Konflikty.docx

(33 KB) Pobierz

Konflikty, trwające w różnych miejscach świata, mają rozmaite podłoże. Mogą to być konflikty związane z różnicami religijnymi i kulturowymi, narodowowyzwoleńcze, plemienne lub mające podłoże ekonomiczne. Konflikty takie wyrażają się poprzez otwartą wojnę, sporadyczne potyczki zbrojne na granicach, wojnę partyzancką oraz ataki terrorystyczne.

 

NAJWAŻNIEJSZE WSPÓŁCZESNE KONFLIKTY NA ŚWIECIE

MIEJSCE

STRONY

PRZYCZYNY

Afganistan

Od 2001r.

Talibowie, Pasztuni, Tadżycy, Uzbecy, wojska stabilizacyjne NATO

Wojna domowa pomiędzy talibami (islamskimi fundamentalistami) a innymi mieszkańcami Afganistanu. Po ataku na WTC do wojny włączyły się Stany Zjednoczone. Dzięki ich pomocy rozbite zostały oddziały talibów i władzę w kraju przejęły siły demokratyczne.

Bośnia 1992-1995

Chorwaci, Serbowie, Bośniacy

Konflikt etniczno-religijny pomiędzy katolickimi Chorwatami, prawosławnymi Serbami a muzułmańskimi Bośniakami.

Czeczenia 1994-1996

1999-2009

Rosjanie, Czeczeńcy

Partyzancka wojna narodowowyzwoleńcza Czeczeńców próbujących oderwać się od Federacji Rosyjskiej.

Etiopia. Erytrea

Etiopia, Erytrea

Konflikt terytorialny zakończony porozumieniem pokojowym w 2000 roku.

Falklandy (Malwiny)

Argentyna, Wielka Brytania

Konflikt o archipelag należący do Wielkiej Brytanii. Argentyna rości sobie prawa do tych wysp. W 1982 roku wojska argentyńskie zajęły Falklandy, które po 2 miesiącach zostały odbite przez wojska brytyjskie.

Filipiny

Filipińczycy, islamiści

Konflikt w południowej części Filipin (głównie na wyspie Mindanao) pomiędzy większością chrześcijańską a islamistami chcącymi oderwać Mindanao od Filipin.

Irak 2003 i od 2014

sunnici, szyici, wojska stabilizacyjne

Interwencja wojsk amerykańskich w ramach wojny ze światowym terroryzmem. m.in. ISIS

Irak, Iran, Turcja, Syria

Kurdowie, państwa zamieszkałe przez Kurdów

Konflikt narodowowyzwoleńczy Kurdów dążących do utworzenia własnego państwa.

Irlandia Północna

katolicy, anglikanie

Konflikt narodowościowo-religijny między unionistami (większością anglikańską) a mniejszością katolicką.

Izrael

Żydzi, Arabowie

Wieloletni konflikt narodowościowo-religijny między Żydami a Arabami (głównie Palestyńczykami).

Kaszmir i Dżammu

Pakistan, Indie

Spór terytorialny między Indiami a Pakistanem. Kaszmir i Dżammu w większości należą do Indii. Pakistan rości sobie prawa do tych ziem.

Kosowo 2008

Albańczycy, Serbowie

Dążenie Albańczyków do oderwania się od Serbii.

Kraj Basków

Baskowie, Hiszpania

Dążenie Basków do większej autonomii w ramach Hiszpanii lub niepodległości.

Kuryle

Rosja, Japonia

Spór o część archipelagu należącego do Rosji. Kuryle zostały zajęte przez Związek Radziecki pod koniec II wojny światowej. Japonia chce odzyskać 4 wyspy.

Nepal

rząd nepalski, partyzanci maoistowscy

Rebelia partyzantów maoistowskich dążących do obalenia monarchii i wprowadzenia ustroju komunistycznego.

Rwanda

Tutsi, Hutu

Ludobójstwo około 1 mln Tutsi przez ekstremistyczne bojówki Hutu w 1994 roku.

Somalia

islamiści, wojska somalijskie i etiopskie

Konflikt między fundamentalistami islamskimi z Unii Trybunałów Islamskich a wojskami rządu somalijskiego i wojskami etiopskimi.

Sudan

Arabowie, ludność murzyńska

Konflikt religijny w Darfurze w zachodnim Sudanie między Arabami a chrześcijańską ludnością murzyńską.

Tajwan

Tajwan, Chiny

Wyspa tworząca państwo niezależne od Chińskiej Republiki Ludowej. ChRL i większość państw świata nie uznaje niepodległości Tajwanu.

Timor Wschodni

Timorczycy, Indonezja

Konflikt na tle narodowościowo-religijnym. W 2002 roku Timor Wschodni uzyskał niepodległość po 27 latach okupacji indonezyjskiej.

Tybet

Tybetańczycy, Chiny

Dążenie do niepodległości regionu, który został zaanektowany przez Chiny. 1950

 

 

Konflikt baskijsko-hiszpański – kraj Basków jest krajem o odrębnej kulturze, który zawsze walczył o niepodległość od Hiszpanii. Obecne formy autonomii nie wystarczają organizacji terrorystycznej ETA, która prowadzi akcje terrorystyczne na terenie Hiszpanii.

Konflikt w Irlandii Płn. – konflikt toczy się między angielskimi protestantami a angielskimi katolikami. Na terytorium Irlandii pn. do 1998r. działała terrorystyczna organizacja IRA. W 1988 r. podpisano tzw. POROZUMIENIE WIELKIEGO PIATKU, które zażegnało konflikt zbrojny na terytorium Irlandii i W Brytanii.

Konflikt Czeczenia-Rosja – obszary te zaludnione były przez waleczne plemiona, które prowadziły nieustanne walki o niepodległość z zaborczą Rosja. Początki współczesnego konfliktu sięgają 1859 r. kiedy to Rosja przystąpiła do systematycznego podboju pn. i wsch. Kaukazu. Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r. Czeczenia ogłosiła niepodległość, której Rosja nie uznała. Od tej pory konflikt ciągle trwa. Łamane są prawa człowieka, cierpi ludność cywilna. Czeczenia walczy dokonując ataków terroru (m.in. atak na teatr w Moskwie i wzięcia zakładników w październiku 2002 r.). Przyczyną konfliktu jest nie tylko etniczna i religijna odmienność, ale również interesy ekonomiczne oraz tranzytowe położenie (umożliwiające rurociągowy transport ropy i gazu z rejonu Morza kaspijskiego do portów Morza Czarnego)

Konflikt w Palestynie – zajmuje ona terytoria Izraela, Autonomii palestyńskiej i Jordanii. Mieszkają tu Żydzi i Arabowie, pozostający w ciągłym konflikcie o prawo zamieszkania tych ziem. 14 maja 1948 r. Palestynę podzielono na żydowski Izrael i arabska Palestynę. Nie rozwiązało to jednak konfliktu, ponieważ państwa arabskie dążąc do zlikwidowania Izraela zaatakowały natychmiast. Wojna trwała do 1949 r. i wygrał Izrael, a Palestyna nie pogodziła się z przegraną. Powstała więc organizacja OWP, która dokonywała wiele zamachów terrorystycznych. Teoretycznie porozumienie zawarto w 1995 r., ale praktycznie konflikt trwa nadal i określa się go mianem intifada (z arabskiego : powstanie).

Konflikt w Kaszmirze – Kaszmir leży między Indiami i Pakistanem, której teren zajmują Himalaje i Karakorum, a w części zach. Znajduje się Dolina Kaszmirska. W XIV w. Muzułmanie podbili kaszmir, a w XVIII w.

należał on już do Wielkich Mongołów, jednak w XIX w. Brytyjczycy odebrali go Hindusom i przyznali indyjskiemu radży z krainy Dżammu. Po odzyskaniu przez Indie niepodległości o obszar Kaszmiru upomina się Pakistan, a od 1962 r. również Chiny.

W 1949 r. przeprowadzono linię demarkacyjną, jednak walki o kaszmir między Indiami i Pakistanem wciąż trwają. Przy granicach zgrupowane są oddziały wojskowe. Konflikt jest niebezpieczny nie tylko dla tej części świata, ponieważ oba państwa posiadają broń atomową. W 2004 r. obie strony podjęły rozmowy, istnieje więc szansa na pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Konflikt w Tybecie – od VII do X w. Tybetańczycy władali potężnym imperium obejmującym również część Chin. W 822 r. Tybet przyjął buddyzm. W roku 1207 Tybet najechali Mongołowie, którzy kilkadziesiąt lat później zajęli Chiny. Od XIV w. Tybetem, choć dalej uzależnionym od Chin, rządzili mnisi buddyjscy, ale po dość krótkim okresie względnej niepodległości Tybet został podbity i przyłączony do Chin, zachował jednak pewną autonomię. W 1913 r. Dalajlama proklamował niepodległość jednak w 1949 r. nastąpiła inwazja wojsk komunistycznych Chin. Powodem konfliktu jest ekspansja komunizmu i słabość Tybetu. Wybuchające co kilka lat powstania Tybetu są krwawo tłumione.

Konflikt w Nigerii – podłożem tego konfliktu jest niejednorodność etniczna i wyznaniowa.

W kraju tym występuje skomplikowana mozaika etniczna ( silna rywalizacja i walka poszczególnych plemion : Husa, Fulami, Joruba, Ibo). Konflikt ten wzmacnia zróżnicowanie etniczne, w którym to pn. wyznaje Islam, a pd. Katolicyzm.

Konflikt w Somalii – Somalia uzyskała niepodległość w 1960 r. ponad 95% ludności stanowią Somalijczycy wyznający Islam. Ludność dzieli się jednak na 6 zespołów rodowych, w skład których wchodzi kilka do kilkunastu rodów. Przyczyną konfliktu są tendencje separatystyczne i rywalizacja o pastwiska czy źródła wody. Przed uzyskaniem niepodległości konflikty były tłumione przez kolonialistów, a po jej odzyskaniu, kiedy zabrakło kontroli kolonialnej w latach 1977-78 doszło do wojny domowej, w początkowej jej fazie zginęło 100tys. ludzi milion musiał uciekać z kraju.

Konflikt w Ruandzie – to jedno z najkrwawszych wydarzeń XX w. Konflikt ten obejmuje dwa plemiona Hutu i Tutsi, które między sobą prowadziły od XV w. walki. W 1994 r. doszło do rozlewu krwi, a Ruanda stała się areną najokrutniejszych walk współczesnego świata, miejscem rzeźni bezbronnej ludności i śmierci misjonarz. Konflikt udało się zlikwidować dzięki interwencji

 

 

 

 

 

 

 

 

KONFLIKTY 2018

 

Wojna na Półwyspie Koreańskim

Władana przez komunistyczną dynastię Korea Północna od dekad jest solą w oku społeczności międzynarodowej. Na przekór całemu światu, mimo licznych zakazów i sankcji, reżim  Pjongjangu konsekwentnie rozwija swoje programy nuklearne i rakietowe, odgrażając się jednocześnie sąsiadom i mającym silne wpływy w regionie Stanom Zjednoczonym. Dlatego gdy na początku 2017 roku w Białym Domu zasiadł znany z zapalczywości Donald Trump, jego administracja ogłosiła koniec prowadzonej przez Baracka Obamę polityki „strategicznej cierpliwości”. Sam Trump zag...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin