SCENARIUSZ. GR.A.Blazejewska.Goluszka.Kurek.Wrobel.docx

(24 KB) Pobierz

 

Scenariusz zajęć

 

Anna Wróbel

Aleksandra Kurek

Katarzyna Gołuszka

Agnieszka Błażejewska

 

Temat w bloku: Między regałami.

 

Temat dnia aktywności: Na pierwszej stronie.

 

Cele ogólne:

- zaznajomienie uczniów z funkcjonowaniem biblioteki

- zapoznanie ze zbiorami przeznaczonymi dla najmłodszych uczniów

- wdrażanie do dbałości o książki

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

- odpowiednio zachowuje się w bibliotece

- wskazuje konkretne działy biblioteczne

- wymienia, co znajduje się w zbiorze bibliotecznym (czasopisma, płyty, itp.)

- zna zasady prawidłowego korzystania z wypożyczanych książek

- korzysta z katalogu alfabetycznego, rzeczowego, komputerowego

- zakłada kartę biblioteczną i wypożycza książkę

- śpiewa poznaną piosenkę na temat książek w bibliotece

- wykonuje zakładkę do książki

- wymienia tytuły poznanych książek

 

Metody:

·         metoda obserwacji – pokaz

·         metoda słowna – pogadanka

·         metoda kontaktu społecznego

 

 

Formy:

·         zespołowa, grupowa, indywidualna

·         szkolna (wyjście do biblioteki szkolnej)

·         lekcyjna

 

Literatura:

-

 

Środki:

komputer, katalogi kartkowe, karta biblioteczna, zbiory biblioteczne, odtwarzacz płyt CD, tekst piosenki pt. Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo (załącznik 1), kartki z bloku rysunkowego, kredki, nożyczki, papier kolorowy, klej, farby, rekwizyty dotyczące książek (pantofelek, jabłko i krasnale, zapałki, garnczek z miodem), wzór zakładki do książki.

 

Przebieg:

 

Zadanie dla ucznia

Sposób realizacji

Uwagi

1. Udział uczniów w rozmowie na temat prawidłowego zachowania w bibliotece.

Nauczycielka przed wizytą w bibliotece opowiada o prawidłowym zachowywaniu się w bibliotece. Podkreśla, że należy zachowywać się cicho, aby nie przeszkadzać innym użytkownikom biblioteki.

 

2. Udział uczniów w rozmowie na temat szanowania wypożyczanych książek oraz prawidłowego z nich korzystania.

 

Nauczycielka prezentuje uczniom wystawę stworzoną z książek nowych

i zniszczonych, znajdującą się w bibliotece. Na tej podstawie uczniowie wraz z nauczycielką prowadzą dyskusję na temat szanowania książek.

 

3. Wymienianie przez ucznia podanych przez nauczycielkę działów biblioteki.

Uczeń wymienia działy, znajdujące się w bibliotece, oraz wskazuje co znajduje się w poszczególnych działach.

 

4. Wyszukiwanie przez ucznia wskazanej przez nauczycielkę pozycji książkowej.

Uczeń wyszukuje wskazaną książkę przez nauczycielkę w katalogu alfabetycznym, rzeczowym oraz komputerowym, wykorzystując znajomość alfabetu i informacje przekazane przez bibliotekarkę.

 

5. Założenie przez ucznia własnej karty bibliotecznej, uprawniającej do korzystania z biblioteki.

Uczeń wykorzystując nabytą wiedzę z pomocą bibliotekarki zakłada własną kartę biblioteczną oraz wypożycza pierwszą książkę.

 

6. Stworzenie przez ucznia zakładki do książki.

Uczniowie przygotowują materiały plastyczne potrzebne do wykonania zakładki. Na podstawie wzoru zaprezentowanego przez nauczycielkę tworzą samodzielnie zakładkę. Podczas pracy nauczycielka daje wskazówki i pomaga uczniom w stworzeniu zakładki.

* nauczycielka musi pamiętać o bezpieczeństwie uczniów podczas tworzenia zakładki (np. podczas używania nożyczek itp.)

7. Udział w rozmowie na temat ulubionych książek (Kopciuszek, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Dziewczynka z zapałkami, Kubuś Puchatek), odgadywanie tytułów książek na podstawie przedstawianych przez nauczycielkę rekwizytów.

 

Nauczycielka pokazuje uczniom następujące rekwizyty: pantofelek,

jabłko i krasnale, zapałki,

garnuszek z miodem. Uczniowie kolejno odgadują, jakie rekwizyty związane są z daną książką.

 

8. Wykonywanie przez ucznia poznanej piosenki.

Nauczycielka odtwarza z płyty CD piosenkę pt. Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo. Uczniowie uczą się jej słów, następnie wykonują ją samodzielnie.

 

 

 

Załącznik 1:

 

1.Chociaż czeka już na mnie zaspana poduszka,
Chociaż misiek zmęczony ziewa jak smok.
To codziennie wieczorem zanim pójdę do łózka, 
Zanim powiem dobranoc biorę książkę do rąk.

Ref: Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo bo w książkach tak wiele się dzieje. 
Na przykład gdy czytasz Kubusia Puchatka
Choć znam go to zawsze się śmieje.
Na przykład gdy czytasz Kubusia Puchatka
Choć znam go to zawsze się śmieje.

2.Chociaż mieszka na półce cała masa zabawek,
Chociaż zajęć tysiące proponuje mi brat.
Biorę z półki książeczki,
Na dywanie się kładę, 
Godzinami oglądam i powtarzam wciąż tak.

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin