Webster Jean_Tajemniczy opiekun.rtf

(47304 KB) Pobierz
Webster Jean_Tajemniczy opiekun

C:\Users\Agnieszka\Desktop\1.jpg


C:\Users\Agnieszka\Desktop\2.jpg


Historia siedemnastoletniej Agaty Abbott i jej tajemniczego opiekuna dzięki któremu bohaterka dostaje się wprost z zakładu opiekuńczego dla sierot do ekskluzywnego collegeu cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród kilku już pokoleń czytelniczych. Jean Webster (18761916) popularna amerykańska pisarka dla młodzieży opublikowała Tajemniczego opiekuna w r. 1912 (w Polsce pierwsze wydanie tej książki ukazało się w r. 1926), mając już w dorobku kilka powieści i tom opowiadań humorystycznych. Książka, przyjęta entuzjastycznie przez ówczesne nastolatki, została wkrótce sfilmowana (był to film niemy ze słynną Mary Pickford w roli głównej), z czasem przerobiono także na musical. I choć opowieść o cudownej odmianie losu za sprawą możnego protektora jest rodem z baśni o biednej sierotce i pięknym królewiczu, nie brak w książce Jean Webster trafnych i gorzkich uwag o instytucjach filantropijnych, o przepaści dzielącej świat bogatych dobroczyńców od świata tych, którzy zmuszeni do upokarzającej roli obiektu owej dobroczynności.

Jean Webster (właściwie: Alice Jane Chandler Webster), córka wydawcy, cioteczna wnuczka Marka Twaina, studiowała filologię angielską i ekonomikę w Vassar College, odbyła podróż do Europy, współpracowała z lokalną prasą swego rodzinnego stanu Nowy Jork i wizytowała sierocińce i domy poprawcze. Wyniesione stamtąd wrażenia i obserwacje umocniły w przekonaniu, że wychowankowie domów opieki mogliby osiągnąć w życiu to wszystko, co dzieci z normalnych rodzin, gdyby tylko ułatwić im start życiowy, reformując instytucje opiekuńcze. Bohaterka Tajemniczego opiekuna marzy o stworzeniu wzorowo prowadzonego domu dla osieroconych dzieci, sama bowiem doświadczyła wszystkich upokorzeń filantropijnego systemu opieki. Czy jednak to, że życiowe losy Agi ułożyły się tak pomyślnie jedynie dzięki cudzej szczodrobliwości, a później dzięki gorącej miłości majętnego pana, nie dowodzi pewnego pesymizmu autorki, jej niewiary w możliwość osiągnięcia pełnego sukcesu własnymi siłami?

Niezależnie od tej niewesołej refleksji lektura Tajemniczego opiekuna bawi pełnymi werwy i humoru opisami życia w collegeu, przekornymi i dowcipnymi komentarzami...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin