Pierzga pszczela - czym jest i dlaczego warto ją jeść.txt

(3 KB) Pobierz
Pierzga pszczela - czym jest i dlaczego warto jš jeć
==========================================

Wszyscy znamy produkty pszczele, takie jak miód, wosk czy nawet propolis. Pierzga pszczela, nazywana też pszczelim chlebem, nie jest już tak popularna, ale czy słusznie?

Co to takiego?

Pierzga to specjalnie przyrzšdzone przez pszczoły zapasy z pyłku kwiatowego. Jest to substancja, której nie da się podrobić w laboratorium. Przetwarzanie pyłku przez owady to nic innego jak jego ugniecenie, potraktowanie pszczelš linš i pokrycie go miodem. Pyłek upchnięty w plastry przechodzi fermentację mlekowš, która sprawia, że pierzgi nie imajš się grzyby i bakterie, a na dodatek wszystkie składniki zawarte w pyłku kwiatowym sš wyjštkowo łatwo przyswajalne.

Jak działa?

Pierzga ma podobny skład i działanie, jak pyłek kwiatowy (nie jest jednak identyczny, ze względu na zawarte w pierzdze enzymy oraz czas jej przechowywania) - wszystkie jej składniki sš jednak łatwiej przyswajalne, dzięki wspomnianej już fermentacji. Pyłek kwiatowy posiada otoczkę pyłkowš, utrudniajšcš wchłanianie zawartych w nim substancji odżywczych. W pierzdze otoczki już nie ma.

Pierzga ma bogaty skład mikrobiologiczny - zawiera kwasy tłuszczowe, sterole, witaminę C, B6, B3, B8, K, potas, wapń i magnez. W porównaniu z pyłkiem, zawiera mniej białek i tłuszczów.

Pierzga ma działanie regulujšce funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki właciwociom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym jest zalecana w czasie obniżonej odpornoci - np. w sezonie jesienno-zimowym.

Działa także łagodzšco na reakcje alergiczne. Warto wypróbować pierzgę przed okresem pylenia i stosować przez 2-3 miesišce.

Pierzga działa korzystnie na umysł - wspomaga koncentrację i pamięć, zmniejsza nerwowoć. Można wypróbować jej wpływ w okresie zwiększonego wysiłku umysłowego.

Dzięki obniżaniu poziomu złego cholesterolu i podnoszeniu tego dobrego oraz ograniczaniu całkowitej iloci lipidów we krwi, pierzga ma działanie przeciwmiażdżycowe.

Pierzga regeneruje wszystkie komórki organizmu - np. zwiększa produkcję czerwonych krwinek, co oznacza właciwoci przeciwanemiczne oraz działa przeciwstarzeniowo - także dzięki temu, że ma działanie antyoksydacyjne. Będzie też pomagać po okresie rekonwalescencji.

Jak jeć pierzgę?

Pierzgę można kupić w internecie i sklepach z wyrobami pszczelarskimi. Najlepiej jest kupić pierzgę w miodzie - nie będzie różniła się w smaku od znanego wszystkim miodu - można jš też podobnie stosować.

Wystarczy jeć codziennie jednš łyżkę pierzgi, aby zregenerować organizm i wzmocnić go, co jest szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym. Dorosła osoba może jeć 20 gramów, dziennie czyli ok. 2-3 łyżeczki. Nie sš znane przypadki przedawkowania pierzgi, jednak zawsze lepiej zachować umiar.

Nie należy stosować pierzgi w przypadku uczulenia na pyłek pszczeli, ciężkiego uszkodzenia nerek, zaburzeń żołšdkowo-jelitowych i w okresie cišży i karmienia piersiš.

==============================================================================================================================================


































































































Zgłoś jeśli naruszono regulamin