Karnoprawn ochrona niedziela 03.03.2013 - Kopia (2) - Kopia.rtf

(21 KB) Pobierz

Ochrona karnoprawna  prezydenta

art. 134 i 135- specyficna ochrona prezydenta. Nie dotzcyz to yzcie prezydenta. zamach na kara ,a art.148 par.2 tzp kwalifikowany zabjstwa. pojecie zamach na zycie prezydenta nie jest rownoznacznz ze smiercia. zamach na zycie prezydenta. art. 160 sankcja karna. zamach na zycie prezydenta bywa zagrozeniem stabilnosci pa}stwa. zamach na yzcie prezydenta to wytworzenie niebezpieczenstwa na jego zycie. przestepstwa konkretnego .. istota jest wytworzenie , to przestpstwa skutkowe to konkretne naruszenie zycia z art. nie jest wymagany zgon ale skutek narazenia na utrate zycia. Strona podmiotowa mamy tu do czynienia z przestępstwem z zamiarem bezpośr3ednim, bo w pojeciu zamchch tkwi nastawienie. Zycie prezyd. chronione jest w sposób szczególny i potraf. znależxc tego uzasadni. w Konstytucji i doświadczeniach innych krajów.

 

Ochrona przydawana w ozostałym zakresie:

art. 135 &1. czynna napaść na prezydenta. Art. 223 KK czynna napaść. nie da sie na grucnie art. 135&1 nie da się rozumieć czynnej napaści jako typizacji z art... Funkcjio. publicznym służy także art. z przezr 322KK nietykalności cielesnej , a nie mamy takiego co do prezydenta. Czynna napaść na prezydenta obejmuje naruszenie .... cielesnej. Narzuszenie nitykalnosci przeydneta jest aralne surowej niż w art. 222KK. Tort, na głowei, obrzucenie jajakami- to zachowania są kwalifiowane w a135 & 1 a nie 222KK- ten przepis odnosi isię do pozot. funkcj. nie odnosi się do prezd.

Ten sam czyn skierow. przzr cperm. bedzie z art. 222, a przeciwko prezyd. a rt. 135 KK par1. - z tego art. otrzymuje ochroną.

Szczegolną ochrona dla godności osobowej prezyndta, art. 135 par. 2 przestępstwo zniewagi.  par. 2 art. 135 uzyto znamienia zniewaga, ale ta zniewaga ma być dokonana publicznie. ten szczeg. charaketr ochrony ustaw. zreal.

-tylko z niewagą rozumianą publiznie. Nie należy utożsam. publicznego działąnia z publicznym miejscem, znamię publicznie oznacza w miejscu lub sposób które sprawiają ze zniewaga może być spotzreżona, odberana przez nieokreślony krąg osób np. na wiecu.

- to działaneie w którym da się zidenty. krąg osób, ale liczebny np na auli grono jest liczebne. To ze wzgleu naliczebność tego grona zniewaga była by zneiwagą publiczną.

Czy odmowa podania ręki jest zniewagą wiaze się z przypisaniem niewadze charakteru formalnego. Oznacza to ze podjećmie zachowania o charakterze obraźliwym jest wypełnienie znamion jego istoty nie zaleznie czy ktos odczuł się tym dotknięty czy nie. Może być popełnione tylkow takiej formie czynu któe jest opisane w ustawie, przepisach. nie można popełnić tego czynu poprzez zaniechanie. nullum crime sine lege.

Liczne wypowiedzidzi np. lecha wałęsy pod adresem nieżyjące porzydenta kachzyńskiego mogły stanowić zniewagę?-

Głónym przedmiotem przeciwko prezydentowi, jrgo godnosci naruszalności, ale na pierwszym planie ochronę przydajemy okresolnymu, kosty. organu państwa- Rzeczpospolita- to jestb główny przedmiot ochrony, a pobocznym jeest godność tej osoby, która tą funckję sprawuje.

Ta szczególna znieaga prez. dotyczy tylko zniewag publi. a kiedy jest toz niewaga niepubliczna?- w tym tym przypadku prezy. kożysta z takiej ochrony jak pozostali funkcjonaruszy publicznych. jeśli przyjmue del. górników w sowim gabin. i jedne go znieważy to nie jest publczinie, ale jest znamie podczas wypełnienia obowiązków służbowych.

A co jak prywatnie np. podaczas urodzin go ktoś obrazi?

- występuje w postaci oksrżycielw procsie praywatnym.

Gdy chodzi o godnosc to ta ochrona jest osłabiona przez to jeśli nie ma znamoczenia publicznrhgo, ani nie ma zniewagi podczas obow. służbowych to ma taką ochronę jak wszysc0 prywatny akt oskarżenia.

(Jeśli chodzi o zniewagzi to użymawy kryterium obiektywanego: trzeba tutaj uwzględnić pewnien kontekst kulturowych, do usatelenia czy mamy do czyneina z nieagą czy nie. w Polsce w różnych rejonach różne roumienie niekróych gestów. np. powiedzieć dla poznaniaka Ty pyro.)

 

4. Jeśli chodzi o istotę zniesłąwienia, to fun. publ. w tym prezyd. nie korzystają ze szczególnej pozyscji.

Istota przestepstwa zniesławienia- art. 212 KK - "cześć" to przest. formalnej, jego istota jest pdniensienie określonych zarzutó. są to zarzuty takie , któe mogą poniżyć w oczach opinii publ. lub narazić na utratę zaufania.

Kiedy mówi się o wypełnieniu takiego znamienia?

- w dwolny sposób,

- dowlony czas lub miejsce,

- dowolność w obydwu formach,

Parg. 2 typ kwalifikowany- znamieniem kwalif. jest działąinie za posrednictwem środków masowego komunikowania się. W kontratypie prawa do krytyki użyto rozróżnienie na działąnie publicznie i niepublicznie, a wieć relacja pomiędzy pub.  a działąnie pomocą sdoków masowego komunikowanis ię ( to sa prawa , radio telewisjza, internet po części- jest tym srodkiem wówczas jesli służ do zamieszczania wypowiedzi nie zaiwrających konkretyczaji adresata, natomiast wysłąnie, listu maila , choć do 100 osób ) sprawca musi mieć świadomosctego, ze działa za pomocą s. jeśli ktoś w liście adres. do danej osoby , choć przes int. wypowidzaiął pewnien osąd, a odniorca go upublicznił np. cytują na swojej stronie w inter. to sprawca takiej wypowiedzi nie moze ponieść odpow. za to,konieczna jest swiadomosć działąnia za pomocą środków masowego komunikowania się.

Istota zniesławiania wypełniona jest wowczas gdy zarzut nie jest prawdziwy. Kontratyp parwa do krytyki art. 213 jako wymóg realizacji tego prawa przywołuje prawdziwość zarzutu. jeśli podniosimy nie prawdziwy zarzut, to  to pozostaje poz za zakresem prawa do krytyki.

Jeśli mamy kryterium prawdziwosci, wypowiedzi, które mają charakter opini, sądów. Forma wypowiedzi wydawała

Jeśli opinia, osad , ocena nie mają jakikolwiek podstaw uzasdniajacych to mogą zostać uznane za zniesławiające.

art. 213- określa kontraty prawa do krytyki. ma szczególne znaczenie z uwagi na gwaratonowa w Konstytucji wolność słowa i swobodę komunikowania się. art. 54 Konstytucji. Prawa do wypowaidania się, stawiania zarzutów, wydawanie krytyki jest prawem Konstytucjynym.

Podnienisienie zarzutów, a mimo to czyn nie jest bezprawny. Ustawa w art. 213 odróznia dwie stytacuje:

- stawieanie zarzutów niepublicznie,

- stawiania zarzutów publicznie,

              Niepuliczne satwieani zarzutów w sytuacji gdy odbioracą lub odiorcami s aokreśole osoby, chyba , ze są bardzo licznym gronem nie stanowi przestepstwa, chyba, ze są to zarzuty prawdziwe?

              Gdy wypowiedzń ma charaketr publiczny, to pojawia się nowe kryterium , nowy element, a mianowice sprawca podnoszący prawdziwy zarzut, albo działą w sprawie użytyczngo publicznie interesu, alebo podniosi zarzut względem oosoby pełniącej funkcję publiczną.( terminfunkcjo. pul.  a osoba peniąca funckje publi).

Koniczność zbalansownia dóbr o charakterze praw i wolnossci konstytucjiyncyh. Z jednej strony idzie o wolność słowa, ale również ochrona naszej prywatności.

Działąalnosć publiczna- oprócz osob pełniaćy funckje publi, sa tez osoby publicznie znane aktorzy, sportowcy. w tym przypadku można wystąpić o kontratyp zgody uprawnionego.

 

jakie zarzuty ze sfery żcia prywt. mozna odnosić do... publicznf?

- JEŚLI PREZYDenT, KTÓRY W KAMPANI YBORCZEJ, PRZEDSTAWIA JAKO WZÓR RODZINY, Z TRADYCJAMI, ANSTĄPNIE OKZAUJE SIE, ŻE ŻYCIE JGO RODZINNE WYGLĄDA ZUPEŁNIE INACZEJ. TO CZY MY OBYWATLE MAMY PRAWOo do taiej informcaji i czy możemy podnosić zarzuty co do tej sfery: art. 61 Konstytucji, obywatel ma prawo do uzysk. inf. o zusyki in..... oraz osób pelniacych funckje publicxne. ogra. tego prawa mogą wystąpić wyłącznie ze względu na ograniczenie .... Prawo do inf. publ. nie ma charakteru absolutnego. W art. 5 ustawy o dost. inf. publ. zezwala na podatwanie inf. z życia prywtnego, jezli te inf. mają zwiazek z wypełnianą funckją pubp.

art. 16 ust. 6 prawa prasowego- uprawnienie dziennikarza. Nie wolno bez zgody osoby. .... chyba, ze wiąze się to bezposrednio z działąnoscią publiczną danej osoby.

w KK wężna ingernecja do  cyica pryzwtanego part. 2 art.  213: dla ochrony przed demoraizacją malteniego, dla uniknęcia dla dobra żcyia

Informacje, ze prezydent, permien są z=uzanleżnie od alkocholu jest nieuprawnione. Inaczej jest ukształ prawo do inf. pub. i naczej prawo parwsowe, a jeszcze wężej KK.

Prawo do skargi na czynnosci funckjonariusza publicznego.

 

Art. 128 KK i art. 224

Art. 128 KK- to przepis który przydaje ochronie parlamentarnej drodze do zmiany organu sił ... władzy. Działanie przemocą to jest znamię, które trzeba spróbować scharakteryzować mając na uwadze także inne o podobnym charakterze znamiona: art. 280 KK- przestepstwo rozboju , art. 197- przestępstwo zgwałcenia.

Vis absoluta - polega na tym, że ofiara traci całkoicie zdolność do realizowania włąsnych decyzji woli. Poprzez skrępowanie i przymuszniee.

vis compulsiwa- sprawca oddziaływiuje w kierunkiu wymuszenia okreśolnej decyzji woli, ale ofiara ma możliwość podporzadowania się albo ......, Przyłożenie braoni do skroni- to skutek ?jest  vis compuliza

 

Termin przemocą oznacza oddizaływanie fizyczne w sposób bezpośreni albo posredni pozbawiajacy spobody postepowania lub też wymuszania woli.

 

YUSZENIE DYMISJI RZĄDU POPRZEZ WYPROWADZENIE Z KOSZAR ŻOŁNIEŻY - POLEGA NA USUNICIU KONSTYTUCJEGO ORGAU SIŁĄ

PRZEMOC z  ART. 128 NALEŻY ROZUMIĆ SZEROKO. Mamy tu do czynenia z przestepstwem formalnym, dokonane z chwilą, gdy sprawca wykonuje zachowanie zmierzajace bezpośrednio do usniecie konstytucjnego organu państwa. W przypadku tego przestępstwa karalne są czynności przygotowawcze!

Od strony podmiotwoej to jest przest. kierunkowe ponieważ sprawca działąnia z nastawieniem na obalenie Konstytucjengo organu państwa.

Par. 3- sam czyn sprawcy jest bardzo zbliżony, ale w istocie obraz tego przestępstwa jest odmienny. NIe jest tu Konst. Organ tylko konkretny organ publiczny, konkt=retna osoba. To jest przestępstwo skutkowe- "wywiera wpływ" ,( art. 245-> określenie strony podmiotowej- "w celu wywarcia wpływu").

Groźba bezprawną- art. 115&12. def. groźby bezprawnej. Groźba bezprawna to m.in. groźba karalna z art. 190 KK. Groźba karalna to groźba popełnienia przestępstwa na groźbę  ... lub osoby najbliższej. "Groźba, która wzbudza uzasadnioną obawę". Jak odróżnić skutek: skutek na narażenie dobra prawnego na ..., skutek ......

Groźba z art. 190 - to przestępstwo skutkowe z działanie.

Groźba bezprawna- która oprócz tego z art. 190 obejmuje groźbę .. postępowania karnego albo też rozpowszechnainie informacji naruszajace dobre imię( zniesłąwienie).

Art. 240KK - obowiązek powiadamiania o wskazanych tam przestępstwach.

Art. 128 Par. 3 -> od strony podmiotoej jest to przestępstwo z zamiarem bezpośrednim.

 

Strona przedmiotowa- przemoc i grożba bezprawna, znamię wywiera wpływ. Dwa znamiona jest to więc przestępstwo skutkowe.

Lex specialis derogat generalis. Art. 128 par. 1 Konstytucjyny organ państwa- org. adm. rządowej to pojęcie wężne niż konstytucyjny organ państwa. Przepisem szczególnym jest prze adrt. 124KK

Pojęcie organ państwowy jest zakresowe szersze niż organ kontytucjny. Bo sa takie organy w konstytucji nie są zakotwiczone np. prokuratura.

par. 2 -

jeśli stosowana jest przemoc wobec funk. to może ponieśc to kosekwencje dla niego zdrowia. Par. 3 - typ kwalifikowany- gdzie skutkiem stosowania przemocy jest uszczerbek na zdrowiu o charakterze poważniejszym.

np. art. 156

224&3- jest przestępwem o stronie podmiotowej mieszanej.

 

Rozróżnienie na typy kwalifikowane przez okoliczności i następstwa w art. 224 &3 w istocie idzie tu o nieumyśle spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.

art. 225 par.4 - idzie w istocie o te same działania co w art. 224, ale specyfika mijsca lub osób wykonujacych te czynności wymagałą odrębnego uregulowania.

 

Okupcja miejsc, w których Ci foncjonariuszy działąnia: np. dlegacja góników , która przybyłą do ministerstwa zaleła w holu ministerstwa np. śpią na korytarzu, czy pielęgniarki siedzą ileś dób -> takie działąnia powodują przestępwsto naruszenia miru domowego. Mir domowy rozumiany jest bardzo szeroko. Polega ochornie m.in. otwarta, ogrodzona przestrzeń. Istotą tego pzrestępstwa jest albo wdarcie sie wbrew woli dysponenta, aktwynośc, działąnia, albo też nieopuszczenie na żadąanie nieuprawnionego, brak reakcji. Jest tu działanie i zaniechanie, bo mamy tu do czyninia z przestępstwem formalnym. Jeśli gónicy, pilęgniarki zmierza do wymuszenia na funkcj. publ określonych decyzji a towarzyszy teu biwakowanie w tych urzędów to mamy tu znaruszenie dwóch czynów zabrionioncyh i dochodzi do zbiegu przepisów.

art. 227- przywłaszczenie funkcji. Istotą tego pzrest. jest to, ze ktoś kto nie jest funck. publicznym przywłaszcza sobie tą funckje i realizuje takie czynności, które są w obszarze konptencji takiego uczestnika. mamy tu do czyneina z przest. formalnym w którym sprawca albo sam podaje się z atego funckjonariusza, albo też nie wyprowadza z błędu tego, kto go za funkcjonariusza bieże. Wyzyskiwanie przekonania , ze jest fucnkjonariusze. To jest pierwsza atywność i bierność sprawcy.

To przestępstwo dwu aktowe:

- wprowadzenie błącd,

- realizowanie czynnosci tego funckjonariusza

Musi temu towarzyszyć zamiar bezpośredni.

 

Przeciwdziałanie korupcji

 

1. Art. 228 KK

Przestępstwo łapownictwa w rt. 228- jakie łapownictwo bierne i będące jego lustrz. odb. wart 229  łap czynne. Przedmiotem ochrony jets tu nieprzekupstwo, niesprzdajność. Z czynm wiąże się bezpośrednio ochrona merytorych podstaw działąnia osób pełniących funkcje publiczną. Chodzi o to żeby te osoby kierowały się względami merytoryczynymi przy podejmowaniu tych decyzji. To klasyczny przykład indywidualnego przestępstwa korzystnego.

Każdemu wolno przyjmowac korzyści majątkowe, za wyjątkiem osób pełniące fucnje publiczne.

Odmiany łapowicntwa: przykjęcie korzyści majątkowe, przyjęcie korzyści osobiste, przyjęcie obietnicy korzyści majątkowe, przyjęcie obiektnicy korzyści osobistej.

Obietnice to bezksutkowe, a korzyści- skutkowe.

Korzysć majątkowa- to korzyść zaspokajająca potzrbeą materialną i musi mieć wartość pieniężną.

Korzysc osobista- zasokaja potrzebę niematerialną.

Wręczenie koperty z pięnędzmi, wręczenie obrazu, aparatu foryograicznego, pokrycie kosztu pobytu na wakacjach, zwolnenie z długu, udzielenie pożyczki na bardzo korzystnych warunkach-> korzyści majaktowe.

Przyjęcie na studia, zaliczenie egzmaniu bez zdawania, - korzysć osobista

Korzyść. mają i osobista zarazem- firma farmacutyczna serwuje szkolenie w artakcyjnej miejscowości za darmo. Pobyt jest dla zainteresowanego bezpłatny, a uzyskuje korzyś cotzrymanych pewnego rodzaju wiadomosći. I tu mamy zarazem korzyś cosobistą i majątkową.

Nie ma znaczenia czy korzyśc jest przyjomowana przed czynnością osob a pełn. funck. publ. czy to istotne jest to by korzyść pozostawałą w związku pojedyńczą funkcją.

Tenz związek w związku z poniesieniem korzysc jest jedne uzasadnienie z pełniona funckją.

 

part. 4 art. 228 nie opisuje typu kwalifikowanego. Nie jest to typ kalifikoany dlatego, ze definujemy typ kwalifikowany- powtarza on znamion podstawowego i dodaje znamiona dalsze, a my tu mammy inne zupełniej znamiona czasownikowe. Osoba poepł. to przest. uzlaeznia jakieś swoej zachowanie od korzyści: " jak dostane to zronie", albo żąda takiej a takiej kożyści. do przyjęcia  ani zaproponowania korzyści musi dojść. Mamy tu inne czynności niż w par. 1 . Tu też jest typ podstawowy.

( Co nie jest typem uprzywilejowanym:

- part. 2 art. 228 jest przypadkiem mniejszej wagi, ale to nie jest typ kwalifikowany). uprzyw. dlatego, ze nie ma tu żadnych dodatkowych znamion.

 

PART. 1 OD 2 RÓZNI SIĘ ZAKRESEM SPOŁECZNEJ SZKODLIWOŚCI.

part. 4 nie opsuje typy kwalifikowanego.

 

Typ kwalifikowany opisuje par. 3 i 5. - sprawca musi mieć pełną znajomość popełenia tych znamion

par. 3 - tym znamione jest naruszenie przepisów prawa ( szelskie przepisy bez wzgędu na ich range, w tym takze przepisy prawa wewnętrznego) jako przesłanka owej krzysci.

 

par. 5 - opisuje typ kwalifikowany przy uzyciu znamiona korzyś c majątkowa.....- wyłania sie pytanie, kiedy korzysć majątkowa ma charakter znaczny. art. 115 &5( mienie znacznej wartości), 6( mienie wielkiej wartości), 7( te same granice odnosić do pojęc szkoda znaczna, szkoda wielkich rozmiarów) słowniczka ustawowego.

Majatkowa korzyść znaczna- stoliczek ustawowy wprost nie definuje znacznej korzyści i stąd kłopoty z ustaleniem tego kiedy można mówić o korzyść znaczna.

O tym czy korzyść jest znaczna decyzudją obyczaje panujące w danym srodowisku.

O tym czy korzysć jest znaczna należy ocenic na podstawie całokształu stosunków, kóre legły u podstaw tej czynności korupcyjnej. Jest tu podwójna nieostrość.

par. 6 - sa konsekwenć z tego, że w zwiażu z przyst. do UE polscy funckj. publ. działąją w struk. inst. UE.

 

Strona przedmiotowa

-kryminalizować powinien usatwodwaca tylko zachowania o ....bezpośredniego

- przyjęcie korzysći majątkowej czy osobistej może uzasadnic wystąpienie

zamiona z art 229- stanowiaz lustrzane odbice łąpow. biernego. Rózni ich tyko okrelsonie podmiotu- czynne moze być popełnione przez każdego nas, zaś bierne- indywidualne włąściwe.

Art. 229 par. 6 - czynny żal- sprawca przest. łapownictwa czynnego udzielił korzysci majątkowej lub osobistej i ona zostałą przyjęta, co onzacza, zę po obywdu strona popeł. przest., a mimo to spraw. przest. czynnego może unikną ć kare, ustaw. daje mu propozycje korzyscie niepodlegania karze- " nie podlega karze".  Zwrot " nie podlega karze" ma taką treść- popełniłęś przestępstwo, a wieć wszystkie cechy dla bytu przest w twouim czynie występiy, ale jesli zrobisz to i to to nie będzie mozliwe Twoje ukaranie.

 

" Sad może odstąpić od ... kary" - akt ostrżenia jest wniesienie do sądu, ale od sądu zależy czy są d wwymierzy karę, ale może tego nie wymierzyć.

Usprawiedliwy błąd- ożlliwosć odstapienia od podleganai karze?

poniechanie usiłowanie- to takie w kótyrm sprawca dobrowolnie zrezygnowa z kontynuowania.

 

Płatna protekcja:

art. 230 i 230a- dotyczy dwóch stron transkacji, których istotą jest przestepstwo dwuaktowe:

- napierw musi natapić powołanie się na wpływy w okreśolenj instytcuji, albo wywołanie , ze się atkie wpływ ma,;albo druga strona ma miraż oddizłąywania na możliwości am

- II etap- zobowiażanie się do pośredniczenia w załatwieniu sprawy w zamian za: korzyść majątkową, osobistą, albo obietnicę. Nie ma znaczenia czy ma takie wpłływy i to czy do transakcji naprawdę doszło. Wystarczy formalna obiektnica- złożenie deklaracji co do danego zachowania.

apr. 3 ustawodawca próbuje tę aktywną strone płatnej protekcji skodnić do dencudjami, alby nie podlegał karze. Jest tu też instytucja czynnego żalu po poełnieniu przestępstwa.

Ta denuncjacja polega na tym, ze ujawnia wszystkie okoliczności popełnionego cynu zanim organ wymiaru sprawidliwości powziął o tym wiadomość.

Krymanilizowania jest tyko płatna protekcja. Załatwianie spraw bez swidczenia drugiej strony kryminalizowane nie jest, niepetyzm nie jest kryminalizowany.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin