Krolewna_i_kominiarczyk.pdf

(527 KB) Pobierz
Bajkolandia
na różne okazje
Scenariusze
Marta Czuczwara
Królewna
i kominiarczyk
zajęcia dla dzieci pięcioletnich według metody batii strauss
gotowe narzędzia
Treści podstawy programowej:
o
kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozu-
miewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjono-
wanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych PP1(2);
o
wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem
PP7(2);
o
wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i ta-
niec PP8(2,3);
o
wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz
z edukacją matematyczną PP13(1).
Cele ogólne:
o
integrowanie dzieci i nauczyciela podczas wspólnego
przeżywania i zabawy;
o
rozwijanie twórczej wyobraźni ruchowej;
o
kształtowanie umiejętności przeliczania na konkretach.
Cele szczegółowe
– dziecko:
o
odtwarza za pomocą ruchu gesty nauczyciela do zaba-
wy muzyczno-ruchowej;
o
reaguje ruchem oraz mimiką na zmianę rytmu w mu-
zyce;
o
rozwija własną aktywność;
o
przelicza elementy w zbiorze;
o
ozdabia pacynki według własnego pomysłu;
o
współprzeżywa z innymi dziećmi radość;
o
zgodnie współdziała z innymi;
o
przestrzega reguł zabawy.
Metody pracy:
o
czynne –
metoda zadań stawianych dziecku, metoda
kierowania własną działalnością dziecka;
o
słowne –
objaśnienia i instrukcje; metoda rozmowy,
opowiadania, zagadki;
o
percepcyjne:
metoda przykładu; metoda uprzystęp-
niania sztuki.
Formy pracy:
o
grupowa;
o
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
kukiełki wykonane ze skarpetek,
kartoniki, koperty z liczmanami w kształcie koron, pły-
ta z nagraniem aranżacji muzycznej („Country Dance”
I/II suita orkiestrowa „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla,
materiały warsztatowe „Aktywność muzyczno-ruchowa
dzieci” na podstawie
Aktywnego słuchania muzyki Batii
Strauss,
Wydawnictwo LIBRUS, Katowice 2010), skarpet-
ki, klej, nożyczki, pisaki, włóczka.
Przebieg zajęć:
o
Pociąg do królewskiego zamku.
Powitanie dzieci i zapro-
szenie do wspólnej zabawy. Dzieci siedzą na krzesełkach
ustawionych „w pociąg”. Nauczyciel zaprasza je w podróż
do zamku (zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Jedzie
pociąg z daleka”, płyta „Kids&The City” Warszawa, EMI
Music Poland 2010).
o
Na zamku.
Królewna i kominiarczyk – inscenizacja ku-
kiełkowa z wykorzystaniem aranżacji muzycznej („Country
Dance” I/II suita orkiestrowa „Muzyka na wodzie” J.F.
Haendla). Nauczyciel opowiada historię królewny i komi-
niarczyka. Opowiadanie inscenizuje ruchem przygotowa-
nych wcześniej przez siebie pacynek.
Tekst opowiadania
(według pomysłu nauczyciela):
Dawno, dawno temu, w pięknym zamku u podnóża gór, żyła
sobie mała królewna i jej ojciec. Król bardzo kochał córkę, lecz
była ona wciąż smutna i płakała. Na jej smutki nie pomagały
nowe zabawki, suknie i korony, ani nawet wynajęty przez króla
76
76
bliżej przedszkola
7-8.130-131 magazyn specjalny
blizejprzedszkola.pl
klaun. Mała królewna wciąż płakała. Król odchodził już od zmy-
słów, nie mogąc rozweselić swoje kochanej córeczki. Pewnego
dnia nadworna kucharka postanowiła udzielić mu rady.
– Drogi królu, twej córce potrzebne jest towarzystwo innych
dzieci. Smutno jej, bo nie ma się z kim bawić.
– Ojej! – przeraził się król. – Skąd mam wziąć dzieci, prze-
cież żadna z dam dworu nie ma potomstwa!
– Nasz kominiarz ma przecież syna.
– Mały brudny kominiarczyk nie jest odpowiednim towarzy-
szem zabaw dla mojej królewny.
– Skoro wolisz, żeby była nieszczęśliwa...
– Niech się więc stanie, jak radzisz – brudny i biedny komi-
niarczyk zostanie towarzyszem zabaw mojej córki.
W ten sposób kominiarczyk i królewna zostali przyjaciółmi.
Inscenizacja – taniec pacynek do muzyki:
wbiegają po zamkowych schodach i zbiegają z nich;
rozchodzą się i schodzą;
bawią się;
kłócą się.
o
Zatańcz jak królewna i kominiarczyk
– inscenizacja ru-
chowa do muzyki. Dzieci inscenizują ruchem rąk opowia-
danie nauczyciela przy utworze muzycznym (muzyka J.F.
Haendla).
o
Bałagan w skarbcu królewny
zabawa dydaktyczna.
Dzieci przeliczają rozdane w kopertach korony (liczenie na
konkretach). Odnajdują największy element.
o
Moja królewna, mój kominiarczyk.
Wykonywanie ku-
kiełek ze skarpetek i dostępnych materiałów plastycznych.
Każde dziecko otrzymuje dwie skarpety, a następnie ozda-
bia je pisakami, wełną i przygotowanymi ścinkami mate-
riałów – tworząc pacynki (ze skarpety) królewny i komi-
niarczyka. Domalowuje na skarpecie oczy, nos, buzię, ko-
ronę i drabinę oraz inne elementy stroju według własnego
pomysłu.
o
Kukiełkowy teatrzyk.
Wspólna inscenizacja dzieci i na-
uczyciela do opowiadania o królewnie i kominiarczyku z wy-
korzystaniem przygotowanych przez dzieci kukiełek. Dzieci
zakładają na dłonie skarpety – kukiełki królewny i kominiar-
czyka. W zabawie wykorzystują tym razem własnoręcznie
wykonane kukiełki królewny i kominiarczyka. Naśladują za
pomocą gestów aranżowane przez nauczyciela ruchy kukie-
łek.
o
Iskiereczka, iskiereczka.
Zakończenie zajęć – dzieci wraz
z nauczycielem siedzą w kręgu i przesyłają iskierkę przyjaź-
ni. W zabawie uczestniczą także przygotowane przez dzie-
ci kukiełki królewny i kominiarczyka. Nauczyciel dziękuje
dzieciom za wspólną zabawę.
pod patronatem
bliżej przedszkola
Akademia Umysłu JUNIOR Lato
Kolejna część serii programów rozwijających
pamięć
i koncentrację
uwagi u dzieci w wieku
5-9 lat
– Aka-
demia Umysłu JUNIOR Lato.
Program nawiązuje do wakacyjnej, letniej i sportowej
tematyki. Zawiera aż 21 ćwiczeń o wielu stopniach trud-
ności, które stymulują rozwój intelektualny maluchów
w zakresie procesów poznawczych, takich jak: spostrze-
ganie, uwaga, pamięć, wyobraźnia oraz myślenie.
Delikatne, pastelowe kolory, starannie dopracowane
rysunki i animacje, miły głos przewodnika oraz natu-
ralne tło muzyczne budzą pozytywne emocje, tworząc
miły i spokojny nastrój, który niewątpliwie sprzyja
doskonaleniu zdolności intelektualnych. Programy
tego producenta odniosły wiele sukcesów, m.in. zo-
stały pozytywnie zaopiniowane przez psychologów.
Akademia Umysłu JUNIOR została wyróżniona w kate-
gorii multimedia w tegorocznej edycji konkursu „Świat
przyjazny dziecku”!
Biuro Informatyki
Stosowanej FORMAT
Cena: 39,90 zł
www.akademia-umyslu.pl
Rodzice, do dzieła!
Jednym z najważniejszych haseł pojawiających się
w kontekście zagadnień wychowawczych jest „krea-
tywność”. Są więc kreatywne zabawki, zajęcia rozwi-
jające kreatywność, specjalne testy czy też kreatywna
twórczość – jakby samo słowo „kreatywny” nie znaczy-
ło po prostu: „twórczy”. Niekiedy można wręcz odnieść
wrażenie, iż stało się ono bardzo wygodnym słowem-
wytrychem, mającym uwolnić rodziców i nauczycieli
od konieczności głębszego zastanowienia się, w jaki
sposób można najlepiej kształtować umysły dzieci.
A przecież – aby pomóc dzieciom w odkrywaniu
i zwiększaniu własnych możliwości – wystarczy tylko
ofiarować im trochę czasu, który można spędzić na
wspólnych zabawach i ćwiczeniach zmieniających
każde dziecko w ciekawego świata małego odkrywcę...
Jak tego dokonać? Mnóstwo podpowiedzi znajdziecie
w książce „Bystrzaki” C.J. Simister, która ukazała się
właśnie nakładem Wydawnictwa Esprit.
Autorka, doświadczona nauczycielka i pedagog szkolny,
od lat zajmuje się zagadnieniem mądrego i przemyśla-
nego wychowania. „Bystrzaki” prezentują jej pomysły
na to, jak wykształcić i pielęgnować u dzieci w różnym
wieku zalety umysłu oraz cechy charakteru ułatwiają-
ce życie w dzisiejszym dynamicznym i chaotycznym
społeczeństwie. Propozycje zostały dobrane tak, by
jednocześnie maksymalnie rozwijały umiejętności
małego człowieka, będąc dla niego zarazem źródłem
świetnej zabawy i gwarancją miło spędzonego czasu
z rodzicem.
W książce można znaleźć:
liczne pomysły zabaw i ćwi-
czeń do wykorzystania w domu, na spacerze, podczas
wizyt u znajomych, itd.;
sposoby na rozwijanie u ma-
luchów samodzielnego myślenia i spostrzegawczości;
„schematy prawidłowych reakcji” dla rodziców;
naj-
częściej zadawane przez dzieci pytania oraz problemy,
do przemyślenia których warto je zachęcać;
proste
metody na ćwiczenie pamięci i wyobraźni dziecka...
oraz rodzica;
interesującą szatę graficzną oraz układ
ułatwiający wyszukiwanie konkretnych informacji
rodzicom nie mającym czasu na lekturę całego porad-
nika. Książka podpowiada, jak wychować dziecko na
kreatywnego, pełnego wiary we własne siły człowieka.
gotowe narzędzia
Marta Czuczwara
– pedagog rodzinny, logopeda, nauczyciel
wychowania przedszkolnego. Od dwóch lat wychowawca uro-
czej grupy „Żabek” w Polsko-Angielskim Przedszkolu Artystycz-
nym LENKOWO we Wrząsowicach. Dbając o uatrakcyjnienie
dziecięcego rozwoju, wprowadza podopiecznych w świat teatru
i smaków świata – prowadząc kółka zainteresowań (kulinarne
i teatralne).
Autor: C.J. Simister
Liczba stron: 340
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo Esprit
www.esprit.com.pl
bliżej przedszkola
7-8.130-131 magazyn specjalny
77
Zgłoś jeśli naruszono regulamin