Katecheza 51 - Wieczna lampka wskazuje tajemnicę.odt

(28 KB) Pobierz

Katecheza 51

 

Wieczna lampka wskazuje Tajemnice

 

Cel:

Wdrażanie dzieci do odpowiedniego zachowania w kościele ze względu na obecność Pana Jezusa,o czy przypomina nam wieczna lampka.

 

Pomoce:

Rysunek przedstawiający dziecko stojące na przejściu z sygnalizacją świetlną; rysunek wnętrza kościoła z tabernakulum; tamburyno, dzwoneczek.

 

Wprowadzenie:

katecheta nawiązuje do treści poprzedniej katechez. Zwraca się do dzieci z pytaniem.

Czyim jesteś dzieckiem?... Tak,wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Dlatego zaśpiewajmy: Dzieckiem Bożym jestem ja,

           Gdzie czeka na nas Pan Jezus?

Pan Jezus czeka na nas w kościele,bo to jest dom Jego. Zaprasza nas na wspólną modlitwę – rozmowę z Nim.

W drodze z domu do kościoła niektórzy z was muszą przejąć przez skrzyżowanie, na którym znajduje się sygnalizacją świetlna. Podobnie jak dziecko na tym obrazie. Przyglądnijcie się uważnie. Katecheta pokazuje rysunek przedstawiający dziecko stojące na przejściu z sygnalizacją świetlną.

           Co to dziecko robi?

           A jakie są światła?

           O czym informuje czerwone światło. To czerwone światło na ulicy mówi: STOP! ZATRZYMAJ SIĘ! 

 

Rozwinięcie:

Kiedy wejdziemy do kościoła, to zobaczymy, że tam też świeci czerwone światło. Świeci się dzień dzień i noc, cały czas bez przerwy. To jest wieczna lampka. Ona nam mówi: STOP! ZATRZYMAJ SIĘ! - ale nie ostrzega cię przed grożącym niebezpieczeństwem, tylko mówi: STOP! ZATRZYMAJ SIĘ! - bo tu mieszka Ktoś ważny, najważniejszy!

           A Kto? - na pewno domyślacie się. Pan Jezus! W tym małym domku, który nazywa się tabernakulum, mieszka Pan Jezus. Myślę że każdy z nas widziało to miejsce w kościele. Pokazuje nam to ten obraz. Popatrzcie. Katecheta przyczepia do tablicy rysunek przedstawiający wnętrze kościoła a z nim tabernakulum z wieczną lampką.

To światełko obok tabernakulum - wieczna lampka mówi nam nie tylko że jest tam Pan Jezus, ale coś jeszcze, coś bardzo ważnego.

           Pamiętacie, jakiego koloru jest wieczna lampka?

           Co najczęściej malujecie tym kolorem?

           Co wyraża kolor czerwony? 

Ta wieczna lampka w kolorze czerwonym mówi nam,że ten, Kto tam mieszka , bardzo, ale bardzo nas kocha. Miłość Pana Jezusa do nas jest zawsze równomiernie silna. Bo to światełko nigdy nie zmienia koloru. Zawsze jest czerwone.

O tej wiecznej lampce opowiada piosenka. Posłuchajcie. Katecheta uczy dzieci śpiewać piosenkę „Światełka” i pokazywać jej treść gestami i ruchem. Ze względu na brak czasu można pominąć naukę tej piosenki.

 

W kościele lampka czerwona                                                        składamy ręce tworząc wieżę kościoła

płomykiem modli się                                                                       składamy ręce jak do modlitwy

a iskra w nas zapala                                          lewą ręką wskazujemy na serce, prawą trzymamy lampę

Wciąż Bogu świecić chce                                                        lewą rękę wznosimy do góry

Światełka, światełka                                                                      gest trzymania lampek

Jesteśmy Boże światełka!                                           Wznosimy rękę z lampkami do góry i obracamy się

Światełka! Światełka!                                           Ręce w geście trzymania lampek

nie gasną, choć idzie noc                                           lewa ręka zasłania oczy, prawa nadal trzyma lampkę.

 

Można powtórzyć kilka razy. Następnie katecheta poleca dzieciom usiąść na dywanie i zaczyna opowiadanie o Agnieszce.

Posłuchajcie uważnie krótkiego opowiadania o Agnieszce. Agnieszka, wracając do domu, przechodziła obok kościoła. Zatrzymała się i pomyślała, że odwiedzi Pana Jezusa. Przy wejściu przeżegnała się wodą święconą - „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” i weszła. W kościele panował półmrok. Obok tabernakulum świeciła wieczna lampka. Agnieszka cichutko podeszła do tabernakulum – tak blisko, jak mogła najbliżej. Uklękła na dwa kolana i przywitała się z Panem Jezusem słowami: „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen”.A potem zaczęła szeptać Mu cichutko o tym wszystkim co miała                          w serduszku... omamie,tacie, babci, przedszkolu, koleżance.

Na koniec powiedziała: „Kocham cię Jezu” i „niechaj będzie pochwalony.....”, tak jak weszła tak                i wyszła – cichutko, czyniąc przy wyjściu znak krzyża św. Katecheta zwraca się do dzieci                      z zapytaniem:

           Jak myślicie, czy Agnieszka kochała Pana Jezusa

           Co Agnieszka robiła takiego, że możemy powiedzieć „Kochała Pana Jezusa”. 

 

Zastosowanie:

Zawsze mamy kochać Pana Jezusa. O tym wszystkim przypomina nam wieczna lampka – czerwone światło migocące dzień i noc. Katecheta aranżuje zabawę, której przebieg wyjaśnia dzieciom. Będziecie chodzić w rytm melodii, wygrywanej w tamburynie, kiedy ono umilknie – zatrzymacie się zwrócicie się twarzą do środka koła. Gdy usłyszycie jeden dźwięk dzwoneczka – to wtedy będziecie naśladować zanurzenie  palców w wodzie i znak krzyża. Dwa dźwięki – położycie palec na ustach, co będzie nam  przypominać, że w kościele zachowujemy ciszę.

Trzy dźwięki – złożycie ręce do modlitwy, bo do kościoła przychodzimy rozmawiać z Panem Jezusem. Modlitwą na zakończenie niech będą słowa, które powtórzymy trzy razy: Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen”.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin