tworzą się dwie komórki potomne o mniejszej liczbie chromosomów do „n”.

Regulacja hormonalna owogenezy- podwzgórze  -GNRH-  przedni płat przysadki LH [gonadotropina], FSH [folikulotropina]  (hormony)  -jajniki  - ciałko żółte(progesteron, błona śluzowa macicy, laktacja) –estrogeny(błon śluzowa macicy, rozwój cech płciowych).

Zmienność modyfikacyjna – jest to zmienność wywołana działaniem czynników środowiska na wzrost i rozwój organizmów. Jeżeli o jakiejś cesze decyduje tylko jeden gen, to środowisko wpływa na nią w stopniu znikomym. Znikoma większość cech kontrolowana jest jednak przez zespoły genów, co zwiększ możliwość modyfikowania ich ekspresji. Zmienność ta łączy się ze zmianami fenotypu, a genotyp zmianom nie ulega i zmienność ta nie jest dziedziczna. Dotyczy ekspresji, wpływu środowiska na ekspresję

Zgłoś jeśli naruszono regulamin