do T 11-1 rodzaje gruntów (NA nw).doc

(60 KB) Pobierz

Podstawowe wiadomości o gruntach.

    Gruntem nazywamy zewnętrzna warstwę skorupy ziemskiej, składającą się z rozdrobnionych

cząstek skalnych bez domieszek lub z domieszką  cząstek organicznych.

Ze względu na pochodzenie gruntu dzielą się na:

a)      grunty rodzime:

-          grunty skaliste;

-          grunty nieskaliste mineralne;

-          grunty nieskaliste organiczne.

b)     grunty nasypowe.

 

Grunty skaliste – do tej grupy zalicza się skały wszelkiego rodzaju i pochodzenia, występujące
w monolitach i złożach. Cechą charakterystyczną tych gruntów jest ich wysoka wytrzymałość
na ściskanie. Skały występują w przyrodzie w postaci masywów skalnych, pokładów,  brył, bloków lub okruchów skalnych. Występują też w postaci oddzielnych kamieni, które zostały oddzielone od masywu skalnego i przeniesione przez lodowiec lub wody płynące.

 

Grunty nieskaliste mineralne. Grunty te składają się z cząstek lub ziaren o różnej wielkości (mniejszej od 10 cm), tworzących szkielet gruntowy oraz porów wypełnionych wodą  i powietrzem. Grunty te zwierają mniej niż 2% części organicznych. Zalicza się do nich: wietrzeliny, rumosze, otoczki, żwiry, pospółki, piaski, pyły, gliny itp.

 

Grunty nieskaliste organiczne. Są to grunty powstałe z resztek wegetacji roślinnej; składają się one wyłącznie,  związków organicznych lub stanowią mieszaninę resztek organicznych i gruntu rodzinnego, przy czym cząstek organicznych musi być wagowo więcej niż 2%. Grunty te są mało spoiste, łatwo wchłaniające wodę, wskazują pęcznienie i duże osiadanie. Do gruntów nieskalnych organicznych zalicza się próchnicze, namuły i torfy.

 

Grunty nasypowe – ­powstały wskutek kontrolowanego procesu technicznego lub w sposób niekontrolowany. Odznaczają się różnorodnością: uziarnienia, właściwości fizycznych i wytrzymałościowych oraz stopnia zagęszczenia.

Stanowią one bardzo niejednolity materiał lub grunt budowlany. W skład gruntów nasypowych wchodzą: nasypy budowlane i nasypy niekontrolowane (przemieszczone w inne miejsce przez

lodowce, wiatr i wodę).

 

Podział gruntów ze względu na uziarnienie

Frakcją nazywamy grupę ziaren o zbliżonych wymiarach.

W uziarnieniu gruntów odróżnia się sześć frakcji podstawowych:

-          kamienista o ziarnach większych niż 25 mm;

-          żwirowa o ziarnach 2 – 25 mm;

-          piaskowa o ziarnach 0,05 – 2 mm;

-          pyłowa o ziarnach 0,002 – 0,05 mm;

-          iłowa o ziarnach mniejszych niż 0,002 mm;

-          koloidowe o ziarnach poniżej 0,001 mm.

 

 

 

Podział gruntów na kategorie ze względu na trudności odspajania i transportu :

 

Kategoria

Charakterystyka i rodzaj gruntu

Spulchnienie %

chwilowe

trwałe

1

2

2

4

I

Piasek suchy bez spoiwa, gleba uprawna zaorana lub ogrodowa, torf bez korzeni, popioły lotne niezleżałe.

5-15

1-2

II

Piasek wilgotny, piasek gliniasty, pył i lessy wilgotne, twardoplastyczne i plastyczne, gleba uprawna z darniną lub korzeniami grubości do 30 mm, torf z korzeniami grubości do 30 mm. Nasyp z piasku oraz piasku gliniastego z gruzem, tłuczniem lub odpadkami drewna. Żwir bez spoiwa lub mało spoisty.

15-25

1-3

III

Piasek gliniasty, pył, lessy mało wilgotne półzwarte. Gleba uprawna z korzeniami grubości ponad 30 mm, torf z korzeniami grubości ponad 30 mm. Nasyp zleżały z piasku gliniastego, pyłu
i lessu z gruzem, tłuczniem lub odpadkami drewna. Rumosz skalny zwietrzelinowy z otoczakami o wymiarach do 40 mm, glina, glina ciężka i iły wilgotne, twardoplastyczne bez głazów Mady i namuły gliniaste rzeczne. Popioły lotne zleżałe.

20-30

3-5

IV

Less suchy zwarty, nasyp zleżały z gliny lub iły z gruzem, tłuczniem i odpadkami drewna lub głazami o masie do 25 kg stanowiącymi do 10 % objętości gruntu. Glina , glina ciężka i iły mało wilgotne, półzwarte, zwarte. Glina zwałowa z głazami do
50 kg stanowiącymi do 10 % objętości gruntu,. Gruz ceglany i rumowisko budowlane z blokami do 50 kg . Iłołupek miękki, grube otoczki lub rumosz o wymiarach do 90 mm lub z głazami o masie do 10 kg .

25-35

5-7

V

Żużel hutniczy niezwietrzały. Glina zwałowa z głazami do 50 kg, stanowiącymi 10-30% objętości gruntu.

Rumosz skalny zwietrzelinowy o wymiarach ponad 90 mm, gruz ceglany i rumowisko budowlane silnie scementowane lub w blokach ponad 50 kg . Margle miękkie lub średnio twarde, słabo spękane. Opoka kredowa miękka lub zbita.

Węgiel kamienny i brunatny, iły przewarstwione łupkiem. Iłołupek twardy, lucz rozsypliwy. Zlepieńsce słabo scementowane. Gips. Pył wulkaniczny, częściowo sypki.

30-45

10-15

VI

Iłołupek twardy, łupek mikowy i piaszczysty, niespękany, margiel twardy, wapień marglisty, piaskowiec o spoiwie skał osadowych. Anhydryt. Pył wulkaniczny zbity.

30-45

10-15

VII

Łupek piaszczysto-wapnisty, piaskowiec iglasto-wapnisty, twardy. Zlepieńce z otoczaków głownie skał osadowych o spoiwie krzemionkowym. wapień niezwietrzały. Magnezyt, granit i gnejs silnie ziwetrzałe.

30-45

10-15

VIII-XVI

Skały różnej twardości i grunty skalne, jak łupki, wapienie, piaskowce, zlepieńce, marmury, dolomity, granity, diabazy, porfury, bazalty.

45-50

15-20

Właściwości fizyczne gruntu : uziarnienie, spoistość, wytrzymałość, plastyczność, przepuszczalność, kąt skoku naturalnego, ciężar i inne.

W budownictwie grunty mogą występować w stanie:

-          rodzimym;

-          spulchnionym;

-          ubitym.

Przeciętne wartości współczynników spoistości gruntu:

 

Grupa gruntu

Rodzaj gruntu

Stan gruntu

Wartość współczynników spoistości gruntu w przeliczeniu na objętość w stanie

Rodzimym

Fr

spulchnionym

fs

ubitym

fu

I

piasek

rodzimy

spulchniony

ubity

1,00

0,90

1,05

1,11

1,00

1,17

0,95

0,86

1,00

II

ziemia zwykła

rodzimy

spulchniony

ubity

1,00

0,80

1,11

1,25

1,00

1,39

0,90

0,72

1,00

III

glina

rodzimy

spulchniony

ubity

1,00

0,74

1,11

Zgłoś jeśli naruszono regulamin