chem02_zeszyt_cwiczen_dla_ucznia.doc

(381 KB) Pobierz

Zeszyt ćwiczeń

 

CHEMIA DLA OPORNYCH – IGRANIE Z OGNIEM

dr inż. Z. Dolecki

 

1.     Zbierzcie wycinki prasowe dotyczące chemii i wspólnie przedyskutujcie zamieszczone w nich informacje. Które są rzetelne, a które nie i dlaczego?

 

To problem otwarty. Zebrane wycinki mogą dotyczyć chemii bezpośrednio lub pośrednio. Mogą też okazać się niezwiązane z chemią. Rzetelność lub nierzetelność najczęściej wynika z niepełnej, jednostronnej informacji. Warto podkreślić, że w każdym przypadku należy przedyskutować bilans zjawisk pozytywnych i negatywnych.

 

2.     Proces spalania może być niebezpieczny. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby można było bezpiecznie rozpalić ognisko. Kto pamięta numer telefonu do straży pożarnej?

 

- Teren: otwarty,  miejsce odległe od lasu, materiałów łatwopalnych, najlepiej okopane dookoła. Nie rozpalamy na balkonie, w lesie, na stacji benzynowej itp. Dobrze byłoby mieć wodę do zagaszenia ogniska.

- Pogoda: nie palimy gdy jest susza lub silny wiatr.

- Ludzie: dzieci mogą to robić w obecności dorosłych, nikt nie powinien być pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

- Straż pożarna:  998, 112.

 

3.     Dwutlenek węgla powstający w procesie spalania jest jednym z czynników powodujących ocieplenie klimatu. Na czym polega to zjawisko?

 

Atmosfera ziemska przepuszcza większość krótkofalowego promieniowania słonecznego. Na powierzchni ziemi to promieniowanie zamienia się na ciepło. Promieniowanie cieplne ziemi jest zatrzymywane przez atmosferę i zwracane. Zjawisko zależy od składu atmosfery. Dwutlenek węgla zwiększa efekt cieplarniany, co powoduje ogólne ocieplenie i zmiany klimatyczne.

 

4.     Jak można zapobiegać  wymienianym w ulotce o DHMO rzeczywistym  zagrożeniom?

 

Kąpać się w miejscach strzeżonych. Dbać o czystość atmosfery (kwaśne deszcze).Budować zbiorniki retencyjne, wały ochronne i poldery (powodzie).

Lokalizować instalacje nuklearne w głębi lądu (tsunami). Itp.

 

5.     Wymieńcie i opiszcie zjawiska fizyczne towarzyszące prezentowanym w wykładzie doświadczeniom.

 

Wzbudzanie elektronów sodu i litu. Topienie metali i szkła. Wymiana ciepła.

 

SŁOWNIK

spalanie - proces gwałtownego łączenia substancji palnej z tlenem: towarzyszy temu wydzielanie się dużej ilości energii w postaci ciepła i światła.

flogiston - wg. teorii z 2 połowy XVII w. nieważka substancja zawarta w każdej substancji palnej i wydzielająca się podczas spalania.

A. Lavoisier - francuski uczony  z 2 połowy VIII w. Wykazał, że spalanie polega na łączeniu się substancji spalanej z tlenem. Sformułował prawo zachowania masy.

Westa - rzymska bogini domowego ogniska czczona pod postacią wiecznie płonącego ognia w okrągłej świątyni na Forum Romanum.

 

 

 

 

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

C:\Documents and Settings\marcin.snopczynski\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\B3U9CAUH\stopka.jpg

2

Zgłoś jeśli naruszono regulamin