FLISAK I ŻABY konspekt.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH

 

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska

DATA: 02.02.2012r

GRUPA: 3 – latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:

TEMAT: „Flisak i żaby- inscenizacja z udziałem dzieci

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

-     potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące wysłuchanego utworu;

-        uczestniczy w proponowanych przez nauczyciela zabawach na podstawie treści utworu literackiego;

-              ilustruje ruchem treść opowiadania;

-              potrafi klasyfikować przedmioty według cech jakościowych (wielkość);

-       rozumie i wykonuje polecenia, które zawierają wyrażenia przyimkowe (na, pod, za, przed).

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

      -                potrafi zachować się odpowiednio w roli aktora;

      -      umiejętnie współdziała w grupie;

      -      postępuje zgodnie z oczekiwaniami dorosłych.

METODY:

-          zadań stawianych do wykonania,

-          słowne (rozmowa),

-     oglądowa (pokaz).

FORMY:

-          grupowa (praca z całą grupą);

-      indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Emblematy przedstawiające żabę, kapelusz, atrapa skrzypiec, maskotki żaby różnej wielkości, stolik, papierowe kamieniczki, zielona tkanina, kwiatki, treść legendy, magnetofon, nagranie odgłosu skrzypiec, karty pracy.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Powitanie dzieci i przybliżenie im postaci Flisaka. Zachęcenie do wysłuchania opowiadania snutego przez Flisaka.

II.     CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.                   „Flisak i żaby”- opowiadanie legendy przez nauczycielkę- Flisaka. Po wysłuchaniu utworu dzieci odpowiedzą na kilka pytań dotyczących treści:

·         Kto wystąpił w opowiadaniu?

·         Co dobrego dla miasta zrobił Flisak?

·         W jaki sposób udało się wyprowadzić żaby z miasta?

2.                   Udział dzieci w proponowanej przez nauczyciela zabawie teatralnej na podstawie treści legendy toruńskiej „Flisak i żabki”- dzieci będą ilustrowały ruchem treść opowiadania.

3.                   „Gdzie jest żabka?”- dzieci określą położenie żabki w przestrzeni za pomocą pojęć: na, pod, za, przed.

4.                   W zabawie dydaktycznej dzieci posegregują żabki ze względu na cechę jakościową- wielkość, a następnie będą pracować z kartą pracy- pokolorują tylko duże żaby.

 

III.  CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi na temat zajęć.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin