Zabezpieczanie procesów logistycznych - wstęp.docx

(186 KB) Pobierz

Opis

Jesteśmy firmą "PIKEA"  i od 5 lat działamy w przemyśle meblarskim w Polsce. Nasza siedziba mieści się w Poznaniu, gdzie również znajduje się cała infrastruktura związana z działaniem naszego przedsiębiorstwa. Nasza firma jest stosunkowo młoda, co przekłada się również na nasze stosunkowo małe znaczenie na polskim rynku meblarskim. Oferujemy wyroby gotowe oraz na zamówienie dla klientów indywidualnych, jak i szkół czy urzędów, głównie w województwach wielkopolskim i lubuskim. Oferujemy bardzo szeroki asortyment produktowy, a nasze produkty cechują się wysoką jakością i stosunkowo niską ceną, niższą od bardziej znanej konkurencji.

Cele

Naszym nadrzędnym celem na najbliższe lata jest wzmożona konkurencja z potentatami na polskim rynku mebli, takimi jak Kler, Comforty czy Szynaka. Planujemy zdobyć do 2018 roku min. 15% udziałów w Polskim rynku meblowym, otworzyć dużą sieć sklepów meblowych oraz stworzyć własną sieć dystrybucji naszych produktów. Bardziej dalekosiężnym celem jest wejście na inne europejskie rynki, zaczynając od bardzo wymagającego rynku niemieckiego.

Naszym kolejnym celem jest promocja przedsiębiorstw opartych wyłącznie na polskim kapitale, takich jak nasze. W niedalekiej przyszłości planujemy zostać ważnym sponsorem jednej z najlepszych drużyn piłkarskich w Polsce - Lecha Poznań, co pomoże naszej marce nie tylko stać się bardzo rozpoznawalną, lecz również modną.

 

Warunki produkcyjno-organizacyjne

 

    Oferujemy szeroki asortyment produktowy, wytwarzamy meble z różnych rodzajów drewna, o różnych wymiarach i w wielu kolorach. W naszych sklepach znajduje się mnóstwo pozycji asortymentowych, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Ponadto klient może sam zaprojektować mebel na naszej stronie internetowej, zamówić go i odebrać w jednym z naszych sklepów na terenie kraju.

    Do produkcji naszych wyrobów wykorzystujemy szereg maszyn i technologii. W procesie produkcyjnym wyróżnić możemy m.in. cięcie, klejenie, frezowanie czy wykrawanie. Używamy do tego celów różnego rodzaju wykrojników, frezarek, wiertarek, wkrętarek oraz pił.

    Siedziba firmy, jak i hale produkcyjne znajdują się w Poznaniu, w województwie wielkopolskim, które cechuje się dużym wskaźnikiem lesistości w Polsce. Oznacza to bardzo dużą bazę surowcową do produkcji naszych wyrobów. Drewno pozyskujemy od Lasów Państwowych w bardzo dogodnej cenie, koszty transportu surowca wliczone są w cenę zakupu. Materiały potrzebne do wyrobu naszych produktów kupujemy od lokalnych przedsiębiorstw produkujących np. śruby, szyby czy obicia tapicerskie. Jesteśmy z nimi związani umowami, więc raczej nie grozi nam zastój w produkcji spowodowany brakiem dostawy materiałów.  Wszelkie braki w dostawach wiążą się z wysokimi sankcjami skierowanymi w stronę dostawców.

Dystrybucją naszych produktów do naszych sklepów zajmuje się firma DB Schenker, z która wygrała przetarg na transport naszych wyrobów. Dostawy z magazynu do sklepów odbywają się dwa razy w tygodniu. Za dodatkową opłatą możliwa jest również dostawa naszych wyrobów do domu klienta, czym również zajmuje się firma DB Schenker. Wyżej wspomniana firma zajmuje się również transportem materiałów potrzebnych do produkcji naszych wyrobów.

 

Struktura organizacyjna

 

Na czele przedsiębiorstwa stoi Prezes firmy PIKEA. Struktura organizacyjna dzieli się na cztery działy: logistyki, produkcji, sprzedaży, księgowości i kadr.

 

W dziale logistyki wyróżniamy wydział gospodarki magazynowej, który obejmuje dwa magazyny magazyn materiałów i komponentów oraz magazyn wyrobów gotowych. Wydziałem zaopatrzenia kieruje specjalista do spraw zaopatrzenia.

 

W dziale produkcji zatrudnieni są planista produkcji oraz kierownik produkcji, który zarządza brygadzistami i pracownikami produkcyjnymi.

 

Na czele działu handlowego stoi kierownik działu, który sprawuje nadzór nad wydziałem marketingu i sprzedaży

 

Księgowość i dział kadr składa się z głównego księgowego oraz działu kadr i płac, w którym zatrudnieni są pracownicy administracyjni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Graf gozinto

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Algorytm



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis algorytmu

 

Proces realizacji zamówienia rozpoczyna się już w momencie otrzymania zapytania ofertowego przez wydział sprzedaży. Może się to odbyć drogą elektroniczną, telefoniczną lub osobiście. Znając potrzeby potencjalnego klienta, pracownicy wydziału sprzedaży kompletują dane do analizy zapytania ofertowego. Analizując zamówienie najbardziej skupiamy się na kwestii finansowej, ważne jest, aby oferta przyniosła zadowalający zysk, jeżeli jest ona opłacalna, opracowujemy zapotrzebowanie materiałowe dla danego zamówienia. Jeżeli dana oferta nie jest satysfakcjonująca finansowo, kontaktujemy sie z klientem w celu negocjacji warunków umowy. Jeżeli jest taka możliwość to negocjujemy warunki umowy, jeżeli nie - odrzucamy zapytanie ofertowe. Po ewentualnym odrzuceniu zapytania ofertowego sprawdzamy, czy nie otrzymaliśmy kolejnych ofert. Jeżeli nie - penetrujemy rynek w celu znalezienia kolejnych zamówień, do tego celu angażujemy wydział marketingu oraz sprzedaży. Jeżeli oferta satysfakcjonuje obie strony, negocjujemy warunki umowy. Planista produkcji opracowuje zapotrzebowanie na materiały, następnie przekazuje raport do magazynu materiałów i komponentów w celu sprawdzenia stanu zapasów. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością zapasów do zrealizowania zamówienia, pytamy się klienta czy jest w stanie poczekać na uzupełnienie zapasów: jeżeli nie, prowadzimy negocjacje, jeżeli tak-podpisujemy umowę. Kolejną czynnością jest zapytanie działu księgowości o możliwości finansowe na zakup potrzebnych materiałów. Jeżeli nasze środki nie są wystarczające, korzystamy z kapitału obcego i składamy zamówienie na odpowiednie materiały. Jeżeli posiadamy wystarczająco duży kapitał własny, przechodzimy do uwzględnienia zamówienia w planie produkcji, następnie kierownik działu produkcji zatwierdza produkcję i rozpoczyna się proces wytwórczy zamówienia. Po wyprodukowaniu partii 300 sztuk wyrobu kompletujemy zamówienie i przekazujemy do magazynu wyrobów gotowych, skąd towar jest odbierany przez zewnętrzną firmę spedycyjną i dostarcza zamówioną partię towarów do klienta finalnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowane podsystemy logistyczne w naszym przedsiębiorstwie

 

1)      Obsługa zamówień

Zamówienia otrzymywane są od klienta w zależności od formy wyboru jego  przesłania, w związku z czym możemy odbierać zamówienia telefonicznie, poprzez wypełnienia formularza elektronicznego dostępnego na naszej stronie internetowej, faksem albo z wykorzystaniem pracownika terenowego. Zadaniem pracownika terenowego jest zbieranie formularzy zamówieniowych i przekazywanie ich dalej a także samodzielne wypełnianie formularza zamówienia bezpośrednio  u klienta. Formularz zamówienia do samodzielnego wypełnienia jest wcześniej wydrukowany i tak skonstruowany, że klient w odpowiednich rubrykach tylko zaznacza ilość i specyfikacje techniczne towaru. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć kosztów związanych z dokonywaniem wstępnej oceny informacji zawartych w zamówieniu sporządzonym samodzielnie przez klienta a także eliminuje prawdopodobieństwo powstawania błędów związanych ze złym zamówieniem bądź z jego błędną interpretacją. Nasza firma będzie nakłaniać jednak klientów do elektronicznego sporządzania formularzy. Zastosowanie elektronicznego przetwarzania danych przyspiesza czas przyjmowania zamówienia oraz niweluje błędy jego sporządzania oraz dane związane z zamówieniem odbierane są w komputerze bezpośrednio w punkcie odbioru.  Elektroniczny system przyjmowania zamówień jest droższy od standardowych ale rekompensują to korzyści związane z krótszym czasem dostawy. Przyjmowanie zamówień znajduję się w specjalnym punkcie w przedsiębiorstwie gdzie następuje ich weryfikacja w celu dostosowania zamówienia do wewnętrznych wymagań przedsiębiorstwa. Następnie zamówienie jest uzupełniane o ewentualne brakujące informacje a także sprawdzone pod względem warunków cenowych, sposobu dostawy, wiarygodności klienta. Po tych czynnościach zamówione zostaje wprowadzone do systemu logistycznego i informacje zostają przekazane do punktu zarządzania zapasami magazynowymi i na ich podstawie zostają sporządzane zamówienia metodą JIT. Po wstępnym rozpoznaniu zamówień następuje ręczne, mechaniczne albo elektroniczne przetworzenie zamówień na potwierdzenia zamówień i wewnętrzne dokumenty robocze zamówień. Na podstawie wstępnie opracowanych i przetworzonych zamówień następuje produkcja, kompletacja i wysyłka. W tym miejscu powstają dalsze zadania związane z przetwarzaniem informacji takie jak wystawianie dokumentów magazynowych i organizacja kompletacji zamówienia. Po kompletacji wypełnia się dokumenty danymi o masie, rodzaju pozycji, opakowaniu i terminie przygotowania. W tej fazie proces opracowania zamówienia dostarcza informacji dla całej gospodarki magazynowej.

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin