ceremoniał sztandaru(1).doc

(77 KB) Pobierz

CEREMONIAŁ SZTANDARU
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
im. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO w GIEWARTOWIE

Ceremoniał szkolny to opis sposobów przeprowadzania najważniejszych uro­czystości szkolnych z udziałem sztandaru szkoły; to również zbiór zasad zacho­wania się młodzieży w trakcie uroczystości szkolnych. Stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkolną oraz harmonogramem uroczystości i imprez szkol­nych. Jest ważnym rozdziałem szkolnego programu wychowawczego.

I.                                                Uroczystości i symbole szkolne

Do najważniejszych uroczystości tworzących ceremoniał szkolny będziemy za­liczać:

1.     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

2.      Ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

3.      Święto Patrona Szkoły.

4.      Msza święta pod Pomnikiem Powstańców w Mieczownicy - 3 Maja.

r

5.      Msza święta w Kościele Parafialnym w Giewartowie - Święto Niepodległości

6.       Uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z zakończeniem nauki w naszej Szkole przez Jej absolwentów.

7.      Ogłaszane przez Prezydenta RP, Parlament RP, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Gminę Ostrowite uroczystości szczególne, dostosowane jednak do wieku dzieci i uczniów naszej szkoły.

8.      Uroczystości szczególne ogłaszane Uchwałą Rady Pedagogicznej Szkoły.

Do najważniejszych symboli szkolnych będziemy zaliczać:

a)      logo szkoły

b)       sztandar szkoły

c)       hymn szkoły

I. Logo szkoły - „Biała Róża” - jest znakiem rozpoznawczym szkoły. Należy je eksponować podczas uroczystości, na dyplomach, oficjalnych pismach urzędo­wych szkoły, znaczkach, identyfikatorach.

II .Sztandar szkoły - składa się z prostokątnego płatu tkaniny obszytego złotą frędzlą. Prawa strona jest w barwach narodowych z godłem państwowym.


Na lewej stronie płata znajdują się na białym tle: otwarta książka z leżącą na niej białą różą oraz napis z nazwą i imieniem szkoły - Szkoła Podstawowa im.
Kornela Makuszyńskiego w Giewartowie. Drzewiec jest zwieńczony orłem
z koroną.

III. Hymn szkoły - jego treść związana jest z osobą patrona naszej szkoły.
Hymn szkoły śpiewany jest po hymnie państwowym na uroczystościach państwowych oraz przed rozpoczęciem uroczystości szkolnych. Znajomość słów to
jeden z ważnych obowiązków uczniowskich. Podczas wykonywania hymnu
szkoły uczniowie zachowują się podobnie jak w czasie wykonywania hymnu
państwowego (obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia

z głowy).

Niech połączy nas przyjaźń
I braterska wspólna myśl
Wtedy świat jest piękniejszy
Wtedy lepiej nam żyć.

Makuszyński nas uczy,

Jak się cieszyć i śmiać,

Jak pokochać przyrodę,

Radość ludziom dać.

Ref. Giewartowska szkoła,

Kornelowska szkoła

r

Świat czarowny otwiera
Pełen słońca i gwiazd.

Giewartowska szkoła,

Kornelowska szkoła
Brzmi dziecięcym śmiechem

Radośnie wita nas.

Każdy z nas przecież przeżył
Awanturę o Basię.

Każdy był przyjacielem
Szatana w siódmej klasie.

Naucz nas nasza szkoło
Co to godność człowieka.

Pokaż drogę ku szczęściu,

Prowadź w nowy wiek

Słowa: K. Kawa

Z. Gorczyńska Muzyka: E. Kawa


II.                         Sztandar szkoły i poczet sztandarowy

Sztandar szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski - Narodu - Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.

Sztandarem opiekuje się poczet sztandarowy : chorąży - uczeń i asysta - dwie uczennice. Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honoro­wa funkcja uczniowska w szkole, dlatego w jego składzie winni znajdować się uczniowie o nienagannej postawie i godni takiego zaszczytu. Kandydatury skła­du są przedstawiane na czerwcowej radzie pedagogicznej i powoływane uchwa­łą Rady Pedagogicznej. Ze względu na ewentualne nieobecności uczniów , wy­bieramy dwa składy osobowe pocztu sztandarowego w celu zastępstwa. Kaden­cja pocztu trwa jeden rok - począwszy od uroczystego przekazania sztandaru przez uczniów kończących szkołę podstawową do końca następnego roku szkolnego. O wyborze uczniów do pocztu sztandarowego są powiadomieni Ro­dzice specjalnym okolicznościowym listem. Po zakończeniu kadencji nazwiska uczniów wpisane są do Kroniki Szkoły. Decyzją rady pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego. W takim przypadku należy dokonać wyboru uzupełniającego.

1.        Sztandar uczestniczy w najważniejszych uroczystościach szkolnych (wy­mienionych wcześniej w p. I w. 1-8), poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji oraz w uroczystościach państwowych i regionalnych.

W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrze­bowych lub ogłoszono żałobę narodową sztandar jest ozdobiony czarnym ki­rem.

Sposób udekorowania sztandaru kirem:

- wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w poło­wie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość ki­ru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej. Podczas dłuższych przemarszów do­puszcza się możliwość trzymania sztandaru na ramieniu. Jednak przy wchodze­niu na salę lub plac uroczystości zawsze należy pochylić go do przodu.


W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Po­czet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45 0 do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych wiernych, podnosząc sztandar do pionu.

W trakcie mszy św. lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych ge­stów, stojąc cały czas w pozycji „Baczność” lub „Spocznij”. Pochylenie sztan­daru pod kątem 45 0 do przodu w pozycji „Baczność” następuje w następujących sytuacjach:

a)      podczas każdego podniesienia Hostii: w czasie Przemienienia, przed Komu­nią św. oraz w trakcie trzykrotnego podniesienia Monstrancji przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu;

b)      podczas opuszczania trumny do grobu;

c)       podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;

d)       podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje; na każde polecenie opuszczenia sztandaru wydane przez kapłana lub inną prze­mawiającą osobę.

2.      Chorąży i asysta powinni być ubrani odświętnie:

-      uczeń: ciemne spodnie , biała koszula i krawat,

-      uczennice: białe bluzki i ciemne spódnice (ciemny kostium).

3.      Insygnia pocztu sztandarowego:

-      biało-czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze,

-      białe rękawiczki.

Sztandar szkoły i insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są na terenie szkoły w zamkniętej gablocie. Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli Szkoły (pełniący jednocześnie funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego).

4.      Sposób zachowania uczniów w trakcie oficjalnych uroczystości

a) wejście dyrektora Szkoły (dyrektora wraz z zaproszonymi gośćmi) do auli na początku uroczystości (gdzie zgromadzone są dzieci i uczniowie), jest zapo­wiedziane przez prowadzącego:


Szanowni zebrani: pani/pan (imię i nazwisko), dyrektor (nazwa szkoły); co powinno spowodować przyjęcie przez młodzież postawy stojącej; b) osoba prowadząca uroczystość podaje komendę :

„Baczność”

„Poczet sztandarowy wprowadzić” - uczniowie bez nakryć głowy, zachowują postawę zasadniczą. Poczet sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości. Jeśli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść „gęsiego”, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. W trakcie przemarszu wszyscy stoją a sztandar należy pochylić pod kątem 45° do przodu. Poczet zajmuje miejsce „centralne”, po lewej lub prawej stronie sali, przodem do zgromadzonych i pod­nosi sztandar do pionu.

Po wprowadzeniu sztandaru, prowadzący podaje kolejną komendę:

„Do hymnu państwowego”- uczniowie odśpiewują hymn państwowy „Mazu­rek Dąbrowskiego”. W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod kątem 45°.

Po odśpiewaniu hymnu prowadzący podaje komendę :

„Po hymnie” - uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.

Hymn państwowy wykonywany jest na początku uroczystości, powinni go śpiewać wszyscy zgromadzeni (ilość zwrotek dowolna) poza osobą stojącą „plecami” do sztandaru.

Przed zakończeniem części oficjalnej uroczystości może być odśpiewany hymn szkoły. Prowadzący podaje komendę:

„Do hymnu Szkoły”

Po odśpiewaniu hymnu Szkoły (sztandar pochylony pod kątem 45°) prowadzący podaje komendę :

„Po hymnie” - uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości prowadzący podaje komendę: „Poczet sztandarowy wyprowadzić” zachowanie młodzieży i czynności pocz­tu są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztu do sali.

Po części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru powinna się zacząć część arty­styczna uroczystości.

5.      Sposób zachowania pocztu sztandarowego

Sztandarem wykonuje się następujące chwyty;

a.      „Na ramię”

b.      „Prezentuj”

c.       „Do nogi”

- wykonując chwyt „Na ramię”, chorąży prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45o (w stosunku do ra­mienia)


-     wykonując chwyt „Prezentuj” z położenia „Do nogi”, chorąży podnosi sztan­dar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia. Następnie lewą ręką chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą ręką i opuszcza prawą rękę na całej długości, obejmując dolną cześć drzewca. Asysta sztandaru w postawie zasadni­czej,

-     wykonując chwyt „Do nogi’ z położenia „Prezentuj” lub z położenia „Na ramię”, chorąży przenosi sztandar prawą ręką (pomagając sobie lewą) do nogi.

Chwyt „Do nogi” wykonuje się na komendę: „Baczność”

-     salutowanie sztandarem wykonuje się z postawy „Prezentuj”, chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odle­głość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 45°. Po czasie „salutowania” przenosi sztandar do postawy „Prezentuj”,

-     sztandar należy również pochylić podczas wciągania flagi państwowej na maszt oraz w przypadku ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pa­mięci.

6. Ceremoniał przekazania opieki nad sztandarem odbywa się w czasie uro­czystego zakończenia roku szkolnego w bezpośredniej obecności dyrektora szkoły. Przed wprowadzeniem sztandaru należy odczytać uchwałę rady peda­gogicznej z podaniem nazwisk obsady pocztu sztandarowego.

Najpierw występuje poczet sztandarowy ze sztandarem, a następnie wychodzi nowy sk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin