SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI.docx

(26 KB) Pobierz

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI

KLUBU ,,WIEWIÓRKA”

DZIAŁAJĄCEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ

SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO

W WYSZKOWIE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODJĘTE I ZREALIZOWANE ZADANIA

W I SEMESTRZE

ROKU SZKOLNYM 2017/2018

PRZEZ KLUB WIEWIÓRKA  

 

 

 

 

Program klubu ,,Wiewiórka” przeznaczony był dla uczniów klas Szkoły Podstawowej                        i Gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Zawierał treści i cele edukacyjne zawarte w podstawie programowej oraz zadania zawarte                         w statucie PCK.

 

W przyjętej koncepcji programu, wydzielono sześć cykli tematycznych, które były realizowane w I semestrze roku szkolnym 2017/18.

 

Realizowane cykle tematyczne to:

 

1.      Higiena na co dzień.

2.      Zdrowe zęby to nasza dewiza.

3.      Odżywiam się zdrowo.

4.      Ruch – w zdrowym ciele zdrowy duch.

5.      Kultura pracy i wypoczynku.

6.      Dbamy o nasze bezpieczeństwo.

 

 

1. Higiena na co dzień.

 

1.      12. 2016 r. nasi uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie na wyjątkową choinkę lub świąteczny stroik wykonaną z surowców wtórnych, czyli choinkę EKO. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, wykorzystując do wykonania choinek kartony, gazety, korki od napoi, butelki PET, opakowania po jajkach i wiele innych surowców wtórnych. Konkurs był niewątpliwie ciekawą lekcją proekologiczną dla naszych wychowanków.

 

2. Zdrowe zęby to nasza dewiza.

 

1.      W ramach realizacji tego zadania w klasie V – VI u, III guw uczniowie codziennie po spożyciu drugiego śniadania myli zęby na zajęciach szkolnych.

 

2.      W październiku 2017r. został zrealizowany projekt edukacyjny,,Aby mój uśmiech był zawsze piękny.’’ W projekcie brali udział wszyscy uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej OS– W w Wyszkowie. Celem projektu było utrwalenie wśród uczniów wiedzy na temat higieny jamy ustnej, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o zęby od najmłodszych lat i zapoznanie z podstawową wiedzą na temat próchnicy. Ważnym elementem projektu było także uświadomienie najmłodszym, jak istotny wpływ na zdrowie naszych zębów ma dieta. Projekt realizowany był podczas dwóch spotkań edukacyjnych zakończonych wycieczką do gabinetu stomatologicznego.

3.      W klasach zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

 

3. Odżywiam się zdrowo.

 

1.      W październiku zostały przeprowadzone w klasach zajęcia pod hasłem: ,, Zmysłami poznajemy otaczający nas świat”. Uczniowie samodzielnie skomponowali skład koktajlu z krajowych jabłek, gruszek, malin i jagód po te bardziej egzotyczne, jak banan czy kiwi.

 

2.      W listopadzie została przeprowadzona akcja: ,,Wyprawka dla żaka”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i wolontariuszy udało się zebrać dużą ilość artykułów szkolnych, które zostały przekazane w potrzebujące ręce uczniów naszej szkoły.
 

3.      W listopadzie i grudniu 2017 r. uczniowie klas IIa i IIIa zrealizowali projekt edukacyjny: „Cztery pory roku na talerzu.” Uczniowie poznali jesienne warzywa i owoce oraz to, jakie korzyści płyną z ich spożywania. Na zajęciach wykonano pyszną sałatkę, natomiast w grudniu upieczone zostały tradycyjne, pyszne, świąteczne pierniki.

 

 

4.      Ruch – w zdrowym ciele zdrowy duch.

 

1.      27 września po raz dziesiąty byliśmy organizatorami Mazowieckiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych, Wyszków 2017. Zawody odbyły się na stadionie WOSiR. Wzięło w nich udział 80 zawodników zrzeszonych w klubach działających na terenie Mazowsza.

 

2.      30.11.2017 r. reprezentanci naszej szkoły, wraz z opiekunami, uczestniczyli w Lesznie w II Turnieju Piłki Koszykowej Dziewcząt i Chłopców, zorganizowanym przez Komitet Olimpiad Specjalnych Regionu Mazowsze.
 

3.      5 grudnia odbył się Szkolny Dzień Sportu zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. To coroczna impreza propagująca aktywne spędzanie czasu wolnego, zdrowy trybu życia i przede wszystkim integrująca uczniów z klas młodszych. Przyszli sportowcy mogli spróbować swych sił w pokonywaniu toru przeszkód, poznali zabawy z dzieciństwa swoich rodziców, m.in.: „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Ance kabance” a zwieńczeniem zmagań sportowych była relaksacja pod chustą Klanzy. Cała rywalizacja sportowa przebiegała w duchu fair play.

 

 

5. Kultura pracy i wypoczynku.

 

 

1.      11 października 2017 r. uczniowie, w ramach działalności Klubu Małego Przyrodnika, odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne w Kamieńczyku. Uczniowie udali się na pobliski cmentarz, gdzie zostali pochowani żołnierze walczący o obronę naszego kraju w czasie II wojny światowej. Po krótkiej lekcji historii, uczniowie zapalili symboliczny znicz oraz chwilą ciszy oddali hołd poległym żołnierzom. Chętni uczniowie brali udział w zajęciach hipoterapii. Największą atrakcją były przejażdżki bryczką.

 

2.      22 XI odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa pod hasłem „Z Andrzejem zdrowo, bo na sportowo” przy występie zespołu muzycznego „Spontan”.  Wspaniała impreza andrzejkowa odbyłaby się, dzięki zaangażowaniu i pomocy Pani Ewy Godlewskiej.

 

3.      15 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do warszawskiego Teatru Guliwer i obejrzeli spektakl „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Ta cudowna baśń przekazała, że świat nieustannie się zmienia. W życiu wszystko się może zdarzyć. Bób może stać się księciem a zwykła dynia ogromnym pałacem.

 

4.      23 listopada 2017 r. uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w wycieczce do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie. W trakcie pobytu zwiedzili ekspozycję stałą, prezentującą tradycyjne wyposażenie chaty kurpiowskiej oraz wzięli udział w warsztatach: kulinarnych i plastycznych. W ramach zajęć kulinarnych uczniowie przygotowali wg tradycyjnej receptury kurpiowskich fafernuchów- ciasteczka na choinkę. Wykonane zostały również ozdoby świąteczne: łańcuch i „baletnice”.

 

5.      Tradycją naszej szkoły są również świąteczne spotkania klasowe. W br. Szkolnym                      w ramach działań wychowawczych zostały zorganizowane spotkania mikołajkowe, oraz zaprzyjaźnione klasy spotkały się przy wigilijnym opłatku. Kultywując tradycje Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia. Spożywano również tradycyjne potrawy wigilijne. Następnie w miłej                       i podniosłej atmosferze rozpoczęło się wspólne kolędowanie.

 

6.      21 grudnia 2017 r. cała społeczność OSW spotkała się na wspólnej Wigilii. Były życzenia, tradycyjne dzielenie się opłatkiem i słodki poczęstunek przy świątecznie przystrojonym stole.

 

 

6. Dbamy o nasze bezpieczeństwo.

 

1.      We wrześniu w ramach cyklu tematycznego: ,,Dbamy o nasze bezpieczeństwo” we wszystkich klasach została przeprowadzona pogadanka na temat: ,,Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której uczniowie poznali podstawowe zasady ruchu drogowego.

 

2.      W ramach realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem w naszej szkole, jak co roku został przeprowadzony apel na temat: „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem było zapoznanie i przestrzeganie zasad ruchu drogowego przez dzieci oraz wyrabianie nawyku prawidłowego zachowania się na ulicy i przejściu dla pieszych. Następnie wytłumaczyły, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się z prośbą o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjantki poinformowały i zademonstrowały również naszym uczniom, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa.

 

3.      W listopadzie gościliśmy w naszej szkole ratownika medycznego – Panią Paulinę Rudzką. Uczniowie w praktyczny sposób uczyły się prostych czynności związanych    z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

 

4.      6 grudnia 2015 r. P. M. Piekart jak co roku zorganizowała dla uczniowie naszej szkoły wycieczkę do Warszawy, której główną atrakcja był Wielki Koncert Galowy w Sali Kongresowej PKiN, stanowiący zwieńczenie prowadzonego w 2017 roku przez Fundację Prometeusz, cyklu szkoleń ratownictwa medycznego dla młodzieży szkolnej pod hasłem: „Pięć złotych minut, czyli zabawa na 112”. Podczas koncertu młodzież uczyła się, jak najskuteczniej wykorzystać „pięć złotych minut” ratujących życie ofiarom różnych zdarzeń losowych. Uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się, jak pomóc w sytuacji zagrożenia oraz odbyć ćwiczenia praktyczne z ratownikami medycznymi.

 

5.      W ramach realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem w naszej szkole,                                 jak co roku został przeprowadzony apel na temat: ,,Bezpieczne ferie”.                                Uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie spędzać czas od funkcjonariuszy straży miejskiej w Wyszkowie. Wychowawcy klas wraz  z uczniami wykonali gazetki ścienne o atrakcyjnych i bezpiecznych formach spędzania wolnego czasu podczas ferii zimowych.

 

 

  W myśl idei humanizmu i zasad działań Polskiego Czerwonego Krzyża

 

 

W myśl idei humanizmu i zasad działań Polskiego Czerwonego Krzyża, w naszej szkole zostały przeprowadzone następujące akcje:

 

1.      We wrześniu i październiku br. szkolnego klasa IV l uczestniczyła w projekcie edukacyjnym, pt. „Dookoła świata”. Uczniowie odbyli wirtualną podróż do pięciu odległych krajów: Panamy, Malawi, Nepalu, Grecji i Tajlandii. Omawiane tematy traktowały o problemach współczesnego świata, tj. biedzie, wojnie i ludziach uciekających przed jej dramatem, łamaniu Praw Człowieka. Treści odnosiły się do sytuacji dzieci i ich rodzin, które codziennie muszą zmagać się trudami życia. Zajęcia stanowiły okazję do rozbudzenia empatii uczniów, otwarcia na problemy innych, stanowiły także okazję do zaproponowania przez uczniów pomocy dla potrzebujących

 

2.      We wrześniu, uczniowie klasy III a, VI a i VII l przyłączyli się do akcji: ,,Dla 10-letniej Adrianny”i na lekcjach plastyki przygotowali piękne kartki urodzinowe z własnoręcznie wypisanymi życzeniami.
 

3.      W październiku 2017 r. już  po raz kolejny uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji: „Znicz”. Głównym celem pieszej wycieczki na Cmentarz Parafialny w Wyszkowie było kultywowanie tradycji obchodów Dnia Wszystkich Świętych jako symbolu pamięci o zmarłych. Na Cmentarzu uczniowie zapalili znicze na grobach zasłużonych i bezimiennych żołnierzy poległych w obronie naszego kraju. Odwiedzili też pomnik wzniesiony ku czci poległym pilotom w czasie II wojny światowej. Uporządkowali teren wokół pomnika i oczyścili żołnierskie groby.

 

4.      W ramach projektu edukacyjnego „Zaczarowany świat książki”  grudniu 2017 w naszej szkole została przeprowadzona akcja :,, Świąteczne Czytanie”.

 

 

5.      Szkolne Koło Wolontariusza zorganizowało w naszej szkole akcję zbierania puszek aluminiowych. Pozyskane ze sprzedaży środki finansowe zostały w całości przeznaczone na działalność SKW o charakterze charytatywnym.

 

6.      Szkolne Koło Wolontariusza zorganizowało w naszej szkole zbiórkę nowych                          i używanych zabawek, książeczek, odzieży i wszystkiego co mogłoby sprawić przyjemność dzieciom. Część rzeczy trafiła do Fundacji Spełnionych Marzeń, która jest organizatorem akcji: ,,Mikołajki jak z bajki i przekazała je dzieciom na oddziale onkologicznym w szpitalu  w Warszawie, natomiast reszta trafi do Domu Dziecka w Łodzi

 

7.      Po raz kolejny w naszej szkole została zorganizowana akcja: ,,I ty możesz zostać Św. Mikołajem”. Część zabawek zebrana przez Szkolne Koło Wolontariusza zostało przekazane przez Mikołaja najbiedniejszym uczniom naszej szkoły.

 

8.      W grudniu, została przeprowadzona akcja: ,, Świąteczna paka dla bezdomniaka.” Głównym celem wszystkich działań było uwrażliwienie uczniów na losy zwierząt. Dzięki pierwszym środkom zgromadzonym dzięki zbiórce puszek aluminiowych przez Szkolne Koło Wolontariusza, mogliśmy wesprzeć akcję zorganizowaną przez Panią Monikę Szydlik na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętom w Wyszkowie.

 

Podsumowując mogę stwierdzić, iż podjęte przez nas działania spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez uczniów,  rodziców jak  i nauczycieli. Dzieci i nauczyciele chętnie brali udział w proponowanych przedsięwzięciach. Realizacja ich przyniosła wszystkim dużo radości, nowej wiedzy i doświadczeń.

 

 

Wnioski do dalsze pracy:

 

Realizacja zadań zgodnie z planem pracy tj.:

-          promowanie zdrowego, aktywnego stylu życia oraz zachowań służących zachowaniu dobrego zdrowia;

-    dbanie o właściwe odżywianie;

-    dbanie o higienę jamy ustnej.

 

 

 

 

OPIEKUN

mgr GRAŻYNA CZAJKOWSKA

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin