Katecheza 35 - Radość w sercu człowieka. Zwiastowanie.odt

(30 KB) Pobierz

Katecheza 35

 

 

Radość w sercu człowieka – Zwiastowanie

 

Cel:

Zapoznanie z radosnym wydarzeniem ewangelicznym – Zwiastowaniem Najświętszej Maryi Pannie; uczenie się mówienia innym miłych rzeczy.

 

Pomoce:

Biblia ilustrowana, list do dzieci, dzwonek

 

Wprowadzenie:

Radosna nowina. Katecheta pokazuje dzieciom list – w większej ozdobnej kopercie – zaadresowanej do dzieci.

Czy wiecie,od kogo jest ten list? Aby się dowiedzieć, trzeba go otworzyć. Jedno dziecko pomaga             w otwieraniu koperty,inne wyciąga list. Treść listu jest dowolna np.:

Kochane dzieci!

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie. Zapraszam wszystkie dzieci wraz z rodzicami na przedstawienie o Matce Bożej i dzieciach z Fatimy. Przedstawienie odbędzie się w kościele parafialnym w najbliższą niedzielę o godz.15.00. Oczekuję na przybycie.

                                                                                 Wasz Ksiądz Proboszcz.

Rozmowa dzieci na temat listu

 

Rozwinięcie:

Ksiądz Proboszcz napisał do nas zaproszenie. Różne wiadomości ludzie przekazują sobie nie tylko za pomocą listów. Czy wiecie jak można zawiadomić o ważnej sprawie? Tak kierujemy rozmową, by dzieci opowiedziały, o bezpośrednim spotkani, o telefonowaniu, o nadawaniu listu przez pocztę elektroniczną. Najlepiej lubimy, gdy ktoś sam przychodzi i przekazuje nam dobre wiadomości. Dziś opowiem wam o bardzo radosnym spotkaniu. Ono jest ważne dla wszystkich ludzi. Opowiada                  o nim Pismo święte. Należy pokazać dzieciom Biblię ilustrowaną. Oglądanie obrazu przedstawiającego Zwiastowanie. Zobaczcie, jakie radosne to spotkanie. Ponieważ Pana Jezus miał przyjść na ziemię, aby otworzyć ludziom niebo, więc Pan Bóg szukał dla Niego Mamy. Jedyną, Która mogła nią być była Maryja z Nazaretu, miała piękne, czyste serce. Do Niej Pan Bóg posłał swego Anioła Gabriela z dobrą nowiną – ewangelią. Cały świat i niebo bardzo długo czekały na tę chwilę. Anioł Gabriel powitał Maryję pięknymi słowami: „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan                      z Tobą, błogosławionaś Ty między między niewiastami. Porodzisz Syna, Któremu nadasz imię Jezus”. Maryja była bardzo zaskoczona, nie spodziewała się takiego zaproszenia. Anioł czekał na odpowiedź, wreszcie Maryja odpowiedziała: „Oto ja, Służebnica Pańska, niechaj mi się stanie według słowa Twego ”. Te słowa sprawiły Bogu, Aniołom, ludziom wielką radość, ponieważ Jezus przyjdzie na ziemię, będzie wśród ludzi. Maryja od tej chwili oczekiwała Jego narodzenia. To była bardzo ważna chwila dla ludzi. Na przypomnienie tego wszystkiego biją radośnie w kościele dzwony w południe, każdego dnia, a ludzie odmawiają „Anioł Pański”. Odmówię z wami tę modlitwę, dzieci będą mówić Zdrowaś Maryjo. Można dać sygnał dzwonkiem, dzieci wstają, podchodzą do figury lub obrazu Matki Bożej i wspólnie modlą się z katechetą.

 

Zastosowanie:

Każdego roku w marcu obchodzimy wielkie święto Zwiastowania Maryi. Na Zwiastowanie kwitną już bielutkie przebiśniegi i śnieżyczki, jakby chciały powiedzieć o czystym sercu Maryi, o radości ze spotkania z Aniołem Gabrielem, o miłości Boga. Narysujemy te piękne kwiaty wokół Maryi                i Anioła – zeszyt dziecka. W domu o tym radosnym wydarzeniu opowiemy najbliższym i razem            z rodzicami i rodzeństwem odmówimy modlitwę „Anioł Pański”.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin