Hipotermia i odmrożenia.doc

(23 KB) Pobierz
Hipotermia i odmrożenia

Hipotermia i odmrożenia

Hipotermia


Właściwa temperatura człowieka waha się w okolicy 37° C (98.6° F). Jeżeli organizm człowieka jest narażony na długotrwałe oziębienie, może to spowodować znaczące obniżenie temperatury ciała, co może prowadzić do hipotermii.

Objawy hipotermii:

Dreszcze.
Nieskoordynowane ruchy.
Senność, osłabienie.
Utrata przytomności.
Zatrzymanie krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku hipotermii:

1. Należy sprawdzić czy poszkodowany oddycha, czy ma drożne drogi oddechowe i czy wyczuwalny jest puls. Jeżeli nie stwierdza się podstawowych czynności życiowych, należy rozpocząć czynności reanimacyjne (zewnętrzny masaż serca i sztuczne oddychanie). U osób z hipotermią często stwierdza się bardzo wolne i słabe tętno, dlatego należy pamiętać o tym, aby często powtarzać badanie tętna.
2. Ostrożnie przenieś poszkodowanego do pomieszczenia. Jeżeli poszkodowany ma na sobie mokre ubranie należy je zastąpić ciepłym i suchym.
3. Jeżeli dostęp do pomocy medycznej jest utrudniony, należy bardzo powoli ogrzewać ciało poszkodowanego, stosując koc, folię aluminiową. Jeżeli poszkodowany jest przytomny należy podawać ciepłe, słodzone płyny nie zawierające alkoholu. Nie wolno kierować bezpośrednio na poszkodowanego strumienia ciepłego powietrza wykorzystując do tego celu grzejnik elektryczny.

Odmrożenia

Są to uszkodzenia skóry i tkanek pod nią leżących, wywołane działaniem niskiej temperatury. Odmrożeniu ulegają okolice tkanek o zwolnionym i utrudnionym krążeniu: palce nóg, rąk, nos, policzki, małżowiny uszne.

stopnie odmrożeń



Rozróżniamy trzy stopnie odmrożeń:

stopień I - charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz uczuciem pieczenia i drętwienia,
stopień II - cechuje go znacznie większe zasinienie i obrzęk, dodatkowo pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub surowiczo-krwistym,
stopień III - charakteryzuje się martwicą skóry, która przyjmuje sinawo purpurowe zabarwienie.

Pierwsza pomoc:

poszkodowanego przenieść do ciepłego pomieszczenia,
rozluźnić ubranie uciskające obrzęknięte miejsca, ściągnąć przemoczoną i zmrożoną odzież,
nie wolno nacierać odmrożonych miejsc śniegiem ani alkoholem,
można poszkodowanemu podać do picia mocno osłodzone, gorące napoje,
nie należy podawać poszkodowanemu alkoholu ani pozwolić palić,
jeżeli na skórze występują pęcherze czy grożące martwicą sine przebarwienia zakładamy na nie jałowy opatrunek i niezwłocznie kontaktujemy się z lekarzem,
odmrożoną część ciała wkładamy do zimnej wody a następnie powoli i stopniowo podwyższamy temperaturę wody, do temperatury pokojowej (cały proces powinien trwać 20-30 minut).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin