konspekt sole.docx

(22 KB) Pobierz

Malwina Stawisińska                  243024             nauczanie biologii i chemii

 

1. Temat:

Wzory i nazwy soli.
2. Cele:
Uczeń :

·          podaje definicję soli

·          podaje budowę ogólą soli

·          zapisuje wzór soli

·          podaje nazwy soli na podstawie ich wzoru

3. Metoda nauczania: poszukująca

 

 

 

4. Środki dydaktyczne: podręcznik, sole dostępne na pracowni

5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasowym:

·         Czynności organizacyjne: 5 minut                                  

- sprawdzenie obecności                                                        

- wprowadzenie atmosfery pracy

 

·         Część nawiązująca: 5 minut

- Pytam uczniów czy znają jakąś sól.

- Wyjaśniam, że sól, którą znają ma wzór NaCl i nazwę chlorek sodu.

 

·         Część właściwa: 30 minut

1. Sole są to związki chemiczne zbudowane z kationów metali lub kationu NH+ oraz anionów reszt kwasowych.

Sól o nazwie chlorek sodu jest zbudowana z kationów Na+ i anionów Cl- (reszty kwasowej kwasu solnego).

Wzór ogólny soli ma postać :

Mx Ry

x- oznacza wartościowość reszty kwasowej i ilość atomów metalu,

y- wartościowość metalu oraz liczbę anionów reszt kwasowych.

 

Wzór sumaryczny ustalamy za pomocą wartościowości pierwiastków i wartościowości reszty kwasowej. Wartościowość pierwiastków odczytujemy z układu okresowego natomiast wartościowość reszty kwasowej równa się ilości atomów wodoru we wzorze danego kwasu.

 

2. Każda reszta kwasowa ma określoną wartościowość.

 

Rodzaj kwasu

Nazwa kwasu

Nazwa soli

Wartościowość reszty kwasowej

Kwasy beztlenowe

chlorowodorowy

chlorek

I

siarkowodorowy

siarczek

II

Kwasy tlenowe

siarkowy(IV)

siarczan(IV)

II

siarkowy(VI)

siarczan(VI)

II

azotowy(V)

azotan(V)

I

węglowy

węglan

II

fosforowy

fosforan(V)

III

 

Nazwy soli kwasów beztlenowych mają końcówkę –ek natomiast tlenowych –an.

Prezentuje uczniom sole dostępne na pracowni i opisuje ich właściwości.

 

3. Otrzymywanie soli:

wodorotlenek metalu + kwas   ->   sól + woda           

                           NaOH+ HCl  -> NaCl+ H2O

 

metal + kwas  ->      sól+ wodór

     Zn+ 2HCl  -> ZnCl2+ H2

 

tlenek metalu + kwas    ->      sól + wodór

               ZnO+ H2SO4  -> ZnSO4+ H2O

 

wodorotlenek metalu + tlenek niemetalu ->        sól+ woda

                       2NaOH+ SO2                                -> Na2SO3+ H2O

 

 

 

Zadanie1.

Podaj poprawną nazwę soli.    (3 przykłady na lekcji i 3 do domu)


NaCl- chlorek sodu                                MgNO3- azotan(V) magnezu             Na2SO4- siarczan(VI) sodu

KCl- chlorek potasu                               Al2 (SO4)3- siarczan(VI) glinu              AgBr- bromek srebra(I)

 

 

Zadanie 8/61
Oblicz masę cząsteczkową podanych soli.  (2 na lekcji i 2 w domu)


CaCl2- 110u                                                               Ni(NO3)2- 135u
CuCO3- 123u                                                            (NH4)3PO4- 124u

 

Zadanie 2.
Podaj wzór sumaryczny soli.  (4 na lekcji i 4 w domu)
chlorek potasu-   KCl                                                                chlorek wapnia-   CaCl2
bromek srebra(I)-   AgBr                                                         fosforan(V) magnezu-   Mg3(PO4)2
węglan magnezu-   MgCO3                                                      siarczan(VI) sodu-   Na2SO4
azotan(V) potasu-   KNO3                                                        siarczan(IV) sodu-   Na2SO3

·         Część podsumowująca: 5 minut

Z podanych pierwiastków ułóż możliwe sole:

Sód i chlor-                                                                              srebro, węgiel i tlen-
Magnez, azot i tlen-                                                                 żelazo, fosfor i tlen-
Bar i siarka-                                                                              wapń, azot i tlen-

 

·         Praca domowa:
Ułóż rebus chemiczny z hasłem fosforan(V)...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin