SCENARIUSZ ZAJĘĆ.docx

(22 KB) Pobierz

SCENARIUSZ   ZAJĘĆ TECHNICZNYCH

Data: 12. 04.  2017 r.

Nauczyciel prowadzący zajęcia: Grażyna Czajkowska

Czas trwania zajęć: 1 godz. lekcyjna.

Klasa: Uczniowie kl. III gu.

Miejsce: Sala lekcyjna.

Temat zajęć:              Pisanki - jajka malowane. Projektowanie własnej pisanki.

CELE:

 

Cele ogólne:

- zapoznanie uczniów z tradycją Świąt Wielkanocnych (ozdabianie jajek),

- poznawanie różnych technik ozdabiania jaj,

- wspomaganie rozwoju mowy i wzbogacanie słownictwa,
- wdrażanie uczniów do zachowania ładu i porządku podczas zajęć,
- doskonalenie sprawności manualnej,
- rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej;
- rozwijanie wrażliwości estetycznej;
- wdrażanie dzieci do poznawania i kultywowania tradycji ludowych.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wie jakie święta się zbliżają,

- nazywa zgromadzone ozdoby związane ze świętami,

- potrafi samodzielnie zaprojektować świąteczną pisankę

- potrafi łączyć różne elementy w całość za pomocą różnych technik,
- potrafi uważnie wysłuchać zagadki i odpowiedzieć na nie,

- wie jak wykonać pracę techniką ozdobić jajko,

- potrafi estetycznie wykonać pracę plastyczną,

- potrafi opisać wygląd swojej pisanki oraz pisanek innych,

- potrafi ocenić pracę własną oraz prace kolegi

- aktywnie uczestniczy w zajęciach;

- prawidłowo reaguje na polecenia;

- prawidłowo używa przyborów plastycznych – nożyczki, pędzle, kredki, naklejki.
- sprząta miejsce pracy,
 

METODY PRACY:

- podające: rozmowa, objaśnienie, pokaz, 

- aktywizujące: zagadki,

- słowna: pogadanka, wiersz,

- instruktaż,

- działań praktycznych,

-ekspresji ruchowej.


FORMY PRACY: indywidualna zróżnicowana, grupowa.

ŚRODKI I MATERIAŁY: Rysunki: symbole Świąt Wielkanocnych (koszyczek, pisanki, baranek, stroik świąteczny, kurczaczek zajączek, karty świąteczne), rebus - „pisanki", wiersz S. Aleksandrzaka "Pisanki", zagadki, koszyczek z pisankami, styropianowe jajka, klej, ożyczki, kolorowe sznurki, brokat, szpileczki, farby plakatowe, pędzle, kubki.

 

Przebieg zajęcia:

 

Zajęcia wstępne:

 

1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Powitanie uczniów i nauczycieli.

3. Przygotowanie sali i potrzebnych do zajęć materiałów:
4. Wprowadzenie do tematu - rozwiązywanie zagadki.

– dzieci rozwiązują zagadki o tematyce Świąt Wielkanocnych:
 

Ma skorupkę tak jak orzech, ale bardzo, bardzo cienką

Na śniadanie zjeść je możesz, raz na twardo, raz na miękko, (jajko)

 

5. Rozwiązanie rebusu.

Aby dowiedzieć się jakie następne zadanie przed nami, musimy rozwiązać rebus.

 

Pi

 

6. Zabawa dydaktyczna: „Duże, średnie, małe." Przeliczanie i segregowanie pisanek według    

     wielkości.

Nauczyciel pokazuje 3 jajka o różnej wielkości, uczniowie przelicza jajka, podają ich liczbę. Następnie każde dziecko otrzymuje po 3 jajka różnej wielkości, przelicza je oraz układa w kolejności od najmniejszego do największego.

7. Krótka informacja N.
Na pewno wiecie już, o czym będziemy rozmawiać?

 

Dzisiaj będziemy ozdabiać jajka, które potem jako gotowe pisanki możecie ułożyć na swoim świątecznym stole lub włożyć do koszyka z święconką. Ważna przy tej pracy jest również staranność wykonania, gdyż wydmuszka cała wysmarowana klejem nie wygląda potem ładnie.

Ponieważ wiecie już trochę o tradycjach związanych ze zbliżającymi się świętami i pisankami,  

to teraz nie pozostało nam nic więcej jak zabrać się do ozdabiania naszych jajeczek.

 

Zajęcia właściwe  

 

1. Obejrzenie pisanek zgromadzonych przez prowadzącego oraz zdjęć i pocztówek.
    - zwrócenie uwagi na wzory

Ponieważ wiecie już trochę o tradycjach związanych ze zbliżającymi się świętami i pisankami, to teraz nie pozostało nam nic więcej jak zabrać się do ozdabiania naszych jajeczek.

 

 

 

2. Przerwa śródlekcyjna

- krążenie nadgarstkami

- krążenie głową lewo i prawo.

3. Praca plastyczno-techniczna: „ Pisanki."

Nauczycielka demonstruje dzieciom różne pisanki, by mogły poznać różne rozwiązania plastyczne. Dzieci wykonują pisanki według własnego pomysłu. 
- uczniowie ozdabiają styropianowe jajka.

(owijanie sznurkiem, malowanie specjalnie dobranymi farbami, oklejanie, ) itp. Dzieci otrzymują jajka i ozdabiają je dowolną techniką. (materiały plastyczne leżą na stoliku ).

 

4. Wykonanie pisanek przez uczestników zajęć.
- pomoc i rady prowadzącego
*podczas pracy w tle słychać utwór A. Vivaldiego ,,Wiosna”
 

Zajęcia końcowe

 

1. Krótka informacja N.

Tak gotową pisankę możemy już położyć na stole wielkanocnym, ale najpierw zrobimy sobie w klasie wystawę. Potem, przed świętami zabierzecie sobie swoje pisanki do domów.

 

2. Prezentacja wykonanych prac.

    Ocena pracy dzieci podczas zajęć.
    - podkreślenie pomysłowości

 

3. Wyeksponowanie pisanek na papierowych talerzykach
      Zorganizowanie wystawki  w specjalnym kąciku.

 

4. Wspólne sprzątanie miejsca pracy.

5. Pożegnanie - podziękowanie wszystkim za udział w zajęciach.    

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin