inżynieria finansowa.docx

(14 KB) Pobierz

Wymagania formalne:

- zrobić zadania w Excelu

- tak przedstawić rozwiązanie i wszystko opisać, żeby pokazać, że umiemy inżynierię

- podawać źródła, z których bierzemy dane

- termin złożenia 7.01.2015 o godzinie 8:00

- jeżeli są różne spojrzenia na 1 zadanie to pokazać je

- strona frontowa jak na pracy dyplomowej: Imiona i nazwiska, tryb studiów, egzamin końcowy z inżynierii finansowej

- druk dwustronny, numeracja stron

- czcionka Times New Roman 12pkt, odstęp pojedynczy, marginesy standardowe

- nie przepisywać treści zadań, każde zadanie od nowej strony, Zadanie 1, Zadanie 2 itd- 16pkt i duże litery

- wypisywać dane z treści zadania

- spiąć zszywaczem lub nitką w lewym górnym rogu (kartki muszą być trwale złączone)

ZADANIE 1

Przeprowadzić symulację kształtowania się cen opcji standardowych walutowych w czasie życia opcji przy założeniach:

- 3-miesięczne opcje typu europejskiego

- w czasie t=0 kurs EUR/PLN (3,80; 4,20)

- w ciągu miesiąca kurs EUR/PLN może wzrosnąć o k*EURIBOR, gdzie k= 1,2,3,4 lub obniżyć się o n*EURIBOR, gdzie n=2,3,4

- stopa procentowa wolna od ryzyka jest rentownością dowolnych bonów skarbowych (krajowa stopa)

- zagraniczna stopa procentowa wolna od ryzyka jest rentownością odpowiednich papierów skarbowych

- opcje są wystawione przy pięciu cenach rozliczania

Po przeprowadzeniu symulacji określić wartości 3 wybranych greckich współczynników i dokonać ich interpretacji. Skonstruować strategię zabezpieczającą dla jednej z takich opcji przy założeniu, że została ona wystawiona przez bank działający w Polsce.

 

ZADANIE 2

Wycenić egzotyczną opcję produktową typu call i put wystawioną na akcje 2 spółek o cenie wykonania wynoszącej X (3000, 4000) przy czym aktualne ceny akcji wynoszą S1 (30, 40) PLN oraz S2 (110, 130) PLN ( wybieramy parametry). Zmienności stóp zwrotu są równe 9% oraz 13%, stopy dywidendy wynoszą 3% i 1,2% a korelacja pomiędzy stopami zwrotu z akcji jest równa a%, gdzie a jest sumą cyfr w państwa datach urodzenia. Proszę przyjąć stopę procentową w wysokości średniej rentowności bonów skarbowych z 2013r. gdy przynajmniej dwie osoby są urodzone w dni parzyste, w pozostałych przypadkach proszę przyjąć średnią rentowność bonów skarbowych z 2012r. Wycenić tę samą opcję przy założeniu, że korelacja wynosi –a% i podać interpretację wpływu współczynnika korelacji na wartość opcji produktowej.

ZADANIE 3

Dobierając odpowiednie parametry skonstruować dowolny korytarz zerokosztowy w pozycji długiej oraz krótkiej złożony z opcji wystawionych na USD/PLN przy założeniu cen wykonania na poziomie X1 (2,50; 3,15) PLN oraz X2 R+. Proszę opisać w jaki sposób strategia ta ogranicza ryzyko zmian kursu instrumentu bazowego oraz jakie są rodzaje ryzyka związane z zastosowaniem tej strategii.

ZADANIE 4

Skonstruować strategię arbitrażową, którą można było przeprowadzić w latach 2011-2013 na GPW w Warszawie przy zastosowaniu kontraktów terminowych na indeks WIG20. Proszę założyć prowizję od obrotu akcyjnego na poziomie a (0,15%; 0,30%). Prowizję od kontraktów k=10zł, a jako stopę procentową wolną od ryzyka przyjąć średnią rentowność dowolnych bonów skarbowych z czasu życia kontraktu.

ZADANIE 5

Jaki jest koszt zbudowania spreadu niedźwiedzia zawierającego opcje sprzedaży o cenach wykonania X1 (40, 50)PLN oraz X2 (50, 65). Przyjmujemy cenę instrumentu bazowego na poziomie (50,60), wolną od ryzyka stopę procentową jako średnią rentowność bonów skarbowych z 2014r., czas do wygaśnięcia (12, 16) miesięcy i nie jest liczbą całkowitą, zmienność (15%, 19%). Przedstawić graficznie i zinterpretować w jakiej sytuacji rynku instrumentu bazowego będziemy generować zyski, kiedy straty oraz jakie mogą pojawić się ryzyka związane z zastosowaniem tej strategii.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin