arkusz_kontrolny_zasad_organizowania_i_swiadczenia_pomocy_psychologiczno_pedagogicznej_w_przedszkolu.doc

(133 KB) Pobierz

 

 

 

ARKUSZ KONTROLNY ZASAD ORGANIZOWANIA I ŚWIADCZENIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W PRZEDSZKOLU

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………

(nazwa przedszkola)

Imię i nazwisko
osoby wypełniającej arkusz

 

……………………………………………….…

Stanowisko/pełniona funkcja

 

……………………………………………….…

Data wypełnienia arkusza kontrolnego

 

……………………………………………….…

Podstawa prawna:

1.      Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

2.      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2013, poz. 532).

3.      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2002 r. Nr 23 poz. 225 ze zm.).

4.      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 nr 61 poz. 624 ze zm.).

Pytania kontrolne



ODPOWIEDŹ POZYTYWNA

 

ODPOWIEDŹ NEGATYWNA

1.      Czy przedszkolne zasady organizowania i świadczenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zgodne z aktualnymi wymogami przepisów prawa, są opisane w statucie przedszkola?

 

2.      Czy dyrektor przedszkola jest niezwłocznie informowany przez nauczyciela lub specjalistę o stwierdzonej przez siebie potrzebie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne?

 

3.      Czy nauczyciele i inni pracownicy przedszkola współpracują na bieżąco ze specjalistami poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu uzyskania wsparcia merytorycznego związanego z udzielaną przez siebie pomocą psychologiczno-pedagogiczną?

 

4.      Czy rodzice/opiekunowie prawni przedszkolaków są niezwłocznie informowani o stwierdzonej potrzebie objęcia ich dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne?

 

5.      Czy rodzice/opiekunowie prawni przedszkolaków są niezwłocznie informowani w formie pisemnej przez dyrektora przedszkola o ustalonych dla ich dziecka formach i okresie, wymiarze godzin, w jakim dla ich dziecka będzie w przedszkolu udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna?

 

6.      Czy stworzone w minionych latach szkolnych oryginały kart indywidualnych potrzeb ucznia związane ze świadczeniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej przedszkolakom zostały przekazane rodzicom/opiekunom prawnym dzieci, którym świadczona była ta pomoc?
(kopie kart powinny pozostać w dokumentacji przedszkola)

 

7.      Czy w przedszkolu jest prowadzona na bieżąco względem każdego przedszkolaka obserwacja pedagogiczna mająca m.in. na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych, w tym ich zainteresowań i uzdolnień?

 

8.      Czy w planowanie i udzielanie w przedszkolu pomocy psychologiczno-pedagogicznej są zaangażowani zatrudnieni w przedszkolu nauczyciele wychowania przedszkolnego i przedszkolni specjaliści (np. logopeda, psycholog itp.)?

 

9.      Czy udzielanie świadczenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu może rozpocząć się w każdym momencie roku szkolnego, w którym rozpoznano lub zgłoszono taką potrzebę?

 

10.  Czy rodzice/opiekunowie prawni przedszkolaków zostali poinformowani o możliwości zgłaszania potrzeby udzielania ich dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu?

 

11.  Czy rodzice/opiekunowie prawni przedszkolaków zostali poinformowani o możliwości uzyskania przez nich w przedszkolu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w postaci porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń dla rodziców?

 

12.  Czy przy planowaniu  i realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej są uwzględniane zalecenia zawarte w opiniach i orzeczeniach wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne? (w przypadku gdy orzeczenia lub opinie zostały wydane)

 

13.  Czy planowanie i koordynowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla przedszkolaków posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest prowadzone przez powoływane w tym celu zespoły nauczycieli?

 

14.  Czy planowanie i koordynowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest prowadzone we współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci, których ta pomoc dotyczy?

 

15.  Czy dla przedszkolaków posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego są opracowywane indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne?

 

16.  Czy udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu towarzyszy wymagana dokumentacja przebiegu nauczania?

 

Dodatkowe informacje:

………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………

Potwierdzam zgodność ze stanem faktycznym udzielnych odpowiedzi

Podpis pracownika wypełniającego arkusz kontrolny

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin