Lk_Mała firma.doc

(104 KB) Pobierz
LISTA KONTROLNA DLA MAŁYCH FIRM

LISTA KONTROLNA  DLA  MAŁYCH  FIRM.

 

Przeczytaj pytania.

Zaznacz odpowiedzi w odpowiednich rubrykach.

W przypadku zakreślenia odpowiedzi NIE, odczytaj propozycje działań korygujących.

Po wdrożeniu działań korygujących dokonaj oceny ryzyka dla czynników chemicznych, zgodnie z podaną metodą.

 

 

Lp.

Pytanie / problem

Tak

Nie

Nie dotyczy

Propozycje działań korygujących

1

Czy przechowujesz, stosujesz, produkujesz itd. niebezpieczne środki chemiczne w postaci surowców, produktów pośrednich, produktów ubocznych, produktów gotowych, odpadów, środków czystości itd.

 

 

 

Gdy odpowiedź negatywna – odstąp od dalszej oceny

2

Czy niebezpieczne środki chemiczne występujące podczas pracy stale lub okresowo zostały zidentyfikowane i zinwentaryzowane;

czy  jest spis substancji / mieszanin chemicznych niebezpiecznych (magazynowanych, stosowanych, powstających, odpadowych).

 

 

 

Spisać wszystkie zmagazynowane oraz użytkowane w zakładzie substancje chemiczne.

3

Czy oryginalne opakowania niebezpiecznych środków chemicznych są oznakowane na etykiecie w języku polskim m.in. nazwą, znakiem graficznym (piktogramem) i słownym opisem zagrożenia. 

 

 

 

Po otrzymaniu dostawy sprawdzać etykietę na opakowaniu.  W przypadku braku etykiety w języku polskim zwrócić się do dystrybutora. Nie usuwać oryginalnych etykiet.

4

Czy po przelaniu / przesypaniu substancji lub mieszaniny do innych pojemników opisano je tak samo jak na etykiecie opakowania oryginalnego.

 

 

 

Oznakować pojemniki i zbiorniki robocze zgodnie z oznakowaniem  oryginalnym, co najmniej nazwą i piktogramem z interpretacją słowną znaku.

5

Czy zbiorniki/ pojemniki napełniane są naprzemiennie różnymi chemikaliami-  jeżeli tak, to:

czy dokonywane jest sprawdzanie stopnia oczyszczenia zbiorników / pojemników, przed ich powtórnym  napełnieniem innym preparatem, .

 

 

 

Zapewnić odrębne pojemniki i zbiorniki w celu wyeliminowania naprzemiennego ich napełniania. Jeżeli ze względów technologicznych jest to niemożliwe, opracować szczegółową procedurę oczyszczania i sprawdzania stopnia czystości zbiorników/pojemników.

6

Czy znaki graficzne (piktogramy) z nazwą substancji / mieszaniny oraz oznakowanie kierunków  przepływu umieszczono na rurociągach przesyłowych niebezpiecznych środków chemicznych. Czy rurociągi oznakowano barwami odpowiednimi dla przesyłanych mediów.

 

 

 

Należy uzupełnić oznakowanie zgodnie z przepisami [ 4 ].

7

Czy uzyskano od dostawcy aktualne karty charakterystyki dla wszystkich niebezpiecznych środków chemicznych, które mogą znajdować się na stanowisku pracy, a jeśli to konieczne, czy dostępne są wystarczające i odpowiednie informacje dotyczące niebezpiecznych środków chemicznych nieposiadających kart  (odpady, produkty pośrednie itd.).

 

 

 

Uzyskać od dostawcy karty charakterystyk oraz sporządzić informacje dla pracowników.

8

Czy niebezpieczne środki chemiczne przechowuje się w specjalnych pomieszczeniach zamkniętych, zależnie od klasy ryzyka i odpowiednio oddzielone (odległość lub odpowiednia przegroda) od środków, których z nimi przechowywać nie wolno lub mogących powodować niebezpieczne reakcje.

 

 

 

Sprawdzić stan magazynu pod względem przechowywanych środków i zgodnie z informacjami zawartymi w kartach charakterystyki.

9

Czy w magazynie jest zapewniona skuteczna wentylacja grawitacyjna, a jeśli to koniczne również  wentylacja mechaniczna lub awaryjna, zgodnie wymogami przepisów i informacjami zawartymi w kartach charakterystyki.

 

 

 

Wykonać odpowiednią wentylację i sprawdzić krotność wymiany powietrza  w magazynie zamkniętym.

10

Czy w obszarach przechowywania, stosowania i produkcji jest możliwe gromadzenie i usuwanie wycieków lub rozlanych niebezpiecznych środków chemicznych do bezpiecznych pojemników lub na tzw. tace przeciwrozlewowe;

czy istnieją specjalne środki do neutralizacji i usuwania rozlanych substancji lub usuwania wycieków;

czy istnieją odpowiednie instrukcje.

 

 

 

Zapewnić odpowiednie pojemniki na zebrane wycieki;  zbiorniki  i aparaty technologiczne posadowić w wannach (tacach) zbierających wyciekające chemikalia; zapewnić  środki neutralizujące; opracować  i wdrożyć procedury  postępowania, zgodnie z informacjami zawartymi w kartach charakterystyki i przepisami ochrony środowiska [ 8 ].

11

Czy wprowadzono zakaz stosowania „niekontrolowanych" źródeł zapłonu w miejscach przechowywania łatwopalnych niebezpiecznych środków chemicznych, a przestrzeganie zakazu odpowiednio się kontroluje i gwarantuje.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin