Sytuacja kościoła w europie zachodniej.odt

(27 KB) Pobierz

Co do sytuacji Kościoła w Europie zachodniej.

Ostatenie święta Bożego narodzenia spędziłem w Brukseli (ponad 3 tygodnie). Przez kilka dni byłem tez we Francji.

Odwiedziłem kilkanaście kościołów w samej Brukseli. Uczestniczyłem niekiedy 2 razy dziennie we Mszy św. w różnych jezykach. Mógłbym napisac kilka stron wraz z fotografiami.

Tam gdzie mieszkałem (dzielnica Schaerbeek)  na misji od 32 lat przebywa polski dominikanin.

Kościół przekazany polskiej wspólnocie. We Mszach św porannych niekiedy byłem jedyny np. na porannej Mszy św Wigilijnej byłem sam (oprócz księdza).

We wnątrz Kościoła jest zbudowana kaplica (zresztą tak jest w wielu kościołach) w której sprawowane są Msze. Kaplica może pomieścić kilkanascie osób.

Msza po polsku cześciowo po francusku. Eucharystia. Polacy na klęczaco do ust. Francuzi lub imigranci (np. czarnoskórzy) sami biorą eucharystię z pateny i maczają w kielichu, który stoi obok. (taki zwyczaj widziałem w większości kościołów w Brukseli).

Sporo Kościołów jest zamkniętych np. Gesu (Jezuitów). Przy wejściu: figury apostołów, Pana Jezusa i Maryji mają pomalowane oczy. Bezdomni śpią na schodach wejściowych.

 

Foto

Tuz obok niemal naprzeciwko stoi pomnik z rzeźbami bóstw z mitologii antycznej przed którymi pali się stale ogień. Nad ranem w Nowym Roku (1 stycznia) widziałem grupę młodych ludzi palących przed kolumną ogień. Tak najwyraźniej uczcili Nowy Rok przed poganskim bóstwem. Świętowanie sylwestra/nowego roku wywodzi się z pogaństwa.

 

Foto

 

W dzielnicy Komisji i Parlamentu Europejskiego znajduje się Kościół Najświętszego Sakramentu! (jedyny pod tym wezwaniem w całej Brukseli) obecnie zamknięty a właściwie zamieniony na budynek komisji europejskiej. Wydzielono z niego część i nazwano kaplicą ekumeniczną Zmartwych wstania (sic!).

Przed wejściem do Kopalicy znak jednej religii (Engel der Kulturen): w okrąg wpisany krzyż, półksiężyc i gwiazda dawida.

Foto

Widzę tutaj  wyraźny znak Boga.Tak Najświętszych Sakrament zostanie usunięty z Kościołów ale Kościół powstanie „z martwych”.

 

W niewielkiej odległości znajduje się stary Kościół św Józefa. Zamknięty.

 

Pod jednym z Kościołów na placu pchli targ gdzie można kupić sakramentalia za niewielkie pieniądze. Sam własnoręcznie zbierałem z bruku rozkompletowany Krzyż z figurą Pana Jezusa. Figura z brązu lub mosiądzu. Zakup kosztował kilka euro.

Foto

 

Foto Zakupione Stacje Drogi Krzyżowej.

 

Kościół św Jana i Mikołaja zamknięty. Tuż obok na ulicy można zobaczyć w witrynach niemal nagie prostytutki.

 

Duzy piękny i stary kościół św Katarzyny w centrum Brukseli. Pelni bardziej funkcję … muzeum dla zwiedzających.

 

Przed Kościołem znaki czasów... karuzela z „rodziny adamsów”. Nocami na kościele prezentowane „specyficzne” origami. Prezentacja nawiązująca najwyraźnie do pokazów w święto Niepokalanego Poczecia na Bazylice św Piotra w Rzymie.

Foto.

 

Podobnie tuz obok Kościół św Jana Chrzciciela. W środku jakas wystawa z manekinami...

 

Część Kościołów w Brukseli przejęte przez inne obrządki chrześcijańskie (np. św Franciszka z Asyżu wraz z zabudowaniami zakonników) przejęty przez Kościół Rumunski obrządku wschodniego.

Kościół św Rocha w 3/4 zamieniony na „ciucholand”. Imigranci lub bezdomni przychodzą po odziedż. W kościele wydzielono kaplice ok. 4x4m gdzie odbywają się Msze św (uczestniczyłem w jednej z nich). Uczestniczy w niej kilka osób. Eucharystia była przyjmowana w takiej formie, że Kapłan po Konsekracji położył patene z hostiami i kielich z winem i sam sobie usiadł z boku.

Uczestnicy podchodzili własnoręcznie brali hostie następnie maczali obok w kielichu z Krwią Pańską. Na koniec podszedł „wierny” i wypił-opróżnił Kielich.

 

Na stacjach Metra w bezpłatnej gazecie można przecztać relację z Watykanu.

Foto.

 

W jednym z Kościołow polskiego duszpasterstwa w centrum Brukseli uczestniczyłem 2 krotnie w Mszy św (w zwykłą niedzielę). Cały duzy Kościół pełen ludzi. Brak miejsc w ławkach. Ładna kaplica Najświętszego Sakramentu.

Niestety Eucharystia była na rękę udzielana przez szafarkę.

Pozytywnie byłem zaskoczony gdy uczestniczyłem z Mszach św. w języku francuskim w Centrum Brukseli w Kościele sw Marii Magdaleny. Kościół z XVI w. niestety pozbawiony tradycyjnego ołtarza. Obecnie w dawnej cześci Ołtarzowej pobielone ściany i „stół” do Novous Ordo. Ksiądz przed Mszą- adoracja Najświętszego Sakramentu na kolanach. Msza ze śpiewem pod organy. Eucharystii udzielał tylko ksiądz i te osoby co adorowały NS na klecząco to na klęcząco i do ust przyjmowały Sakrament.

Podobna sytuacja w  Kościele św Marii Magdaleny w dzielnicy Lakaen. Ładny stary Kościół niezmieniony ze tradycyjnym Ołtarzem. Przed Mszą św adoracja NS. Msza św z modlitwami w jęz. łacińskim (pozytywne zaskoczenie).

W dzielnicy Lakaen znajduje się również kościół Matki Bożej z Lourdes. Stale zamknięty.

Niedalego została „odtworzona” kaplica z Grotą z Lourdes z Tajemnicami Różańcowymi, stacjami drogi Krzyżowej i Golgotą. Będąc w tym miejcu mogłem poczuć „chrześcijańskie korzenie europy” uwiecznione m.in. na czarnobiałych zdjęciach wywieszonych w Kaplicy.

Foto....

 

W katedrze św Michała Archanioła i sw Guduli przechowywana jest cząstka Krzyża Pańskiego (podobno największa).

W Brukseli znajduje się jedna z Największych bazylik na świecie. Poświęcona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Adoracja Najświętszego sakramentu w jednym z Kościołów. Najświetszy Sakrament w Krzyzu

Zgłoś jeśli naruszono regulamin