06 - PS i zagadki Fromborka - Frombork i okolice - legenda do mapki.doc

(36 KB) Pobierz
„Tak, kierował się do przystani

1) Pierwszy schowek pułkownika Koeniga (cmentarz) Och, jakże proste okazało się wyjaśnienie pierwszej zagadki.(…) Kryjówka znajdowała się pod płytą trzydziestego siódmego grobowca w głównej alei cmentarnej po prawej stronie.

 

2) Wąwóz Asa I właśnie w tym momencie, (…) w mrocznym tunelu wąwozu oślepiło nas jakieś ostre światło. Na krótką chwilę, aż zaniewidziałem i automatycznie nacisnąłem hamulec. (…) O kilka metrów przed wehikułem zagradzał nam drogę jakiś dziwaczny stwór.

 

3) Biwak Tomasza i Cagliostra nad brzegiem Zalewu Wiślanego Siedzieliśmy na brzegu Zalewu Wiślanego, w pobliżu plaży miejskiej we Fromborku. Właśnie tam, nieco dalej od miasta, zdecydowałem się rozbić swój pierwszy biwak.

 

4) Obóz harcerzy — Nasz obóz znajduje się nad brzegiem zalewu, ale po drugiej stronie przystani, za torem kolejowym — wyjaśnił Baśka. — Łatwo pan będzie mógł trafić do nas.

 

5) Fromborska przystań Fromborska przystań nie jest duża. Składa się z szerokiego obmurowanego basenu, gdzie właśnie kołysało się na falach kilka motorówek, jachtów i łodzi rybackich.

 

6) Dawne schronisko PTTK W schronisku PTTK, mieszczącym się na wysokiej skarpie w pobliżu katedry, było bardzo tłoczno (…)

 

7) Katedra Fromborska Lecz oto i warownia fromborska. Wysokie, czerwono-brunatne mury z zębami strzelnic, potężne wieżyce obronne, bramy z kratownicami.

 

8) Kawiarnia koło portu Znałem we Fromborku tylko jedną kawiarnię. Koło portu.

 

9) Most na Baudzie Lecz oto ukazał się przed nami most na Baudzie, rwącej w tym miejscu głębokim korytem.

 

10) Diabla Góra Po lewej ręce panna Ala pokazała nam dość wysoki i płaski jak patelnia pagórek, wznoszący się wśród nadrzecznych łąk, krzaków i mokradeł.

 

11) Grodzisko Na wzgórzu Bogdany dokonano kilku wykopów, przede wszystkim na dziedzińcu dawnego grodziska.

 

12) Ulica Stara Baśka poprowadził nas na ulicę Starą, znajdującą się w pobliżu dawnego klasztoru Antonitów. Przed malutkim domkiem, na ławeczce, obok klombu z maciejką siedział pan Dąbrowski.

 

13) Pościg za mustangiem Batury Szosa na Wierzno jest wąska, wysadzana drzewami (13a). (...) Oto zbliżyliśmy się do elbląskiej autostrady, na którą dużą okolnicą wjechał (13b). (...) Ale autostrada Elbląg-Królewiec jest dzisiaj zupełnie martwa (13b). (…) ujrzałem czerwoną ostrzegawczą tablicę z napisem: „Strefa graniczna” (13d).

 

14) Drugi schowek pułkownika Koeniga (Diabelski Obraz) — To jest Teufelsbild — powiedziałem — Diabelski Obraz. Za tą płytą z podobizną diabła znajduje się drugi schowek pułkownika Koeniga.

 

15) Kraina Straszliwego Asa Na środku polany zobaczyłem długi blaszany barak ogrodzony drutem kolczastym i siatką. (…)  Napis nad bramą głosił: „Ośrodek Doświadczalny Wydziału Automatyki Politechniki w G. Wstęp obcym surowo wzbroniony”.

 

16) Obozowisko Batury przy ujściu Baudy Zobaczyłem piaszczysty cypel, a na nim namiot turystyczny. Obok namiotu stał czerwony mustang Waldemara Batury.

17) Posterunek MO Opuściłem pokój dyrektora Marczaka i pomaszerowałem na posterunek MO.

 

18) Stary dąb na dziedzińcu Katedry Usiadłem na ławeczce pod dębem, naprzeciw Kopernikowej wieży, i zacząłem pisać w notesie plan swoich przyszłych zajęć.

 

19) Fromborskie wzgórza Nad Zalewem Wiślanym zachodziło słońce. Czerwona ogromna kula kryła się za lasy porastające fromborskie wzgórza, które od zachodu zamykały horyzont (…)

 

20) Trzeci schowek pułkownika Koeniga (oktogon) — Wiem! wiem! wiem! — krzyczał histerycznie. — Mam rozwiązanie zagadki trzeciego schowka. Osiem kątów na planie Koeniga to przecież oktogon. Ośmioboczna wieża warowni fromborskiej. Tam kryje się teraz trzeci schowek!

Zgłoś jeśli naruszono regulamin