Norma nr 6 wykonywania zawodu biegłego rewidenta.doc

(37 KB) Pobierz
Norma nr 6 wykonywania zawodu biegłego rewidenta

Norma nr 6 wykonywania zawodu biegłego rewidenta
Ogólne zasady dokonywania przeglądu śródrocznych sprawozdań finansowych


1. Niniejsza norma określa ogólne zasady dokonywania przeglądu sprawozdań finansowych obejmujących okresy krótsze niż rok obrotowy, zwanych dalej śródrocznymi sprawozdaniami, sporządzonych przez spółki akcyjne będące emitentami papierów wartościowych, dopuszczonych do publicznego obrotu, Fundusze Powiernicze zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Powierniczych, Narodowe Fundusze Inwestycyjne i inne, zwane dalej jednostkami.
Postanowienia normy nie dotyczą jednak tych śródrocznych sprawozdań, co do których istnieje obowiązek ich badania w trybie określonym w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121 poz. 591), zwanej dalej ustawą o rachunkowości, w sposób określony w normach nr 1 do 5 wykonywania zawodu biegłego rewidenta, wydanych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
2. Śródrocznym sprawozdaniem jest sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy aniżeli rok obrotowy i sporządzane na inny dzień bilansowy aniżeli koniec roku obrotowego, według zasad określonych w szczególności w:
1) ustawie o rachunkowości i wydanych na jej podstawie przepisach, 2) innych przepisach określających zakres informacji, do których przekazywania zobowiązane są jednostki.
3. Celem przeglądu śródrocznego sprawozdania jest stwierdzenie przez niezależnego i bezstronnego biegłego rewidenta, na podstawie jego wiedzy, doświadczenia, znajomości jednostki oraz dokonanych analiz, zapytań i wglądu w księgi rachunkowe, że nic nie wskazuje na to, aby konieczne było dokonanie w śródrocznym sprawozdaniu jednostki istotnych zmian, dla uznania, że przedstawia ono rzetelnie, prawidłowo i jasno jej sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy i rentowność.
4. Przeglądu śródrocznego sprawozdania dokonuje na zlecenie jednostki podmiot uprawniony do badania rocznych sprawozdań finansowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz.U. Nr 121, poz. 592), zwany dalej podmiotem uprawnionym. W imieniu podmiotu uprawnionego przeglądu dokonuje lub kieruje nim osoba fizyczna wykonująca zawód biegłego rewidenta, o której mowa w art. 11 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 13 października 1994 r., zwana dalej biegłym rewidentem.
5. Do przeglądu śródrocznego sprawozdania stosuje się odpowiednio zasady określone w punktach 5, 7, 8, 14, 18, 20, 21, 22, 26, 29, 31, 32, 34, 35 normy nr 1 wykonywania zawodu biegłego rewidenta - ogólne zasady badania rocznych sprawozdań finansowych z uwzględnieniem:
- że ilekroć w normie nr 1 mowa jest o opinii i raporcie chodzi o raport z przeglądu,
- odmienności przewidzianych w dalszych punktach niniejszej normy.
6. Przy dokonywaniu przeglądu śródrocznych sprawozdań należy uwzględnić, że,
1) dane wykazywane w bilansie wchodzącym w skład śródrocznego sprawozdania mogą nie być weryfikowane drogą inwentaryzacji,
2) do ustalenia zobowiązań wobec kontrahentów - na skutek krótszych terminów sprawozdawczych i opóźnień w dopływie dokumentów - stosuje się w szerszym zakresie szacunek danych.
7. W umowie o wykonanie usługi polegającej na przeglądzie śródrocznego sprawozdania przez podmiot uprawniony lub w załączniku do takiej umowy należy wyraźnie zaznaczyć, że treść śródrocznego sprawozdania oraz zakres i metody przeprowadzania jego przeglądu nie pozwalają na wydanie opinii i raportu w rozumieniu art. 65 ustawy o rachunkowości.
8. W zakres przeglądu śródrocznego sprawozdania wchodzi między innymi uzyskanie informacji o:
1) zmianach rodzaju oraz wielkości działalności gospodarczej jednostki przy uwzględnieniu sytuacji branży,
2) zmianach zasad rachunkowości, w tym także sporządzenia śródrocznego sprawozdania w stosunku do zasad rachunkowości uprzednio stosowanych i ich wpływie na dane poddanego przeglądowi sprawozdania,
3) sprawach spornych, znajdujących się w toku postępowania sądowego, zobowiązaniach warunkowych oraz zdarzeniach, jakie nastąpiły po dacie, na którą sporządzono śródroczne sprawozdanie i ich wpływie na przyszłą sytuację finansową jednostki,
4) aktualnym stanie spraw, co do których w opinii i raporcie z badanego rocznego sprawozdania finansowego jednostki za rok poprzedzający okres objęty śródrocznym sprawozdaniem zgłoszone zostały zastrzeżenia.
9. Biegły rewident dokonuje przeglądu śródrocznego sprawozdania w szczególności poprzez:
1) analizę i ocenę danych śródrocznego sprawozdania, przy wykorzystaniu do tego celu danych za poprzednie okresy, planu jednostki, relacji do innych wielkości i wskaźników itp.,
2) analizę pomocnych w przeglądzie sprawozdań składanych do Narodowego Banku Polskiego, Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeniowego, Komisji Papierów Wartościowych, właściwego Narodowego Funduszu Inwestycyjnego, Głównego Urzędu Statystycznego itp., jak również sprawozdań sporządzanych dla potrzeb wewnętrznych jednostki za poszczególne miesiące okresu objętego śródrocznym sprawozdaniem stanowiącym przedmiot przeglądu,
3) wgląd w zapisy ksiąg rachunkowych i stwierdzenie ich zgodności z danymi wykazanymi w śródrocznym sprawozdaniu,
4) zapoznanie się z protokołami posiedzeń walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników), rady nadzorczej i zarządu,
5) zapytania i rozmowy z kierownictwem jednostki oraz niezależnymi rzeczoznawcami.
10. Dokonując przeglądu biegły rewident powinien wykorzystać swoją znajomość systemu księgowości i kontroli wewnętrznej działających w jednostce, ich mocnych i słabych stron, w celu ustalenia ewentualnych zagrożeń dla rzetelności i prawidłowości danych, wykazanych w śródrocznym sprawozdaniu. W związku z tym powinien on ustalić, czy i jakie nastąpiły zmiany w systemie księgowości i kontroli wewnętrznej w stosunku do stanu stwierdzonego podczas badania rocznego sprawozdania finansowego.
11. Biegły rewident przystępując do przeglądu powinien uzyskać od kierownika jednostki oświadczenie o kompletnym ujęciu w księgach rachunkowych operacji dotyczących objętego śródrocznym sprawozdaniem okresu, a przed zakończeniem przeglądu oświadczenie o kompletnym wykazaniu zobowiązań warunkowych i poinformowaniu go o wszystkich istotnych zdarzeniach, jakie nastąpiły między dniem, na który sporządzono śródroczne sprawozdanie, a dniem złożenia oświadczenia.
12. 1. Jeżeli zdaniem biegłego rewidenta śródroczne sprawozdanie zawiera wzbudzające wątpliwości dane, to powinien on wątpliwości wyjaśnić z właściwym członkiem zarządu jednostki, sprawującym nadzór nad tymi sprawami, a jeżeli nie dało to rezultatów, zaś biegły rewident podtrzymuje swoje stanowisko - poinformować o tym przewodniczącego rady nadzorczej jednostki.
2. W razie stwierdzenia w toku badania śródrocznego sprawozdania ubezpieczyciela lub banku okoliczności, o których mowa w pkt. 6 normy wykonywania zawodu nr 3 - "Opinia i raport z badania rocznego sprawozdania finansowego ubezpieczyciela" lub nr 4 "Opinia i raport z badania rocznego sprawozdania finansowego banku", stosuje się tryb postępowania określony w pkt. 6 tych norm.
13. Z przeglądu śródrocznego sprawozdania sporządza się - w języku polskim - odpowiednią dokumentację roboczą, pozostającą w podmiocie uprawnionym, oraz raport, kierowany do właścicieli jednostki lub organu nadzoru jednostki.
14. 1. Raport z przeglądu śródrocznego sprawozdania powinien zawierać następujące dane:
a) tytuł: raport z przeglądu sprawozdania finansowego obejmującego okres od ....................... do .......................,
b) wskazanie adresata raportu z przeglądu,
c) określenie wzorów i informacji składających się na śródroczne sprawozdanie,
d) stwierdzenie, że za rzetelność, prawidłowość i jasność informacji zawartych w śródrocznym sprawozdaniu odpowiada kierownik jednostki,
e) stwierdzenie, że przegląd śródrocznego sprawozdania nastąpił zgodnie z niniejszą normą,
f) krótki opis zastosowanych metod przeglądu, wraz ze wskazaniem ograniczeń, jakie powoduje zakres i metoda przeglądu,
g) stwierdzenie, czy dokonany przegląd ujawnił okoliczności, które mogłyby wskazywać na istotne zniekształcenie sytuacji majątkowej, finansowej, wyniku finansowego i rentowności wykazanych w śródrocznym sprawozdaniu w świetle zasad określonych w ustawie o rachunkowości i wydanych na jej podstawie przepisach oraz w innych przepisach w sprawie śródrocznych sprawozdań finansowych obowiązujących poddaną przeglądowi jednostkę,
h) własnoręczne podpisy i dane identyfikujące biegłego rewidenta dokonującego przeglądu oraz osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu uprawnionego, który przedstawia raport z przeglądu,
i) miejsce siedziby podmiotu uprawnionego i datę raportu z przeglądu.
2. Zastrzeżenia do śródrocznego sprawozdania podaje się przed punktem g, natomiast dodatkowe objaśnienia zamieszcza się po punkcie g raportu z przeglądu.
3. Poszczególne strony raportu z przeglądu powinny być numerowane i parafowane przez biegłego rewidenta.
4. Przykład raportu z przeglądu śródrocznego sprawozdania finansowego - bez zastrzeżeń zawiera załącznik nr 1.
15. Postanowienia niniejszej normy stosuje się odpowiednio do przeglądu śródrocznych sprawozdań finansowych:
1) skonsolidowanych, przy uwzględnieniu zasad określonych w normie nr 5 "Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej".
2) przedsiębiorstw, które sporządziły takie sprawozdanie, choć w myśl przepisów nie są one do tego zobowiązane.

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin