1.Myjemy włosy mydłem.doc

(72 KB) Pobierz
Myjemy włosy mydłem: jak zrobić ziołowe płukanki octowe

Myjemy włosy mydłem: jak zrobić ziołowe płukanki octowe?

 

     Zapewne niektórzy pamiętają jeszcze czasy, gdy na półkach sklepowych był jedynie ocet i szare mydło... oczywiście nawet taki niedosyt towarów nie przeszkodził w zachowaniu higieny. 
       Nie używam już dziś szarego mydła - w poście o Krzepkiej Pokrzywie [klik], mydełku arganowym [klik] i mydle Alep [klik] opisałam jedne z najlepszych dla mnie mydełek do pielęgnacji włosów i mycia całego ciała.

Jak myć włosy mydłem...

     Na początek kilka słów wyjaśnienia: zarówno same włosy jak i skóra potrzebują czasem bardzo dużo czau by przyzwyczaić się do nowego sposobu pielęgnacji. Oczywiście u Ciebie może być inaczej!
      Najważniejsza uwaga przy myciu mydłem włosów i skóry głowy: miej cierpliwość i spłukuj mydło dużą ilością wody!!
      Przyzwyczajenie mojej głowy do mydełek zajęło mi ponad rok! W końcu po tygodniu pobytu w miejscu, gdzie woda z kranu nie jest zbyt twarda - włosy po umyciu wyglądały dobrze, a skóra nie swędziała. Dziś używam mydełek własnej roboty na bazie oliwy z oliwek i tłuszczu kokosowego.
      Zaznaczę dodatkowo, że namaszczam olejami głowę i skórę, co kilka myć używam płukanek octowych (osobiście nie mam potrzeby zakwaszania głowy po każdym myciu mydełkiem). Od około 4 lat nie używam żadnych dodatkowych kosmetyków do pielęgnacji włosów, jedyne szampony jakie używałam to te bez silikonów i SLS w składzie (głównie marki Alterra) lub samorobione z ziół, tutaj pisałam dlaczego nie kupowałam szamponów droższych niż 10 zł.

Ocet jabłkowy...

      Tak naprawdę zasługuje na osobny wpis, ponieważ ma dużo cudownych właściwości dla naszego ciała. Można go stosować zewnętrznie i  wewnętrznie... oczywiście oprócz dodatku w kuchni. Można go wykonać samodzielnie w domowym zaciszu, można na jego bazie zrobić ekologiczne i zdrowe środki do czyszczenia.
     Ocet jabłkowy działa dobrze na trawienie ciężkich potraw - podobno używała go nawet Kleopatra, usuwa też złogi jelitowe i dzięki zdolności rozbijania tłuszczy może przyczynić się do obniżenia wagi.
      Jako kosmetyk leczniczy: pomaga zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować żylaki, zmniejszyć siniaki i obrzęki, leczy problemy z gardłem i jamą ustną np. pleśniawki. 

 Ocet jabłkowy w pielęgnacji włosów i skóry głowy:

·         wzmacnia cebulkę jak i cały włos,

·         pomaga wyleczyć łupież,

·         zamyka łuski włosa, przez co włosy nabierają blasku,

·         przedłuża trwałość farby do włosów,

·         odświeża,

·         pozwala utrzymać właściwe pH skóry,

·         zapobiega nadmiernemu przetłuszczeniu się włosów,

·         zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów,

·         przy myciu głowy mydłami pozwala dokładnie usunąć pozostałości piany, przywrócić równowagę kwasową (mydła mają zasadę sodową lub potasową),

·         usuwa też resztki maseczek i innych kosmetyków,

·         jeśli myjemy włosy w twardej wodzie ocet spłucze resztki osadów soli magnezowych czy wapniowych,

·         ułatwia rozczesywanie.

Dlaczego płukanka octowa?

      Do wszystkich wypisanych wyżej cudownych właściwości octu jabłkowego należy dodać cudowne właściwości ziół... zyskamy wtedy udoskonaloną wersję octu. 

     W zależności od tego jakie mamy problemy ze skórą głowy, czy włosami - można wykonać nalewkę-płukankę idealnie dobraną do potrzeb tylko naszej głowy.

 

Ziołowa płukanka do włosów: jakie zioła mogę wykorzystać?

 

 

Problemy i potrzeby skóry głowy lub włosów

Roślina zielna

 

nadanie elastyczności i połysku

brzoza, koper włoski, lipa, mydlnica, rumianek pospolity

łupież

brzoza, bylica, piołun, chaber, bławatek, dziewanna, łopian, podbiał, pokrzywa*, rumianek pospolity, skrzyp, szałwia, tymianek

przetłuszczanie się

brzoza, koper włoski, łopian, melisa, mydlnica, pokrzywa*, skrzyp, rumianek pospolity i rzymski, tymianek

przyspieszenie wzrostu

kocimiętka, kozieradka, lawenda

wzmocnienie

aloes, brzoza, koper włoski, lawenda, lubczyk, łopian, rozmaryn, skrzyp, szałwia, tymianek

wypadanie włosów

brzoza, dziewanna, łopian, podbiał, pokrzywa*, rumianek pospolity, skrzyp, szałwia, tymianek

rozjaśnienie koloru włosów

dziewanna, nagietek, rumianek

przyciemnienie koloru włosów

orzech włoski (liście i młoda owocnia), pokrzywa*, szałwia

wzmocnienie rudego odcienia

cebula (łuski), nagietek

 

 

 

Jak zrobić ziołową nalewkę/płukankę octową?

 

1. Składniki.

·         ocet jabłkowy - może być domowej roboty. Przy kupowaniu warto sprawdzić skład, ponieważ kilka firm dodaje dziwne składniki do octu lub aromatyzuje ocet spirytusowy! 

·         suszone zioła - proponuję kierować się stworzoną przeze mnie tabelką - zrobimy idealną płukankę dla siebie, ale można korzystać z tzw. ziół uniwersalnych: kłącze tataraku, pokrzywa, chmiel, skrzyp, lawenda. Jeśli chcemy wykonać nalewkę z owocni lub liści orzecha włoskiego do przeciemniania włosów należy wykorzystać świeże składniki,

·         olejki eteryczne - również sięgamy do tabelki. Olejki eteryczne to naturalne konserwanty, przedłużą trwałość nalewki, dodadzą jej właściwości odżywczych, złagodzą mocny zapach octu.

2. Mieszamy

 

      Im mocniejsza nalewka tym przy płukaniu trzeba ją bardziej rozcieńczyć. Im więcej danego zioła tym lepsza może się okazać nasza nalewka. Zazwyczaj stosunek składników to: 2-4 łyżki ziół na litr octu jabłkowego. Zatem: do czystego, wyprażonego słoika wsypujemy wybrane zioła. zalewamy octem, zakręcamy, wstrząsamy lub mieszamy.

 

3. Maceracja (nastawianie nalewki)

 

    Słoiki odstawiamy do maceracji w ciemne miejsce, na tydzień w przypadku kwiatów, liści. Jeśli dodajemy korzenie, twarde łodygi, czy korę - nalewka może stać nawet 2 tygodnie. 

 

4. Faza końcowa

 

      Nalewkę przecedzamy przez sito lub gazę. Na tym etapie można dodać olejki eteryczne, przelać w butelki i używać :-)

 

Jak pielęgnować włosy ziołowa płukanką octową?

·         po umyciu włosów nalewkę można wetrzeć we włosy i skórę głowy, lub spryskać (wykorzystujemy butelki z atomizerem z recyklingu) i pozostawić,

·         płukankę po wtarciu we włosy i skórę głowy spłukać letnią wodą,

·         nalewkę wetrzeć we włosy i nałożyć foliowy czepek, owinąć ręcznikiem i trzymać (ja zazwyczaj długie włosy trzymałam ponad 45 minut, krótkie: wystarczyło nawet 20 minut), spłukać letnią wodą,

·         nałożyć nalewkę na włosy, zawinąć w foliowy czepek i ręcznik i pozostawić na noc - jak przy namaszczaniu włosów olejem, rano skórę głowy i włosy umyć,

·         płukać włosy w wodzie z dodatkiem nalewki: około 2-5 łyżek na litr wody.

Ważne: po płukaniu w nalewce zazwyczaj octowy zapach zanika tuż po wyschnięciu włosów.


 

http://cudownediety.blogspot.com/2013/08/myjemy-wosy-mydem-jak-zrobic-zioowe.html

 

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 

Początek formularza

Dół formularza

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin