Urazy.doc

(32 KB) Pobierz
Urazy ucha

Urazy ucha



Krwawienie lub wyciek innej treści płynnej z ucha

Nałóż czysty opatrunek na ucho, z którego wydobywa się treść. Nie próbuj tamować wypływającej treści ani przemywać ucha.
Połóż ofiarę na plecach i pozostaw ją w tej pozycji do czasu przybycia pogotowia.

Ciało obce w uchu

Spróbuj usunąć obce ciało z ucha poprzez pochylenie głowy tak aby ucho z ciałem obcym skierowane był w kierunku podłogi. Następnie potrząśnij kilkakrotnie głową. Nie próbuj usuwać ciała obcego poprzez uderzanie w głowę ofiary.
Jeżeli nie udało się usunąć ciała obcego przez potrząsanie, sprawdź wzrokowo czy obiekt jest widoczny.
Jeżeli dostrzegasz ciało obce i jest ono gładkie, nie jest żywym insektem, spróbuj użyć szczypców do jego usunięcia. Nie próbuj wbijać żadnego narzędzia w ciało obce ani wyciągać twardych przedmiotów takich jak korallik czy ziarno fasoli.
Jeżeli w uchu znajduje się żywy insekt, spróbuj go zabić wkraplając do ucha odrobinę oleju, octu lub alkoholu.
Następnie wypłucz insekta ciepłym ale nie gorącym olejem.
Jeżeli ciało obce jest twarde i nieruchomo tkwi w uchu, zabierz poszkodowanego do najbliższego szpitala.

 

Urazy oka



 

Ciało obce w oku



Należy wezwać pogotowie ratunkowe i powstrzymać się od samodzielnego usuwania ciał obcych znajdujących się w oku. Jeżeli
w gałce ocznej znajduje się duży przedmiot typu ołówek, należy osłonić oko używając papierowego lub plastikowego kubka, pamietając o tym żeby kubkiem nie wbić osadzonego w oku przedmiotu.
Zastosowany dla ochrony oka kubek należy przykleić do skóry za pomocą plastra. Na zdrowe oko należy nałożyć czysty opatrunek aby uniemożliwić ruchy gałek ocznych.
Jeżeli w oku znajduje się przedmiot niewielkich rozmiarów, należy nałożyć czysty opatrunek.

Przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy należy:

Dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
Ostrożnie obejrzeć gałkę oczną prosząc aby poszkodowany powoli poruszał gałką oczną, nie pozwól by pocierał oko.
Jeżeli ciało obce jest widoczne złap delikatnie górną powiekę i nałóż ją na dolną powiekę. Dzięki temu zaczną wydzielać się łzy, które ułatwią wypłukanie ciała obcego.
Jeżeli obiekt nie wypłynie, zastanów się nad usunięciem go. Jednakże jeżeli istnieje obawa, że ciało obce jest wbite w gałkę oczną i nie zdołasz go z łatwością usunąć, nie wahaj się wezwać pogotowia ratunkowego.
Aby ułatwić usunięcie ciała obcego znajdującego się na powierzchni oka, należy przemyć oko wystudzoną, przegotowaną wodą. Należy wystrzegać się usuwania przedmiotu za pomocą chusteczki.
Jeżeli dostrzeżesz ciało obce na wewnętrznej stronie powieki dolnej lub górnej, możesz przemyć oko wodą lub ostrożnie usunąć ciało obce przy pomocy wilgotnej chusteczki.
Jeżeli masz trudności z usunięciem ciała obcego z oka lub poszkodowany skarży się na ból gałki po usunięciu ciała obcego niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.

Substancje chemiczne:

Niezwłocznie przystąp do przemywania oka wodą. Upewnij się, że woda dokładnie wnika pod powieki. Nie stosuj niczego innego poza wodą do przemywania oka. Nie pozwól osobie poszkodowanej by pocierała oko.
Należy przemywać oko przez okres nie krótszy niż 15 minut, dbajac o staranne przemywanie całej wewnętrznej powierzchni powiek.
Jeżeli osoba poszkodowana nosi soczewki kontaktowe, należy poprosić o ich wyjęcie.
Po przemyciu gałki ocznej nałóż sterylny opatrunek na oczy. To zapobiegnie ruchom gałek ocznych.
Jeżeli zdołasz, spróbuj ustalić rodzaj substancji chemicznej, która dostała się do oka osoby poszkodowanej. Jeżeli jest to niemożliwe spróbuj przynajmniej ustalić czy była to substancja sucha czy płynna.

Pamiętaj!

Niezwłocznie wezwij pogotowie ratukowe jeżeli:


Podejrzewasz uraz głowy.
Obce ciało jest wbite w gałkę oczną.
Do oka dostała się substancja chemiczna.

 

 

 

 

Zadławienie


Zadławienie jest przerwaniem akcji oddechowej spowodowanym zatkaniem dróg oddechowych.
Objawami zadławienia są: kaszel i trudności ze złapaniem oddechu.
Prowadzi to do spadku poziomu tlenu w organiźmie, co sprawia, że twarz ofiary staje się sina, potem czerwona, aż w końcu dana osoba traci przytomność.
Najczęstszą przyczyną zadławienia jest utkwienie kęsa pokarmu w górnych drogach oddechowych.
Również, jeżeli ktoś przebywa w toksycznych oparach, może dojść do skurczu mięśni i zatkania dróg oddechowych. Inną potencjalnie niebezpieczną sytuacją jest ostry atak astmy, kiedy pacjent zaczyna dławić się i kaszleć. Zadławienie może zakończyć się śmiercią, jeśli trwa ono dłużej niż cztery do sześciu minut.

Pierwsza pomoc:

Nie ruszaj tego, co utkwiło w gardle ofiary. Możesz tylko spowodować przesunięcie przeszkody bardziej w dół.
Wykonaj manewr Heimlicha, czyli stojąc z tyłu ofiary uciśnij jej nadbrzusze mocnym, energicznym ruchem. Postaraj się kontynuować to tak długo, dopóki ofiara nie odkrztusi lub nie straci przytomności.
Jeśli osoba, której udzielasz pomocy jest otyła lub w ciąży,wykonaj manewr Heimlicha uciskając środkową okolicę mostka. Pamiętaj, żeby nie uciskać żeber, czy dolnej krawędzi mostka.
Jeśli ofiara traci przytomność, połóż ją płasko na plecach.
Usuń obiekt będący przyczyną zadławienia zgodnie z zasadami postępowania w przypadku zadławienia u nieprzytomnej osoby dorosłej.
Oczyść usta ofiary. Pamiętaj, nie próbuj usuwać obiektu, który utkwił w jej gardle.
Udrożnij drogi oddechowe ofiary. Delikatnie odchyl jej głowę ku tyłowi i unieś żuchwę.
Spróbuj zobaczyć, wysłuchać oraz poczuć oddech ofiary. Koniecznie przyłóż swoje ucho do ust ofiary, ponieważ nie zawsze ruch klatki piersiowej świadczy o oddychaniu. Jeśli przekonałeś się, że dana osoba oddycha, udziel pierwszej pomocy tak, jak w przypadku pacjentów nieprzytomnych.
Jeśli nie oddycha, wdmuchnij dwa oddechy w usta ofiary. Obserwuj jednoczesne unoszenie się klatki piersiowej, poczekaj aż ona opadnie przed następnym wdechem pacjenta wykonanym metodą usta-usta.
Jeśli klatka piersiowa się nie unosi, spróbuj delikatnie odgiąć głowę ofiary trochę bardziej do tyłu, następnie wolno wdmuchnij dwa następne oddechy.
Jeśli klatka piersiowa ofiary wciąż pozostaje nieruchoma, energicznie uciśnij pięć razy jej nadbrzusze.

UWAGA: Nie uciskaj tylko jednej strony.
Oczyść ponownie usta ofiary, upewnij się, że drogi oddechowe są nadal drożne i wdmuchnij dwa oddechy w jej usta.
Jeżeli klatka piersiowa pacjenta pozostaje nieruchoma, energicznie uciskaj jego nadbrzusze, oczyść usta oraz wdmuchnij kilka oddechów. Pięć energicznych uciśnięć nadbrzusza, oczyszczenie ust ofiary, dwa powolne wdmuchnięcia. Powtarzaj cały cykl uciskania nadbrzusza, czyszczenia ust oraz sztucznego oddychania do czasu, kiedy przedmiot zostanie uwolniony z gardła ofiary lub przybędzie wykwalifikowana pomoc medyczna.

UWAGA!

Jeśli podejrzewasz, że jakiś przedmiot utkwił w gardle danej osoby tak, że nie może ona tego odkaszlnąć, nie jest w stanie oddychać, mówić ani płakać, zadzwoń pod numer 999 albo poproś kogoś o zawiadomienie pogotowia ratunkowego. Następnie rozpocznij udzielanie pierwszej pomocy według zasad podanych powyżej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin