Rosyjscy katolicy milczą o rocznicy rewolucji.docx

(51 KB) Pobierz

Rosyjscy katolicy milczą o rocznicy rewolucji

Russia's Catholics keeping low profile on revolution anniversary 

SOURCE
Video ks. Kramera…

https://1.bp.blogspot.com/-f8QD6w_D-9s/WJ9UtkF1pTI/AAAAAAABL88/j5k04YgycGQQnlmyPQjzJOzV7Qt0vk2eACLcB/s400/1.jpg

Kiedy trwają przygotowania do 100 rocznicy rosyjskiej rewolucji, mały Kościół Katolicki w kraju milczy

 

Ale ponieważ niektórzy rosyjscy katolicy popierają politykę prezydenta Władimira Putina, kościół chce pozostać neutralny  i skupiać się na modlitwie i dyskusjach o historii kościoła w minionym stuleciu.

"Choć nie będziemy upamiętniać rewolucji, nasze wspólnoty kościelne będą naturalnie mówić o tym co się wydarzyło" – powiedział Msgr. Igor Kovalevsky, sekretarz generalny kon- konferencji rosyjskich biskupów.

Będziemy modlić się za Rosję i za wszystkich tych którzy zmarli za wiarę w tych strasznych czasach. Ale katoliccy wierni mają różne poglądy polityczne, dlatego kościół nie będzie pró-bował promować żadnych z nich" – powiedział.

Rosyjskie uroczystości uwzględnią obalenie w 1917 cara Mikołaja II, co miało miejsce  w marcu wg współczesnego kalendarza kraju, i przejęcie władzy przez bolszewików za Władi-mira Lenia w listopadzie, który zakończył nadzieje na rządy demokratyczne.

Na początku stycznia Putin mianował rządową komisję przygotowawczą. Dominująca w Rosji Cerkiew, która jest reprezentowana w komisji, debatowała o rocznicy na sympozjum jakie odbyło się pod koniec stycznia.

Rosyjski patriarcha prawosławny Kiril z Moskwy nalegał na obywateli by rocznicę wykorzy-stali na "głęboką refleksję i szczerą modlitwę", a nie na "niestosowne uroczystości".

Takie byłoby również katolickie podejście, powiedział Msgr. Sergei Timashov, wikariusz generalny Archidiecezji Moskiewskiej. "Nie będziemy planować żadnych szczególnych wydarzeń upamiętniających rewolucję" – powiedział Catholic News Service. "Zamiast tego skupimy się na objawieniach z 1917 w Fatimie, które przepowiedziały ewentualny powrót Rosji do Boga".

Ks. Kirill Gorbunov, rzecznik konferencji rosyjskich biskupów zasugerował, że małe deno-minacje religijne mogą napotkać na naciski by uznać "pozytywne osiągnięcia" rewolucji w dziedzinie zdrowia, edukacji i innych, a nie "skupiać się na represjach".

"Choć są katolicy którzy dołączają dzisiaj do protestów antyrządowych, to mamy też parafian w oddziałach prewencyjnych policji, które to uniemożliwiają.  Jako pasterze musimy być otwarci na wszystkie strony, łącznie z tymi które mogą postrzegać rewolucje jako przykład w którym Bóg doprowadził do czegoś dobrego po strasznych czynach" – powiedział.

 

Uważa się, że co najmniej 21 mln ludzi zginęło w czystkach, aktach represji i "terrorze głodu" po rewolucji. Wśród tych którzy zmarli było 100.000 prawosławnych duchownych, mnichów i mniszek, jak mówią dane rządowe. Zginęły także dziesiątki tysięcy muzułmanów, buddystów, Żydów i nie-prawosławnych chrześcijan.

 

Rosyjskie i polskie badania pokazują, że dokonano egzekucji, zamordowano albo zamęczo-no na śmierć 422 katolickich księży, razem z 962 zakonnikami, zakonnicami i świeckimi. Oprócz 2 z katolickich kościołów, 1.240 miejsc modlitw siła zamieniono na sklepy, magazy-ny, budynki gospodarcze i ubikacje publiczne. Dzisiaj wspólnoty katolickie dalej dążą do odzyskania przejętych kościołów.

 

Viktor Khroul, katolik i profesor dziennikarstwa w Moscow State University, powiedział, że zwykłych katolików dalej interesuje prawda. Powiedział, że zna kilku oddanych katolików, łącznie z członkiem Dumy, którzy entuzjastycznie popierają Putina, ale nigdy nie chcą usprawiedliwiać systemu totalitarnego, który wyraźnie był sprzeczny z nauką katolicką.

"Niektórzy katolicy na pewno tęsknią do pewnych aspektów przeszłości, uważając, że sowie-cka edukacja i opieka medyczna były dużo lepsze od tego co mamy teraz" – powiedział Khroul.

"Ale nigdy nie spotkałem katolika, który pozytywnie wypowiadał się o prześladowaniu kleru i zamykaniu kościołów, i ta setna rocznica będzie dobrą okazją do wspomnień" – powiedział.

 

Msgr. Kovalevsky powiedział, że setna rocznica rewolucji powinna być momentem do wy-ciągnięcia "duchowych wniosków" z "czasu prób" w Rosji XX wieku.

Khroul zgadza się, mówiąc, że rewolucję dzisiaj postrzega się jako punkt zwrotny w dziejach świata, ale jest to także wydarzenie z którego trzeba się uczyć.

"Oba wydarzenia – rewolucja i objawienia fatimskie wzywają nas do zbadania naszych su-mień i dążenia do nawrócenia" – powiedział. "Ale tę rocznicę musimy też wykorzystać do tego żeby zapytać co poszło źle żeby możliwe były takie rzeczy, i czego możemy się nau-czyć by zapobiec im w przyszłości".

 

Video ks. P Kramera: Rosję musi się poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi [Russia Must Be Consecrated to the Immaculate Heart of Mary]

http://tradcatknight.blogspot.com/2017/02/russias-catholics-keeping-low-profile.html#more

http://www.catholicregister.org/home/international/item/24311-russia-s-catholics-keeping-low-profile-on-revolution-anniversary?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheCatholicRegister+%28The+Catholic+Register+-+Canada%E2%80%99s+Catholic+news+source+since+1893%29

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin