wprowadzenieliteryZ.doc

(44 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ

 

Data: 22.04.2008 r.

 

Opracowała i przeprowadziła: Halina Sokołowska

 

Temat dnia: Wprowadzenie litery „Z,z” na podstawie wyrazu „zegar”.

 

Cele:

·         zapoznanie z przedmiotami służącymi do odmierzania czasu,

·         poznanie znaku graficznego „Z,z”, analiza i synteza wzrokowo – słuchowa wyrazy „zegar”,

·         umiejętność rozpoznawania spółgłosek i samogłosek w wyrazie „zegar” oraz dzielenie na sylaby,

·         kształtowanie logicznego myślenia, pamięci i uwagi.
 

Środki dydaktyczne:

·         podręcznik „Wesoła szkoła”, ilustracja zegara, zegarek ręczny, zegar słoneczny, nożyczki, klej, kredki (czerwona, niebieska), ołówek, tamburyn, rozsypanka wyrazowa, zeszyt w linię.

 

Metody pracy:

·         zbiorowa,

·         indywidualna.

 

Formy pracy:

·         słowna,

·         oglądowa,

·         praktycznego działania.

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Wprowadzenie do tematu.

      Rozmowa z dziećmi na temat przedmiotów służących do odmierzania czasu  

      z demonstracją.

2.     Analiza i synteza wzrokowo – słuchowa wyrazu „zegar” (zawieszenie ilustracji zegara i wyrazu „zegar”).

·         Podział wyrazu „zegar” na głoski.

 

 

·         Z ilu głosek składa się wyraz „zegar”? (przeliczenie głosek)

·         Podział wyrazu „zegar” na spółgłoski i samogłoski.

  

 

 

 

·         Ile jest spółgłosek w wyrazie „zegar”? (liczenie spółgłosek).

·         Ile jest samogłosek w wyrazie „zegar”? (liczenie samogłosek).

·         Podział wyrazu „zegar” na sylaby.

 

 

 

·        Ile jest sylab w wyrazie „zegar”? (liczenie sylab).

 

3.     Zapoznanie ze znakiem graficznym litery „Z,z” drukowanej i pisanej:

·        pisanie bezśladowe litery „Z,z” w powietrzu;

·        pisanie bezśladowe litery „Z,z” na wykładzinie.

 

4.     Zabawa ruchowa „Zegary”.

 

5.     Praca indywidualna – wklejenie ilustracji zegara i wyrazu „zegar” do zeszytu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.     Praca z książką „Wesoła szkoła”:

·         Wymień głoski w nazwach rysunków, zaznacz miejsce głoski „z”                 w wyrazach: zamek, koza, lizak.

·         Wyszukiwanie nowopoznanej litery „Z,z” wśród innych liter w tekście:

 

Zenek jest w ZOO. Stoi koło zebry. Zebra jest cała w paski. Ale to nie zebra z ulicy. To zebra z ZOO.

·         Pisanie litery „Z,z” po śladzie.

      7. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej:

zegarek To Zenka.

zegarek od Zenek taty. dostał

8.     Podsumowanie zajęć:

·         Jaką poznaliśmy dzisiaj literę?

·         Znamy może nazwy przedmiotów, imion zaczynających się głoską „Z,z”?

·         Pochwała dzieci za dobrą pracę.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin