świezryb.txt

(5 KB) Pobierz
Wielu z nas nie wyobraża sobie, by na wištecznym stole mogło zabraknšć miejsca dla ryb. I mowa tu nie tylko o wigilijnym karpiu. W wielu domach więta to czas prawdziwego festiwalu rybnych potraw: od najprostszych ledzi w mietanie po wykwintnego łososia w burbonie.
 
Zanim jednak zaczniemy przebierać w wištecznych przepisach, warto jest zrobić mały rekonesans. Zastanówmy się, jakie gatunki ryb najlepiej będš się nadawały do naszych celów, dowiedzmy się, jak wybrać najlepsze okazy i wreszcie  co zrobić, by w dniu podania nasze ryby były absolutnie wieże i zniewalajšco smaczne.
 
Sporód wielu gatunków ryb na wištecznym stole goci najczęciej kilka.
 
Karp
 
Bez niego niejeden z nas nie wyobraża sobie Wigilii. Ta dorodna ryba niepodzielnie króluje w czasie wišt na polskich stołach, a w grudniu supermarkety wprost zapełniajš się stoiskami, gdzie można kupić najwieższe okazy. Karp może osišgać wagę nawet 2 kilogramów, w sklepach jednak najczęciej dostaniemy sztuki ważšce 1,2  1,5 kg. Taka ryba z powodzeniem wystarczy na danie dla szeciu osób.
 
Nie każdy docenia kulinarny potencjał karpia i być może dlatego na wigilijnym stole najczęciej pojawia się po prostu obtoczony w panierce i usmażony na oleju. Karp jednak rewelacyjnie nadaje się do gotowania. Uduszony w piwie z rodzynkami nie tylko będzie ozdobš stołu, ale przede wszystkim oczaruje nas bogatym smakiem. Ryba ta wietnie też smakuje zapiekana i bardzo dobrze się czuje, majšc w brytfance towarzystwo pomarańczy czy jabłek.
 
Jeli przed zapiekaniem czy smażeniem nafaszerujemy karpia czosnkiem, gałšzkami rozmarynu lub plasterkami cytryny, nabierze wyjštkowego aromatu. Cytryna jest też wietnym lekarstwem na nieco mulisty posmak karpia, który nie każdemu odpowiada. Obfite skropienie ryby sokiem z cytryny czy obłożenie plasterkami cebuli na kilka godzin przed przyrzšdzeniem powinno rozwišzać ten problem.
 
 
led
 
led jest jednš z ulubionych przez Polaków ryb i to nie tylko w wištecznym czasie. Być może dlatego, że przez cały rok można nabyć wieże ledzie  czy całe, czy to w formie filetów. Półki sklepów zawsze też sš pełne ledzi konserwowanych w oleju bšd marynowanych w occie z dodatkiem przypraw.
 
Jeli zamierzamy kupić na więta wieże ledzie, jestemy w dobrej sytuacji. Mięso tych ryb poławianych zimš jest bogatsze w tłuszcze, które czyniš je zdecydowanie bardziej jędrnym i smaczniejszym.
 
ledzie wietnie nadajš się do smażenia i zapiekania, a razem z pomidorami czy awokado utworzš bardzo smacznš sałatkę. Ryby te nie tylko bardzo dobrze smakujš w klasycznej postaci, w mietanie, ale także z dodatkiem słodkich sosów, jak musztardowo-miodowy, czy rodzynek.
 
 
Łoso
 
Ta szlachetna ryba coraz częciej goci na naszych stołach. Najsmaczniejszy jest naturalnie łoso dziki, choć  niestety  coraz trudniej dostępny, a przez to droższy. Mięso łososia hodowlanego  mimo że swojej barwy nie zawdzięcza zjadanym przez rybę krewetkom, a dodawanemu do karmy karotenowi  cały czas stanowi wietnš podstawę wielu dań.
 
Całe ryby, płaty, filety, dzwonka czy eskalopki znakomicie smakujš zarówno smażone, zapiekane, jak i gotowane, a prawdziwym rarytasem jest łoso gotowany w burbonie. Ryba ta, nawet surowa, jest wprost genialnym dodatkiem do sałatek i doskonale idzie w parze z krewetkami. Warto spróbować też łososia gotowanego na parze  jego delikatne mięso wietnie będzie smakować z dodatkiem ziół i warzyw.
 
 
Pstršg
 
Rarytasem na wištecznym stole będš dania z pstršga. Jego znakomite mięso bardzo dobrze smakuje smażone, zapiekane i marynowane, a niezwykłej delikatnoci nabiera, jeli ugotować je na parze. Mięso dzikiego pstršga jest coraz rzadsze, jednak nawet pstršg hodowlany, zwyczajnie usmażony i obłożony wiórkami czosnkowego masła, potrafi stanowić wykwintne danie. Jednš z ulubionych form przyrzšdzania pstršga jest zapiekanie go w soli, z dodatkiem bazylii i plasterków cytryny.
 
 
Jak i kiedy kupować?
 
Zakup ryb, w przeciwieństwie do nabywania wielu innych produktów, powinnimy odłożyć na ostatniš chwilę. Ryby muszš być bowiem absolutnie wieże. Najlepiej zaopatrywać się w nie bezporednio u hodowcy lub w supermarketach, które majš codzienne dostawy czy też ubijajš ryby na miejscu. Najlepiej też, by sprzedawca sprawił za nas kupowane ryby.
 
Żeby upewnić się co do wieżoci ryb, powinnimy zwrócić uwagę, czy ich oczy nie sš mętne, skrzela majš jasnoczerwony kolor, a łuski sš błyszczšce i cile przylegajš. Ryby najlepiej kupować tego samego dnia, kiedy zamierzamy je przyrzšdzić. Przed więtami nie powinno być z tym problemu  sklepy obfitujš w najróżniejsze ryby, a karpie przed samš Wigiliš nawet taniejš.
 
 
Mrożenie ryb
 
Jeli jednak zaopatrzymy się w ryby na kilka tygodni przed więtami, istnieje możliwoć ich zamrożenia. Żeby jednak zachowały wieżoć, trzeba zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Tłuszcz rybi ulega utlenianiu, co powoduje pojawienie się niepożšdanych zapachów. Niebezpieczne dla ryb jest także suche powietrze zamrażalnika, które sprawia, że mięso traci swojš jędrnoć.
 
Najprostszym sposobem, żeby temu zapobiec, jest owijanie ryb plastikowš foliš. Przywiera ona cile do mięsa, dzięki czemu skutecznie chroni przed dostępem powietrza i utratš wody. Często stosuje się także specjalnie przeznaczone do zamrażania, szczelnie zamykane torby. W ich przypadku pewnym problemem może być jednak pozbycie się powietrza. Dlatego po kilku dniach mrożenia dobrze jest do torby nalać trochę zimnej wody, tak by ryba była niš szczelnie otoczona.
 
Bardzo dobrym wyjciem jest, stosowane przez wielu sprzedawców, pokrywanie ryb warstwš lodu. Wystarczy zamrożonš rybę polać lodowatš wodš, a utworzy się na jej powierzchni ochronna skorupa. Trzeba jednak uważać, gdyż lód łatwo pęka, a na dodatek doć szybko się ulatnia  może być więc konieczne kilkukrotne odnawianie powłoki.
 
Jeli właciwie zastosujemy którš z tych metod, możemy być pewni, że zamrożone przez nas karpie czy łososie w czasie wišt stanš się niezwykle smakowitš  i przede wszystkim zdrowš  ozdobš naszych stołów.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin