SCENARIUSZ BALU KARNAWAŁOWEGO.docx

(24 KB) Pobierz

SCENARIUSZ BALU KARNAWAŁOWEGO
„NA BALU JESTEŚMY BAJKOWI”

 

 

 

Cele:

·         dostarczenie dzieciom radości z wcielania się w role różnych postaci;

·         rozwijanie umiejętności panowania nad swoimi emocjami, przełamywanie uczuć lęku i onieśmielenia;

·         motywowanie dzieci do nawiązywania bliższych kontaktów z innymi uczestnikami zabawy.

Pomoce: kapelusz, kotyliony sylabowe, ławeczka, miotła, woda kolońska, ocet, czekolada, ołówki, sznurek, balony, wafelki, arkusze białego papieru

 

Planowany przebieg:

1.        Przywitanie wszystkich uczestników balu karnawałowego, przebierańców.

Witam wszystkich na corocznym balu karnawałowym w naszym przedszkolu. Jest to tradycja, która sięga bardzo odległych czasów. Niektóre bale pamiętają wasi rodzice, albo starsze rodzeństwo.
 
Kłaniam się niziutko i do wesołej zabawy zapraszam wszystkich:
Wróżkę, Batmana, Czerwonego Kapturka, Żołnierza, Kota w butach, Króla, Księżniczkę, Babę Jagę, Czarownicę, Smerfa,, Sułtana, Zorro, Motyla, Pajacyka, Żabę,

2.        Marsz przy muzyce po obwodzie koła. Przedstawienie na „wybiegu” swoich strojów (zaprezentowanie się i powiedzenie kilku słów o sobie).

3.        „Powitania” - zabawa integracyjna.

Teraz proszę niech wszyscy wstaną i się przywitają.
Dobieramy się parami i witamy się brzuszkami
 
Raz, dwa, raz i dwa.
Teraz noski idą w ruch
Puk, puk, puk, puk.
Kolankami się dotkniemy
Jedno, drugie, raz i dwa.
Teraz wszyscy rączki w górę
Tra la la, tra la la.
Zamieniamy się parami
I witamy się ...
 

4.        „Wędrujący kapelusz” – zabawa integracyjna przy muzyce.
Dzieci siedzą w kole i przy dźwiękach muzyki pierwsza osoba wkłada drugiej na głowę kapelusz, ta szybko przekłada go następnej i tak dalej. Odpada osoba, która będzie go miała na głowie w momencie wyłączenia muzyki. Wygrywa ten, kto jako ostatni zostanie bez kapelusza.

5.        „Kotyliony” – zabawa taneczna.
Dzieci losują kotyliony (sylabowe) i odszukują swojej pary. Utworzone w ten sposób pary tańczą następny taniec.

6.        Przeprowadzenie zadań dla przyszłych rycerzy i dam dworu Balu Karnawałowego (chłopiec i dziewczynka jako reprezentanci każdej z grup).

o         próba odwagi, dzielności i elegancji (przechodzenie po odwróconej ławeczce, ukłony)

·         próba węchu (rozpoznawanie zapachu: wody kolońskiej, octu, czekolady)

·         próba wiedzy (rozwiązywanie zagadek):
– czym ozdabiamy salę na bal karnawałowy?
(łyżeczkami, balonami, bibułami)
– gdzie odbył się bal, na którym był Kopciuszek?
(w przedszkolu, w pałacu, na leśnej polanie)
– z kim Kopciuszek tańczył na balu?
(z Mikołajem, z królewiczem, ze smokiem Wawelskim)

                        „Przedszkolny rock and roll” – taniec przy muzyce.

                        „Taniec z miotłą” – zabawa przy muzyce.
Dzieci stoją w kole i przekazują miotłę koledze obok w czasie granej muzyki. Na przerwę w muzyce to dziecko, które ma miotłę odpada; wygrywa to dziecko które zostało z miotłą samo; nagrodą jest taniec z miotłą.

                        „Kopciuszek” – konkurs sprawnościowy.
Chłopcy – reprezentanci grup otrzymują pantofelki przywiązane sznurkiem do ołówka. Zadaniem chłopców jest nawinięcie sznurka na ołówek i zdobycie pantofelka Kopciuszka.

                        „Taniec z balonem” – zabawa przy muzyce.
Dzieci w parach ściskają brzuchami balona i tańczą dopóki balon im nie wypadnie. Wygrywa ta para, która będzie tańczyła najdłużej.

                        „Jedzie pociąg z daleka” – zabawa taneczno- ruchowa.
Uczestnicy tworzą pociąg (kolejka) i poruszają się w rytmie muzyki. Gdy muzyka milknie, prowadząca podaje polecenie, które dzieci wykonują do momentu, aż ponownie zabrzmi muzyka.

                        „Wiewiórki zjadają szyszki” – konkurs.
Dzieci bez użycia rąk zjadają wafelek zawieszony na sznurku.

                        Rozruszanka” – zabawa ilustracyjna przy piosence.

                        „Taniec na lodzie” – zabawa taneczna.
Dzieci w parach tańczą na białych arkuszach papieru; przy przerwie muzycznej - arkusz zginają na połowę. Wygrywa ta para, która nie wyszła „z lodowej tafli”.

                        „Nasz bal” – tworzenie listy atrybutów.
Każdy uczestnik balu podaje jedno określenie związane z balem karnawałowym.

CEL GŁÓWNY:
przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

·                      poznanie roli wodzireja w zabawie karnawałowej,

·                      wyjaśnienie znaczenia słów: karnawał, kotylion,

·                      radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa dzieci młodszych ze starszymi.


I. Wstęp:

1.                    Wejście na salę balowa przy muzyce "Marsz Radeckiego" - wersja rozrywkowa z użyciem grzechotek przez dzieci.

2.                    Powitanie przez naucz. dzieci na balu: np. Witam wszystkich, którzy mają dziś dobry humor - proszę pomachać prawą ręką; wszystkich, którzy są przebrani za księżniczki - proszę podskoczyć, itd.

3.                    Zapoznanie z przebiegiem zabawy karnawałowej, zachęcanie do udziału w konkursach. Opowiadam, jak dawniej wyglądał bal karnawałowy, jak się do niego przygotowywano, jaką rolę odgrywał wodzirej, kotyliony, jakie były tańce itp. Następnie przypinam sobie kotylion i wyjaśniam, że dziś będę pełnić rolę wodzireja. Taki sam kotylion dostaje nauczycielka pracująca w tej grupie, na zmianę będziemy przeprowadzać konkursy i zabawy. Kotyliony dla dzieci są po dwa takie same i rozdajemy je dzieciom. Podczas trwania zabawy, dzieci będą miały czas na znalezienie takiego samego kotyliona. Kto znajdzie swoją parę, będzie mógł wziąć udział w konkursie tanecznym pod koniec balu.

4.                    Wprowadzenie tajemniczego nastroju zabawy - Zabawa z pląsem "Czarowanie".

5.                    Zaproszenie dzieci do zabawy tanecznej, a podczas przerw w tańcach, do wybranych konkursów. Tak należy kierować zabawą, by każde dziecko miało możliwość udziału w jakimś konkursie. Każdy konkurs będzie oceniało oddzielne jury dziecięce pod opieką poszczególnych nauczycieli.

II. Propozycja konkursów:

1.                    Tańce przebierańców: Dzielę dzieci na grupy przebrane za takie same lub zbliżone postacie np. batmany, królewny, piraci. Dzieci określają jaka muzyka najbardziej pasuje do danej postaci, dobieram taką . Wymyślają figury taneczne charakterystyczne dla poszczególnych postaci. Każda z grup tańczy oddzielnie, kolejno. Jury ocenia , kto najlepiej wykonał zadanie.

2.                    Bajkowe zagadki: Każda grupa proponuje po czterech zawodników. Tworzą oni zespół, który będzie się naradzał i odpowiadał na pytania. Odpowiadać będzie ta osoba w zespole, która pierwsza będzie znać odpowiedź. Podnosi wówczas kartonik z wybraną odpowiedzią do góry tak, by nie widziały dzieci z innych zespołów pytań. Oto pytania :


A - W której bajce jest mowa o balu:

·                      Jaś i Małgosia

·                      Kopciuszek

·                      Królewna Śnieżka

B - Czym Kopciuszek jechał na bal:

·                      samochodem

·                      czarodziejskim dywanem

·                      karetą

C - Jakie zwierzęta ciągnęły karetę:

·                      pingwiny

·                      strusie

·                      konie

D- Czym ozdabiamy salę na bal:

·                      skarpetkami

·                      balonikami

·                      łyżeczkami

E - Gdzie odbywał się bal, na którym był Kopciuszek:

·                      w przedszkolu

·                      w pałacu

·                      na leśnej polanie

F - Jakie buciki miał Kopciuszek na balu:

·                      pantofelki

·                      kalosze

·                      sandały

G - W jakim stroju tańczył Kopciuszek:

·                      palto

·                      piżama

·                      suknia

H - Kto podarował suknię Kopciuszkowi:

·                      macocha

·                      dobra wróżka

·                      pani w sklepie

I - Z kim Kopciuszek tańczył na balu:

·                      z Mikołajem

·                      z królewiczem

·                      z błaznem

J - Co królewicz miał na głowie:

·                      kapelusz

·                      koronę

·                      beret


Wygrywa grupa, która najszybciej odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania.

III. Taniec z balonikiem:

Wybieramy kilka par, każda para kolejno odbija balon, prowadząca para głośno liczy ilość odbić do pierwszego upadku balonu - wygrywają ci, którzy odbiją największą ilość razy.

Wyznaczamy linie startu i mety, wybieramy kilka par, każda para porusza się bokiem w kierunku mety, trzymając balon bez pomocy rąk, np. głowami, brzuchami, plecami lub w inny ustalony sposób. Zwyciężają ci, którzy pokonują odcinek w najkrótszym czasie.

Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Między siebie wkładają balonik i tańczą w rytm muzyki tak, by go nie wypuścić. Wygrywają te pary, którym to się udało.

Balonowe koła - W grze uczestniczą drużyny o równej ilości dzieci. Każda drużyna staje w kole twarzami do jego środka. Kapitanowie drużyn mają po jednym balonie. Na sygnał naucz. kapitanowie drużyn wkładają balon miedzy kolana i starają się go przekazać bez pomocy rąk następnej osobie miedzy kolana. Ta zaś następnej tak by balon wrócił do kapitana. Drużyna, która pierwsza wykona to zadanie, wygrywa.

Baloniarze - zabawa dla całej grupy. Każda osoba dostaje po jednym balonie. Gra muzyka, dzieci tańczą dowolnie odbijają balony. Gdy wodzirej woła "Trójka baloniarzy" - to znak, że trzeba szybko złapać jeden z fruwających balonów i dobrać się w trójkę z osobami które mają balony w tym samym kolorze. Jeżeli wodzirej zawoła "Czwórka baloniarzy" - dzieci dobierają się czwórkami. Ten, komu się nie uda dołączyć do żadnej grupy odpada z zabawy.

IV. Zabawa z kisielem:

Małe porcje kisielu na miseczkach. Zabawa w parach. Jedno z dzieci - to karmiące ma zasłonięte oczy; drugie - to karmione - nie. Zabawa polega na nakarmieniu swego kolegi, bez pomocy rąk dziecka karmionego. Wygrywają ci, którzy zjedzą najwięcej, jak najmniej kisielu spadnie im na ziemię, najmniej się ubrudzą.

V. Wyścig z ping-pongiem:

Dzieci pokonują wyznaczony odcinek trasy "kto pierwszy" trzymając w jednej ręce łyżkę a na niej piłeczkę do ping-ponga. Wersja w parach lub w rzędach.

VI. W związku z uczestnictwem w akcji "Cała Polska czyta dzieciom"

w czasie przerwy miedzy tańcami i konkursami czytanie wybranych fragmentów baśni " Kopciuszek" przez nauczycielki lub chętnych rodziców. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat przeczytanych treści.

VII. Taniec z kotylionem:

Dzieci , które znalazły bliźniaczy kotylion dobierają się parami i tańczą "Białego walczyka". Kto nie odnalazł swojej pary stoi z boku i klaszcze w rytm muzyki. Wygrywają te pary, które poruszają się w rytm muzyki. Ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów i rozdanie nagród zwycięzcom. Nagrody rozdane wcześniej przeszkadzałyby dzieciom w zabawie.

Wszystkie dzieci otrzymują nagrody - słodycze.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cel główny:
- przybliżenie dzieciom zwyczajów związanych z karnawałem, kształtowanie poczucia rytmu  i wrażliwości muzycznej;

Cele szczegółowe:
- dz. uczestniczy w zabawach integracyjnych,
- jest otwarte w kontaktach z dziećmi innych grup,
- rozpoznaje postacie na podstawie strojów karnawałowych i kostiumów,
- porusza się w rytmie melodii i piosenek,
- okazuje radość ze wspólnej zabawy, 
- uczestniczy w przygotowanych konkursach i zabawach muzycznych,
- poznaje Króla i Królową Balu każdej z grup wiekowych.

PRZEBIEG 

1. Powitanie przybyłych gości i wszystkich przedszkolaków  zgromadzonych na sali balowej. Wspólne odśpiewanie pląsu powitalnego:
„Wszyscy są, witam was 
rozpoczynać już czas
jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy.”
(dzieci witają się z najbliżej sobie stojącą osobą)

2. Prezentacja strojów – wszyscy tworzą koło i kolejno od grupy maluszków prezentują swoje kostiumy, mówiąc za kogo się przebrali. Wszyscy są nagradzani oklaskami.

3. Taniec integracyjny pt. „Czy grubi, czy chudzi” z pokazywaniem .

4. Wspólna zabawa przy piosence pt. „Nazywają mnie poleczka” – rozpoczęcie od utworzenia długiego węża i poruszania się za nauczycielem w rytm piosenki przy pierwszej zwrotce do wykonywania wskazanych ruchów podczas refrenu itp.

5. Nauka przerywnika ze śpiewem:
Kuantanamera, przedszkole bawi się teraz,
Kuantanamera, przedszkole bawi się teraz”.

6. Wspólna zabawa dzieci przy muzyce płynącej z płyty CD w parach lub małych kółeczkach.

7. Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu.

8. „Tańczymy lambada”- wspólna zabawa dzieci w utworzonym kole ze śpiewem i wykonywaniem kolejnych elementów tego tańca.

9. Wybranie jury spośród nauczycieli każdej z grup, którzy uważnie obserwują dzieci podczas każdego tańca i zabawy konkursowej, by na koniec wybrać króla i królową balu karnawałowego. 

10.Przeprowadzenie konkursów i zabaw z towarzyszeniem muzyki - przykłady konkursów:
- taniec z balonami – dz. dobierają się w pary, balony trzymane są między: głowami, brzuchami. Wygrywają te pary, które bez pomocy rąk utrzymują balon najdłużej.
- taniec w parach z balonem przywiązanym do nogi (okolice kostki) dziewczynki dzieci z innej pary starają się zdeptać balon u innych, tak by pękł, wygrywa para, która najdłużej tańczy z balonem;
- taniec „rock and roll” na gazecie - pary dzieci tańczą w rytmie rock and rolla, a na przerwę w muzyce para zmniejsza rozmiar gazety o połowę; wygrywa ta para, która najdłużej tańczy i nie postawi nogi za gazetę.
- walc kotylionowy tytułów bajek – kotyliony kwiaty składają się z tytułów bajek o nazwie dwu wyrazowej znanych dzieciom, kotyliony rozdajemy dzieciom, kiedy rozpocznie się walc tytuły bajkowe musza się odnaleźć i stanąć razem trzymając się za ręce w miejscu tańczyć walca.
Tytuły bajkowe to:

Czerwony Kapturek   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin