Antologia_Kroki w nieznane_1976_06.rtf

(18195 KB) Pobierz
Antologia_Kroki w nieznane_1976_06


 

Almanach

fantastycznonaukowy

 

Kroki

w nieznane

tom 6

 

 

Wybór Lech Jęczmyk

 

 

1976


Spis treści

 

 

I. OPOWIADANIA

Arthur C. Clarke DZIEWIĘĆ MILIARDÓW IMION BOGA

Daniel Keyes KWIATY DLA ALGERNONA

John Brunner MARNOTRAWSTWO

Dymitr Bilenkin NIE ZDARZA SIĘ

Harrington Bayley STATEK, KTÓRY ŻEGLOWAŁ PO OCEANIE KOSMOSU

Konrad Fiałkowski MYŚLAK

Michaił Puchów NAD PRZEPAŚCIĄ

R. A. Lafferty NAJDŁSZY OBRAZ ŚWIATA

Michaił Puchów WYPRAWA MYŚLIWSKA

Krzysztof W. Malinowski WIZJA III

J. G. Ballard TRZYNASTU DO CENTAURA

Kirył Bułyczow DIALOG O ATLANTYDZIE

Zbigniew Prostak BOJA

Bob Shaw NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ TWOJEGO ŻYCIA

Dymitr Bilenkin DAWAĆ I BRAĆ

Janusz A. Zajdel 869113325

James Blish DZIEŃ STATYSTYKA

odzimierz Wolin PRZEWODNIK PO KOSMICZNYM ZWIERZYŃCU

 

II. FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI

Arthur C. Clarke RYZYKO PROROKOWANIA

Krzysztof W. Malinowski WEDRUJĄC PO WSZECHŚWIATACH

Mikołaj Bodnaruk TAJEMNICZA SIEĆ NA GLOBUSIE


Od redakcji

 

 

Kolejny tom Kroków w nieznane” otwierają klasyczne już opowiadania Clarkea i Keyesa. Oba weszły do monumentalnego wydawnictwa Science Fiction Hall of Fame” - antologii najlepszych opowiadań w historii fantastyki naukowej, wytypowanych przez amerykańskich autorów. Arthur C. Clarke, człowiek o ogromnej skali zainteresowań i rozległej wiedzy, jeden z pionierów astronautyki, występuje wnież po raz drugi - jako futurolog. Ryzyko prorokowania” to rozdział 2 jego nej (i zasługującej na wydanie w całci) książki Profile przyszłci”. Clarke przeprowadził tu interesujący eksperyment myślowy: przed przystąpieniem do rozważ o przyszłci postarał się wniknąć w przyczyny błęw popełnionych przez niektórych proroków w przeszłci.

Odmienny styl fantastyki reprezentuje Brytyjczyk, urodzony w 1936 roku J. C. Bollard, jeden z ojców nowej fali”. Jego poetyckie, mroczne obrazy wyrażające nastroje zagrożenia i przeczucie nieuchronnej klęski na ugo pozostają w pamięci. Jak powiedział jeden z krytyków, jego opowiadania docierają do nas z wyjątkową natarczywością, jak listy z butelek wrzuconych do oceanu, listy wymagające natychmiastowej odpowiedzi”.

Brytyjską fantastykę reprezentuje wnież Bob Shaw, bardzo interesujący autor średniego pokolenia, znany już naszym czytelnikom ze swego ynnego opowiadania „Światła minionych dni”, oraz John Brunner, autor wielu opowiadań i powieści, z których najbardziej znana Stand on Zanzibar” daje panoramiczną wizję przeludnionego świata przyszłci.

James Blish jest autorem bardzo popularnym i cenionym na terenie anglojęzycznej fantastyki. Jego dowcipne i okrutne opowiadanie ze szczególną jaskrawością wiadamia problem przeludnienia.

R. A. Lafferty, jeden z najciekawszych autorów amerykańskiej science fiction, jest samoukiem z Oklahomy. Lafferty nie potrzebuje odległych planet jako a do swoich fantazji - miejscem akcji jego opowiadań jest nasz świat, ale odbity w wyobraźni poety ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin