Komputer PC - Ćwiczenia praktyczne.docx

(2774 KB) Pobierz
Oto przykłady stylów nagłówków:

Komputer PC.

Ćwiczenia Praktyczne

64

 


Spis treści

Wstęp              4

Rozdział 1. Wybór odpowiedniego zestawu              5

Określmy nasze potrzeby              5

Zestaw biurowy              5

Jakie zadania będzie wykonywał komputer?              5

Jakich zadań nie będzie wykonywał komputer biurowy              8

Komputer do domu              9

Jakie zadania będzie wykonywał komputer?              9

Czego domowy komputer nie będzie robił              10

Komputer dla gracza              10

Jakie zadania będzie wykonywał komputer?              10

Czego komputer gracza nie będzie robił              11

Zestaw dla grafika, projektanta              11

Jakie zadania będzie wykonywał komputer?              11

Czego komputer grafika nie będzie robił              12

Analiza przykładowych ofert              12

Jak czytać ulotki reklamowe i oferty              12

Co oznaczają te wszystkie fachowe pojęcia              18

Określamy wiarygodność sprzedawcy              19

Warunki gwarancji              20

Sami przygotowujemy kosztorys dla naszego zestawu              20

Rozdział 2. Samodzielna instalacja  komputera w domu              25

Jak podłączyć te wszystkie kabelki              26

Jak zabezpieczyć komputer przez uszkodzeniem              32

Rozdział 3. Przygotowanie komputera do pracy              34

Po czym rozpoznać legalny program              34

Instalacja systemu operacyjnego              34

Instalacja systemu MS Windows 98              35

Instalacja systemu MS Windows XP Profesional              42

Instalacja, konfiguracja i testowanie urządzeń              47

Płyta główna              48

Karta graficzna              49

Karta muzyczna              52

Instalacja drukarki              52

Identyfikacją urządzeń zainstalowanych w systemie              54

Rozdział 4. Instalacja oprogramowania              56

Instalacja MS Office XP              56

Instalacja gry              58

Instalacja innych aplikacji              62

Usuwanie zainstalowanych aplikacji              64

Rozdział 5. Jak się podłączyć do internetu              66

Co nam jest potrzebne do zestawienia połączenia modemowego              66

Konfiguracja połączenia              71

Połączenie w MS Windows 98              71

MS Windows XP              76

Przeglądarka stron WWW i klient poczty e-mail              79

Rozdział 6. Wyszukiwanie programów, sterowników  i uaktualnień w internecie              85

Wyszukiwanie informacji              85

Pobieranie plików z internetu              87

Wyszukiwanie sterowników dla urządzeń              88

Aktualizacja oprogramowania i gier              89

Zakupy w internecie              91

Rozdział 7.  Zaawansowane testy komputera              95

Testowanie wydajności karty graficznej              95

Testowanie wydajności dysku twardego              96

Dokładny test wszystkich podzespołów              99

Podsumowanie              102


Wstęp

Dobór i zakup odpowiedniego komputera w przy obecnym nasyceniu rynku przeróżnymi ofertami nie jest sprawą prostą, nawet dla wytrawnego użytkownika komputerów. Firmy i firemki konkurują ze sobą na różne sposoby i bardzo często cierpi na tym niedoświadczony klient. Dzisiaj, kiedy komputer staje się dobrem powszechnie dostępnym nawet w najbliższym hipermarkecie, warto zapoznać się z tą publikacjpublikacji zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie jesteś jeszcze znawcą zagadnień komputerowych a chcesz kupić komputer.

Mam nadzieje, że niniejsze ćwiczenia nauczą Cię poprawnie czytać kolorowe oferty, które bardzo często są skonstruowana w taki sposób, by zachęcić naiwnego klienta do kupna tego a nie innego komputera. Sprzedawcy kuszą teoretycznie niską ceną, chwytliwymi hasłami reklamowi mnóstwem dodatków, a tak naprawdę nabijają nas klientów w butelkę. Po zapoznaniu się z opisami będziesz umiał sam określić, jaki sprzęt jest Ci naprawdę potrzebny i dowiesz się, jak dokonać realnej wyceny takiego zestawu.

W następnym rozdziale będziesz mógł przeczytać o tym, w jaki sposób przygotować wygodne i ergonomiczne stanowisko pracy, dzięki czemu chwile spędzone nad komputerem będą przyjemnością, a nie katorgą.

Nauczysz się, jak samemu rozpoznać, czy kupiłeś legalny system operacyjny. Dowiesz się, jak należy postępować, gdy komputer nie ma jeszcze zainstalowanego systemu Windows. Własnoręcznie na podstawie prostych i rzeczowych opisów zainstalujesz kartę muzyczną, czy też skonfigurujesz połączenie modemowe z internetem.

Zainstalujesz pakiet MS Office i przygotujesz swoje pierwsze dokumenty, a następnie je wydrukujesz na drukarce, którą sam zainstalowałeś i skonfigurowałeś. Przy okazji poznasz kilka ciekawych programów ułatwiających codzienną pracę.

Dowiesz się, jak instalować gry komputerowe i co robić, jeżeli wystąpią jakieś nieprzewidziane problemy np. gra wymaga aktualizacji do poprawnej pracy na Twoim komputerze.

Nie zapomniałem również poruszyć sprawy aktualizacji sterowników oraz samego systemu operacyjnego.

Starałem się na wszystkie problemy zarówno te banalne, jak i poważne, spojrzeć niejako z drugiej strony — twoimi oczami, użytkownika, jakim kiedyś sam byłem, który nie ma jeszcze pojęcia na temat komputera, ale chce zmienić ten stan rzeczy. Dlatego też książka jest kierowana do wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie w gronie pecetologów.

Przykłady i opisy dobrałem w taki sposób, by umożliwić początkującemu czytelnikowi postawienie pierwszych pewnych kroków na drodze do zapanowania nad tym potworem przez niektórych zwanym pieszczotliwie pecetem. Spora ilość ćwiczeń pozwoli Ci łatwo przyswoić przekazaną wiedzę w praktyczny sposób, dzięki czemu będziesz wiedział, jak zachować się w przeróżnych sytuacjach.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować firmie SPAT S.C. z Katowic za pomoc w przygotowaniu niniejszej książki. Firma udostępniła mi sprzęt oraz przez cały czas służyła fachową poradą.

SPAT PLUS

Ul. Czerwińskiego3

40-123 Katowice

tel. (032) 203 78 24

http://www.spat.pl

LogoSpatPlus

 

Życzę miłej lektury

Bartosz Danowski
eathan@irc.pl


Rozdział 1.
Wybór odpowiedniego zestawu

 

Zakup komputera nie jest rzeczą trywialną i wymaga od nas głębszego zastanowienia się na kilkoma aspektami tej decyzji. Otóż nie wystarczy iść do pierwszego lepszego sklepiku lub hipermarketu i kupić komputer, gdyż takie podejście do sprawy zazwyczaj kończy się gorzkim rozczarowaniem. Możesz mi wierzyć, gdyż w pierwszym etapie mojej komputerowej przygody popełniłem wiele błędów wynikających z niewiedzy i ślepej wiary w opinie sprzedawców oraz „bardziej” doświadczonych kolegów. Pragnę tutaj dodać, że swoją przygodę z komputerami klasy PC rozpoczynałem jeszcze w czasach, kiedy królowały maszyny z procesorem XT na pokładzie a pierwsze procesory 286 były szczytem marzeń wielu kolegów. Miałem to szczęście, że pierwszym „blaszakiem” w moim domu był właśnie markowy komputer z procesorem 286, który pracował z oszałamiającą prędkością 12 MHz. Od tamtego czasu przeszedłem długą drogę przez kolejne modele 386, 486, Pentium (II i III) aż do czasów obecnych procesorów Pentium IV. Jednym słowem miałem możliwość poznania wielu środowisk sprzętowych i podejścia do klienta.

Określmy nasze potrzeby

Kupno pierwszego komputera wymaga od nas przeanalizowania wszystkich zastosowań, do jakich będzie on nam potrzebny. Jak zapewne słyszałeś, dzisiaj komputer ma ogromne możliwości i bez większych problemów możesz go w domu używać do pracy, grania czy też montowania swoich własnych filmów, komponowania muzyki. Oczywiście wszystko zależy od doboru odpowiedniej konfiguracji.

Różne potrzeby wymuszają na nas zakup odmiennych konfiguracji komputera. Weźmy na przykład komputer do zastosowań biurowych, na którym będą powstawały pisma, proste arkusza kalkulacyjne, oraz e-maile. Takie funkcje może spełnić każdy z dostępnych dzisiaj komputerów, jak również zdecydowana większość starych maszyn. Nieco inaczej wygląda sprawa doboru odpowiedniego komputera dla zapalonego gracza. W tym przypadku praktycznie każda dostępna obecnie konfiguracja będzie zbyt słaba, by spełnić rosnące oczekiwania stawiane przez producentów gier.

Jak zapewne się domyślasz, różne konfiguracje mają odmienną cenę, a w obecnych czasach postępującej recesji gospodarczej każda wydana złotówka jest na wagę złota. Dlatego powinieneś bardzo dużo uwagi poświęci na dokładną lekturę tego rozdziału i wykonanie wszystkich ćwiczeń, gdyż pozwolą Ci one na dobór optymalnego rozwiązania sprzętowego dla twoich potrzeb.

Zestaw biurowy

Zestaw komputerowy przeznaczony do pracy biurowej jest najtańszym z rozwiązań, które opisuje w tej książce, ale cechuje się również najmniejszymi możliwościami.

Jakie zadania będzie wykonywał komputer?

Zastanówmy się przez chwilę nad tym, do jakich zastosowań może zostać użyty komputer w naszym biurze lub małej firmie.

Do najczęściej spotykanych zastosowań możemy od razu zaliczyć funkcję inteligentnej maszyny do pisania. Wystarczy, że zestaw wzbogacimy od odpowiednie oprogramowanie – edytor tekstu, i już możemy tworzyć dowolne dokumentu.

Ćwiczenie 1.1.  linia1

Zastanów się, czy Twój komputer będzie spełniał rolę maszyny do pisania. Jeżeli tak, to zanotuj to na kartce papieru.

 

 

 

Następną funkcją, jaką możemy przypisać dla naszego komputera to rola maszyny do liczenia wszelkich zestawień i raportów. W tym przypadku zestaw powinien zostać wzbogacony o arkusz kalkulacyjny.

Ćwiczenie 1.2.  linia1

Zastanów się, czy na Twoim komputerze będziesz przygotowywał raporty i zestawienia np. finansowe. Jeżeli tak, to zanotuj to na kartce papieru.

 

 

 

Osobiście nie wyobrażam sobie dzisiaj biura bez dostępu do faksu. Oczywiście firma ma dwie możliwości. Pierwsza z nich to zakup dedykowanego urządzenia do wysyłania i odbierania faksów. Urządzenie takie wpinamy do gniazdka telefonicznego i bardzo często jest ono połączone z automatyczną sekretarką i telefonem. Innym rozwiązaniem jest rozbudowanie naszego komputera o specjalne urządzenie, jakim jest faksmodem. Dzięki niemu możemy wysyłać i odbierać faksy wykorzystując do tego celu nasz biurowy komputer. Bardzo często lepszej klasy faksmodemy do swej pracy odbierania danych, nie wymagają włączonego komputera, gdyż zostały one wyposażone przez producenta w pamięć wewnętrzną umożliwiającą na przechowywanie do kilkunastu stron danych przefaksowanych do nas. Niejako uzupełnieniem całości jest możliwość skonfigurowania automatycznej sekretarki.

Ćwiczenie 1.3.  linia1

Czy w Twoim biurze (lub w domu) będziesz potrzebował korzystać z faksu? Zastanów się, jak wygląda droga, jaką musi przejść faks zanim zostanie wysłany? Jeżeli najpierw wpisujesz dane do komputera, następnie je drukujesz i wysyłasz za pomocą tradycyjnego faksu, to na pewno jest Ci potrzebny faksmodem. Inwestując w takie urządzenie zaoszczędzisz sporo czasu i papieru. W skali roku mogą to być pokaźne sumy, które zrekompensują kwotę wydaną na faksmodem. Wynik swoich przemyśleń zanotuj na kartce papieru.

 

 

Nowoczesne biuro nie może się obyć w obecnych czasach bez dostępu do Iinternetu. Nie mówię tutaj o konieczności posiadania własnej strony WWW, ale o dostępie do informacji oraz poczty elektronicznej, która pomału odbiera palmę pierwszeństwa urządzeniom typu faks. Za korzystaniem z e-maila przemawiają niskie koszty użytkowania, prostota obsługi oraz niesamowita prędkość przesyłania informacji w postaci elektronicznej. Wyobraź sobie, że za pomocą e-maila możesz wysłać ofertę np. do Stanów Zjednoczonych i trafi ona do adresata w ciągu zaledwie kilku minut.

Jeżeli będziesz potrzebował dostępu do Internetu w swoim biurze, powinieneś zaopatrzyć się w modem. Nowoczesne modemy łączą w sobie funkcję faksu i modemu — faksmodem, dzięki czemu kupując jedno urządzenie masz dostęp do tradycyjnego faksu oraz modemu.

Ćwiczenie 1.3.  linia1

Czy w Twoim biurze będziesz korzystał z internetu? Zastanów się, ile czasu będziesz spędzał w sieci . Jeżeli w ciągu miesiąca na połączenia internetowe wydasz do 150 zł, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zakup modemu. Zanotuj na kartce, czy potrzebujesz modemu.

 

 

W przypadku małych biur i firm bardzo często na komputerze jest zainstalowany jakiś program do prowadzenia księgowości, magazynów czy też fakturowania. Aplikacje takie z reguły mają niezbyt wygórowane wymagania wobec sprzętu, dlatego powinny działać bez najmniejszych problemów na komputerach obecnie dostępnych w sklepach.

Ćwiczenie 1.4.  linia1

Czy Twoja firma będzie na komputerze prowadziła księgowość czy też magazyn? Zastanów się, gdyż takie przeznaczenie PC wymaga jego rozbudowy o odpowiednie urządzenie do archiwizacji danych. Zanotuj na kartce swoje wnioski.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin