EKSPOZYCJA.doc

(31 KB) Pobierz
EKS[POZYCJA ZAWODOWA

EKSPOZYCJA ZAWODOWA

                    Kontakt pracownika z materiałem zakaźnym podczas wykonywania pracy

                    Właściwie każda procedura medyczna niesie za sobą ryzyko zakażenia ponad 30 potencjalnie niebezpiecznymi patogenami, jak wirusy zapalenia wątroby typu B i C oraz HIV 

                     Ryzyko ekspozycji zawodowej, problem zakłuć, zachlapania krwią w wielu polskich szpitalach to kwestie bagatelizowane. Ujednolicenie norm prawnych, wdrażanie działań zapobiegawczych, a także stworzenie systemu pomocy wobec już zakażonych na pewno przyczyniłoby się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pracy, a także wpłynęło na zmniejszenie skali tego problemu.

                    Istotną kwestią dla wdrożenia właściwego trybu postępowania jest także rodzaj materiału zakaźnego oraz charakter kontaktu z tym materiałem. Generalnie przyjmuje się, że ekspozycje można podzielić na te, które nie wymagają szczególnego postępowania oraz ekspozycje wymagające takiego postępowania oraz obserwacji

Jej źródłem mogą być

Właściwie wszystkie zabiegi medyczne. Kontakt z materiałem infekcyjnym może nastąpić przez: Skórę, Oko, Jamę ustną Błonę śluzową.

                    Potencjalnym materiałem zakaźnym może być: Krew, Nasienie, Wydzielina pochwowa, Płyn mózgowo-rdzeniowy, źółć, Płyn z opłucnej, otrzewnej, osierdzia, stawowy, Każdy płyn ustrojowy zawierający widoczną domieszkę krwi.

10 maja 2010 r. Rada Unii Europejskiej, uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej, przyjęła Dyrektywę 2010/32/UE. Zgodnie z art. 1 Dyrektywa ta stanowi wykonanie umowy ramowej dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej podpisanej 17 lipca 2009 r. przez europejskich partnerów społecznych HOSPEEM (Europejskie Stowarzyszenie Pracodawców Szpitalnictwa i Opieki Zdrowotnej) oraz EPSU (Europejska Federacja Związków Zawodowych Służb Publicznych). Na podstawie art. 3 Dyrektywy państwa członkowskie zostały zobowiązane do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych, koniecznych do wykonania tej Dyrektywy lub do zapewnienia wprowadzenia koniecznych środków na podstawie umowy przez partnerów społecznych do 11 maja 2013 r.

                     Ponad 78 proc. przypadkowo zakłutych pracowników ochrony zdrowia w naszym kraju nikomu tego faktu nie zgłasza. - W Polsce szacunkowo dochodzi rocznie do 37 tys. zakłuć ostrym sprzętem medycznym, czyli do ok. 100 zakłuć dziennie.

                     Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 20-25 proc. przypadków ekspozycji zawodowej na materiał zakaźny jest zgłaszanych przez pielęgniarki i ekipy sprzątające, zaś przez lekarzy jedynie 2 proc. Tak duży odsetek zakłuć, a jednocześnie niska zgłaszalność takich zdarzeń to wynik braku wystarczającej świadomości na temat zagrożeń, jakie może nieść ze sobą ekspozycja zawodowa. To również brak jednolitego systemu zgłaszania i monitorowania tego rodzaju wypadków.

Według wytycznych

                     10 maja 2010 r. uchwalono Dyrektywę Rady UE 2010/32/UE, która reguluje szczegółowe kwestie związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy personelu opieki zdrowotnej.

                     W Polsce proces implementacji tego aktu prawnego ma się zakończyć najpóźniej do 11 maja 2013 r.

                     Organem odpowiedzialnym za koordynację działań związanych z implementacją dyrektywy jest Ministerstwo Zdrowia.

                     - Implementacja Dyrektywy 2010/32/UE pomoże wyznaczyć minimalny standard dla wyrobów zawierających mechanizmy chroniące przed zranieniem oraz szczegółowo określić procedury poekspozycyjne.

                     Jednocześnie przyczyni się ona do eliminacji stosowania zagrażającego zranieniem ostrego sprzętu medycznego i zastąpienia go bezpiecznymi wyrobami medycznymi.
Powinny zostać również ustanowione skuteczne kary finansowe dla pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa pracy.

Jak postępować?

                    W Polsce brakuje ujednoliconego modelu postępowania poekspozycyjnego. Zazwyczaj zaleca się podjęcie następujących kroków:

                    Nie tamować krwawienia,

                    Ranę przemyć wodą z mydłem pod bieżącą wodą,

                    Zranione miejsce zdezynfekować preparatem do dezynfekcji skóry,

                    Założyć opatrunek na ranę,

                    Zastosować profilaktykę poekspozycyjną w oddziale zakaźnym.

                    Osoba, która uległa ekspozycji, niezwłocznie powinna zgłosić takie zdarzenie osobie odpowiedzialnej za odnotowywanie tego typu wypadków w pracy. Należy też jak najszybciej - nie później niż 48 godzin po ekspozycji - zgłosić się do lekarza, by wykonać niezbędne badania.
 

Na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 1-3 ww. ustawy w skład zespołu kontroli zakażeń szpitalnych wchodzą:

                     Lekarz, jako przewodniczący zespołu;

                     Pielęgniarka lub położna, jako specjalista do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii, w liczbie nie mniejszej niż 1 na 200 łóżek szpitalnych;

                     Diagnosta laboratoryjny, jako specjalista do spraw mikrobiologii, jeżeli lekarz, wymieniony w pkt 1, nie posiada specjalizacji z dziedziny mikrobiologii lekarskiej.

 

Na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 1-4 do zadań zespołu kontroli zakażeń szpitalnych należy:

                     Opracowywanie i aktualizacja systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych;

                     Prowadzenie kontroli wewnętrznej oraz przedstawianie wyników i wniosków z tej kontroli kierownikowi szpitala i komitetowi zakażeń szpitalnych;

                     Szkolenie personelu w zakresie kontroli zakażeń szpitalnych;

                     Konsultowanie osób podejrzanych o zakażenie lub chorobę zakaźną oraz tych, u których rozpoznano zakażenie lub chorobę zakaźną.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin