DOBRY PASTERZ CZ 240 - DLACZEGO NIE MOŻNA NOSIĆ KOLCZYKÓW NA USZACH.docx

(1258 KB) Pobierz

DLACZEGO NIE WOLNO NOSIĆ KOLCZYKÓW NA USZACH ?

Bo Bóg w Piśmie Świętym    zabrania noszenia

kolczyków na uchu.

 

Księga Rodzaju 35: 2-4:

"Rzekł więc Jakub do swych domowników i do wszystkich, którzy z nim byli: „Usuńcie spośród was (wizerunki) obcych bogów, jakie macie; oczyśćcie się i zmieńcie szaty. Pójdziemy bowiem do Betel i tam zbuduję ołtarz Bogu, który wysłuchał mnie w czasie mej niedoli i wspomagał mnie, gdziekolwiek byłem. Oddali więc Jakubowi wszystkie (wizerunki) obcych bogów, jakie posiadali oraz kolczyki, które nosili w uszach, i Jakub zakopał je pod dębem w pobliżu Sychem”. "

 

 

PRZEKŁUWANIE UCHA

Pasja przekłuwania ciała objęła w ostatnich latach nasz kraj i całą Europę. Tu już nie chodzi o wyrażanie protestu przez nastolatków z tak zwanych grup ryzyka, a o powszechne „upiększanie” siebie kolczykami w uszach, nosie, języku, pępku, brwiach, narządach płciowych. Młode dziewczyny chcą zabłysnąć wobec innych dziewcząt ilością ozdób na ciele, czasami same przekłuwają swoje ciała.  Ci, którzy to robią, zajmują się elementarnym okaleczaniem ciała człowieka.

 

Dotyczy to również mody na liczne pierścienie w uszach. Przecież ucho jest usiane biologicznie aktywnymi punktami, które są związane z wszystkimi narządami. Nic dziwnego, że ucho ma kształt zarodka w brzuchu matki, leżącego z głową w dół (odpowiada mu płatek uszny).

A jeśli człowiek nawieszał sobie pierścieni wzdłuż całej małżowiny, to te pierścienie nieustannie podrażniają strefy szyjnego, piersiowego i innych odcinków kręgosłupa i w tych strefach powstają poważne problemy. Modniś taki będzie miał bóle głowy, szyi, odpowiednich narządów klatki piersiowej. A następnie zaczną się poważne schorzenia, jeśli on na czas nie zda sobie sprawy, że ich przyczyną są z głupoty zawieszone PIERŚCIENIE I KOLCZYKI  w uszach.

 

Nie mówiąc już o tym, że normalny człowiek, nie pozbawiony duchowości, nie zacznie w podobny sposób bezcześcić swoje ciało – które przecież jest świątynią Boga.

 

Również współczesna biologia udowodniła, że pępowina zawiera tak zwane komórki macierzyste, które tworzą podstawy organizmu. Komórki te są również komórkami krwiotwórczymi. A krew, jak wiadomo, jest nie tylko substancją fizjologiczną, ale i substancją mistyczną. A więc pępek na ciele – to nie jest zwykłe miejsce. Jest to bardzo ważne centrum, do którego wprowadzanie dowolnego obcego przedmiotu może doprowadzić do poważnych zaburzeń chorobowych w organizmie i różnego rodzaju chorób, jak również profanacji świątyni ciała i duszy.

 

Jeśli spojrzeć na ten problem głębiej, to dzisiaj do ciała człowieka wprowadzają pierścionki i kolczyki. A czy następnym etapem będzie czip? Możliwe jest, że na początku taka „implantacja” czipów " również będzie realizowana poprzez modę. Przecież moda pomogła w pomyślnym wdrożeniu "kieszonkowych szpiegów” - telefonów komórkowych. Kto obecnie myśli o ich szkodliwym promieniowaniu i innych negatywnych aspektach? Jeśli chodzi o korzyści, związane z "czipizacją" to one są już teraz reklamowane! Na dzień dzisiejszy w świecie jest już dużo ludzi – nosicieli implantów czipowych. W ten sposób w chwili obecnej odbywa się psychologiczne przygotowanie dandysów i modniś - "do czipa poprzez piercing". Prowadzone jest celowe działanie, skierowane na złamanie wewnętrznych psychologicznych barier po to, aby uczynić zwykłą i powszechnie przyjętą praktykę wprowadzania do naszego ciała jakichkolwiek obcych przedmiotów – czegokolwiek i gdziekolwiek. Pierścień do pępka, pierścień do nozdrza, błyszczącą blaszkę w brew, do wszystkich miejsc narządów płciowych, a następnie – już niedługo, do czoła z wszczepionym czipem i stanie się taki człowiek sprawnie sterowanym zombie. I pozbawi sam siebie człowiek Życia Wiecznego z Bogiem w Królestwie Niebieskim, i jeszcze tutaj, na ziemi, skaże siebie na męki psychiczne i fizyczne.

 

 

 

 

SZKODLIWOŚĆ PIERCINGU -

W CZYM JEST NIEBEZPIECZNY ?

Piercing – to dość powszechne zjawisko w naszym czasie. Ludzie, pasjonujący się tym zjawiskiem, starają się wyrazić siebie, pokazać, że nie są oni tacy sami, jak wszyscy pozostali. Jednak w piercingu ukrytych jest wiele niebezpieczeństw. Źle wykonane przekłucie może spowodować straszliwe skutki.  

 

Piercingiem nazywane są przekłute uszy, nos, język, pępek, intymne części ciała i brwi. Pasjonuje się piercingiem z reguły młodzież. Często piercing wykonują młodzi ludzie, którzy chcą jakoś wyróżnić się z tłumu i pokazać swoją wyjątkowość.

Po tym, jak kolczyk w nosie czy w pępku znudzi się, to go po prostu się wyjmuje. Miejsce przekłucia zarasta, ale blizna zostaje na całe życie.

Dlatego trzeba obowiązkowo rozważyć wszystkie za i przeciw i przekonać się o tym, że starając się wyróżnić z tłumu, można nie tylko spowodować szkodę zdrowiu, ale i na całe życie zyskać niezbyt ładne blizny.  

 

Top miejsc dla piercingu

1. Pierwsze miejsce zajmuje, oczywiście, stary, „dobry” piercing w uszach. Ten rodzaj piercingu jest najbardziej rozpowszechniony, ponieważ popularność zdobył już bardzo dawno temu i kolczyki w uszach nosiły nasze mamy, babcie, a nawet prababcie.

2. Następnym w kolejce jest pępek. Tak się składa, że jeżeli dziewczyna ma ładny, płaski brzuch, to dlaczego nie przywołać do niego uwagi jakimś ciekawym kolczykiem.

3. Szczególni miłośnicy dziurawią język i brwi.

4. Na ostatnim miejscu topu – piercing części intymnych ciała.

 

Według badań Agencji do Spraw Ochrony Zdrowia najmniej komplikacji jest przy przekłutych uszach (około 10% przypadków) i przekłuciach pępka (około 15% przypadków). Najwięcej komplikacji jest przy piercingu języka, który długo się goi z powodu stałej wilgoci w jamie ustnej i jedzenia.

 

Ludzie zajmują się piercingiem już kilka stuleci i komplikacji po przekłuciu można bez problemu uniknąć. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo wielkiego krwotoku z powodu przekłucia naczynia krwionośnego. Dla ranki bardzo ważna jest także codzienna higiena.

 

W większości lekarze są przeciwni piercingowi. Tłumaczą to tym, że samo naruszenie skóry ludzkiej dla zabawy jest nienaturalne. W takim przypadku człowiek może podłapać różne zakażenia, takie jak wirusowe zapalenie wątroby, tężec i inne – a to są poważne choroby, a nie żarty. 

 

Alergia z powodu piercingu

Często w miejscu, gdzie dokonano przekłucia, może powstać reakcja na metal kolczyka, który styka się ze świeżą raną. Jednak w takim przypadku nie trzeba się śpieszyć z zakupem złota, ponieważ również i na złoto może być alergia. Istnieje niewielki procent ludzi, cierpiących na „złotą alergię”.

 

Jakość kolczyka jest zależna od jego składu. Na przykład, do wielu ozdób dodaje się nikiel, a on dość często wywołuje reakcję alergiczną; jeżeli niklu w składzie jest więcej, to i ryzyko podrażnienia jest odpowiednio większe. 

 

  Metal, srebro narażone jest na zadrapania, deformacje i pęknięcia. Dodatkowo, przy długim użytkowaniu metal się utlenia i w wyniku tego może powstać alergia.

Według długotrwałości gojenia niezwykłych miejsc dla piercingu na pierwszym miejscu znajduje się język, uszy, nos i brwi – goją się one około dwóch tygodni. Intymny piercing goi się ponad dwa tygodnie, a piercing pępka średnio 5-6 miesięcy. Co piąty salon nie posiada odpowiedniego pozwolenia na prowadzenie działalności. Piercingiem bardziej pasjonują się kobiety, niż mężczyźni.

 

Na początku wszystko jest proste. Cóż w tym skomplikowanego – zrobić igłą przekłucie. Ale komplikacje mogą pojawić się właśnie po tym zabiegu, z powodu którego można spowodować szkodę dla organizmu:

 

Język – znajdując się w jamie ustnej, stale kontaktuje się on z wilgotnym środowiskiem bakteryjnym. Oprócz tego założony kolczyk może uszkodzić emalię zębów i sprzyjać powstawaniu odprysków i uszkodzeń zębów.

Uszy – jeżeli przekłucie wykonuje dyletant, to prawdopodobnie rana będzie zainfekowana. W efekcie może być utrata czucia w płatku usznym, a nawet głuchota. Przekłuwanie górnej części małżowiny usznej może doprowadzić do jej deformacji i pogorszenia słuchu.

Pępek – przekłuty pępek goi się długo i często skutkuje zapaleniem żyły pępkowej, co powoduje rozchodzenie się tkanek przedniej ściany jamy brzusznej i prowadzi do rozwoju przepukliny pępkowej. Przyczyną złego gojenia się rany tego miejsca jest nieustanny kontakt z odzieżą. Najmniejsze nieprzestrzeganie higieny rany może doprowadzić do komplikacji. Specjaliści radzą na najbliższe miesiące przykrywać ranę plastrem, aby uchronić ją przed uszkodzeniami.

Brodawki piersi – procedurę tę kobietom mistrzowie piercingu nie radzą robić. Podczas przekłucia mogą być uszkodzone przewody mleczne, po których w okresie karmienia piersią przepływa mleko.

Usta – nieostrożne przekłucie w okolicy ust grozi zakłóceniem w wydzielaniu śliny w ustach. Ślina może się wydzielać o wiele bardziej obficie, aniżeli przed zabiegiem. Możliwe jest również powstanie cysty.

Brew – podczas przekłucia igła może trafić w naczynia krwionośne i sploty nerwowe, co może spowodować obrzęk, krwiak lub częściowe lub całkowite sparaliżowanie mięśni twarzy. Dekorowanie brwi może powodować nieustanne majaczenie przed oczami, co doprowadzić może do zezowatości.

 

Za najbardziej niebezpieczny można uważać piercing części intymnych ciała. 

Tutaj skutkiem przekłucia mogą być infekcje i zapalenie przewodów moczowych. Ludzie, chcący za pomocą piercingu wzmocnić doznania seksualne, często osiągają efekt odwrotny w postaci częściowej lub całkowitej utraty wrażliwości.

 

Nie wolno robić piercingu kobietom w ciąży, ludziom, uczulonym na metale, chorym na cukrzycę, na wirusowe zapalenie wątroby, choroby krwi, zaburzenia psychiczne. Przeciwwskazane jest także robienie piercingu chorym na infekcję HIV.  

I jeszcze jedno, zapamiętajcie, dziewczęta. Chociaż współczesne salony mogą przekłuć wam dowolną część ciała, zastanówcie się jeszcze raz: czy jest to wam potrzebne? Większość moich koleżanek, które robiły piercing – usuwały go w ciągu jednego roku, czy dwóch, a potem robiły jeszcze operacje, aby usunąć blizny. Szkodliwość piercingu może być bardzo różnorodna, począwszy z różnych zapaleń i reakcji alergicznych, a kończąc na zakażeniu krwi i różnych chorobach nieuleczalnych.

     

Piękno wymaga ofiar, ale czy każdemu mężczyźnie podoba się dziewczyna z „dziurami” na twarzy? Nie wszystkim, pamiętajcie o tym. 

 

PIERCING PĘPKA I CIĄŻA

 

[…] Istnieje ryzyko, zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. W salonie mogą być wykorzystane niesterylne narzędzia, co może doprowadzić do zakażenia HIV, AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C. Dlatego pomysł przekłuwania pępka w czasie ciąży jest złym pomysłem.

 

Przekłucia, wykonane podczas ciąży będą się goić o wiele dłużej, ponieważ u kobiet w ciąży i tak jest obniżona odporność, co zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia zakażenia. A więc, lepiej nie ryzykować swoim zdrowiem i zdrowiem dziecka.

O KOLCZYKACH

 

Historia pojawienia się kolczyków

Kolczyki pojawiły się we Wschodniej Europie w okresie wczesnego wieku brązowego (około 3000 lat p.n.e.). Pierwsze kolczyki wykonywano z materiałów naturalnych – muszelek, płytek, drewnianych patyczków. Kolczyki nosili mieszkańcy starożytnego Egiptu i Asyrii, starożytne Greczynki, żołnierze Imperium Rzymskiego, królowie i marynarze.

Rosyjskie słowo „ceрьги” (pol. „kolczyki”) do języka rosyjskiego przyszło z języka tureckiego i tłumaczy się jako „кольцa” (co odpowiada w języku polskim słowom „kółka”, „pierścienie”; również słowo „кольцa” idealnie prawie odpowiada polskiemu słowu „kolczyki” – od A.L.)

Po raz pierwszy kolczyki pojawiły się 7 tysięcy lat temu na terytorium Azji. Początkowo kolczyki nosili tylko mężczyźni – był to symbol władzy, prestiżu w społeczeństwie. Po kolczykach można było określić zawód i zajmowane stanowisko człowieka. Niewolnicy rzymscy nosili w uchu jeden kolczyk.

 

Po otwarciu starożytnych grobów egipskich faraonów, odnaleziono mnóstwo ozdób z drogocennymi kamieniami, w tym i kolczyki.

U aborygenów Australii, ludów Afryki, a także Indian, kolczyk w uchu mężczyzny oznaczał przynależność do stanu wojowników – myśliwych. Również kolczyki w plemionach początkowo były traktowane jako zabezpieczenie przed złymi siłami. Scytyjska arystokracja oddawała pierwszeństwo kolczykom w postaci pierścieni.

W średniowieczu istniał prawny zakaz noszenia kolczyków, był to symbol rozpusty i nieskromności, a naruszenie całości ciała (przekłucie) uważane było za grzech.

Kolczyki nosili piraci, cyganie, złodzieje… Uważano, że po przekłuciu ucha, marynarz uzyskuje ostry wzrok. Współczesne badania to potwierdzają. Najważniejszym jest tutaj znalezienie prawidłowego na uchu miejsca dla przekłucia.

 

W epoce Odrodzenia kolczyki znów wróciły do mody jako upiększenie dla kobiet i mężczyzn. Kolczyki w uchu nosili nawet królowie. Obok kolczyków z metali, mistrzowie wykonywali upiększenia z kości słoniowej, pancerza żółwia, cennych gatunków drewna.

Na Rusi kolczyki były popularne i oznaczały status ich posiadacza. Prości śmiertelnicy nosili ozdoby z drewna i miedzi, bogaci mieszczanie nosili kolczyki ze srebra. Tylko rodzina książęca nosiła złote kolczyki z drogocennymi kamieniami.

Wojownicy również nosili kolczyki w uchu. Jednak od 11 stulecia od kolczyków zaczęto stopniowo odchodzić. W czasach Piotra I kolczyki nie były popularne wśród dworzan, ale były popularne wśród wieśniaków. Moda na kolczyki wróciła w czasie panowania Cara Pawła I.

 

U kozaków noszenie kolczyków miało znaczenie symboliczne. Kolczyk w lewym uchu oznaczał, że kozak jest jedynakiem u matki, w prawym – że jest on ostatnim mężczyzną w rodzie. W obu uszach kolczyki nosili kozacy, którzy byli głową rodziny i kontynuatorami rodu.

 

Męskie kolczyki z reguły nie odznaczały się pomysłowością, natomiast kobiece, szczególnie carskie, odznaczały się ciężarem i różnorodnością drogocennych kamieni.

Obecnie kolczyki noszą zarówno mężczyźni jak i kobiety, jako zwykłe, na co dzień oraz drogie, ozdobne. Współczesne kolczyki – to prawdziwa sztuka jubilerska połączenia różnych materiałów, technologii i kamieni. Dzisiejsze dekoracyjne zmienne nasadki dają możliwość zmiany elementów w zależności od gustu, nastroju, ubioru itd.

Kolczyki w naszych czasach – to ozdoba bardziej kobieca.

 

Czy szkodliwe jest przekłuwanie uszu?

Okazało się, że może to być niebezpieczne i oto dlaczego. U wszystkich ludzi na małżowinie ucha znajdują się szczególne punkty, które bezpośrednio są związane z różnymi narządami: językiem, oczami, mięśniami twarzy i tak dalej. Jeżeli podczas przekłucia zostanie ten maleńki punkt naruszony, to można przez długi okres czasu męczyć się z powodu podrażnienia tego narządu, którego punkt został naruszony.

Podczas noszenia kolczyków mogą wystąpić następujące powikłania:

    

 

(1/2) Keloid płatka ucha powstały w wyniku piercingu.

(2/2) Postępujące rozczłonkowywanie się płatka ucha wywołane siłą ciążenia.

 

W części opracowania, dotyczącej szkodliwości piercingu, podano niebezpieczeństwa, związane z przekłuciem uszu. Jeżeli przekłucie ucha wykonuje dyletant, to prawdopodobnie rana będzie zainfekowana. W efekcie może być utrata czucia w płatku usznym, a nawet głuchota. Przekłuwanie górnej części małżowiny usznej może doprowadzić do jej deformacji i pogorszenia słuchu.

 

Natomiast przekłute punkty w wyniku piercingu pobudzane są przez lata, a nieraz przez całe życie. Ludzie cierpią w tym czasie na różne dolegliwości i leczą się, wydając pieniądze na ich usuwanie, które jednak nie ustępują, bo nie jest usunięte źródło tych schorzeń.  

 

Oddziałując dowolnymi metodami na te punkty (prądem, magnesem, nakłuwaniem, gorącem, masażem itp.), można wpływać na stan narządów.

                KOLCZYKI SĄ SZKODLIWE DLA DZIECI

Wydaje się, że w dziedzinie piercingu uszu w Polsce nastąpiło zjawisko obłędu: uszy przekłuwa się kilkumiesięcznym niemowlętom, a ich mamusie chciałyby, aby ten zabieg lepiej wykonywać podczas porodu, za jednym bólem. O obłędzie lub kompletnej głupocie świadczą wypowiedzi mamusiek w Internecie.     

 

Kolczyki są szkodliwe dla dzieci

Przekłuwanie uszu dzieciom w pierwszych latach życia może powodować alergię. Winny jest temu zawarty w kolczykach - nawet jeśli są one złote czy srebrne - nikiel.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawili wyniki badań, które jednoznacznie wskazują na to, że wczesne prze-kłuwanie uszu może być później przyczyną wielu alergii.

To przez nikiel, który jest zawarty w kolczykach.

 

- Małe dziewczynki, którym przekłuto uszy, częściej mają objawy alergiczne, nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych – ostrzegają alergolodzy z Collegium Medicum UJ w Krakowie.

 

Zdaniem alergologów, nie ma znaczenia, jakie kolczyki rodzice zakładają swoim dzieciom. Wszystko jedno, czy mała dziewczynka, np. jednoroczna, ma kolczyki złote, czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia.

 

Kolczyki u dziewczynek – przekłuwać uszy czy nie?

Ostatnio przeczytałam: “moja córka ma już prawie 3 miesiące i niedawno otrzymała z okazji chrztu złote kolczyki z cyrkonią. Pięknie by w nich wyglądała i tak się zastanawiałam, czy nie pójść z nią na zabieg przekłucia uszu do kosmetyczki? Chyba teraz będzie lepiej przebić jej uszka, ponieważ nie będzie pamiętała tego bólu.” Przekłuwanie uszu dzieciom – to temat kontrowersyjny. Ileż to mądrych i niemądrych komentarzy się naczytałam na forach na ten temat.

Teraz, kiedy sama jestem mamą dziewczynki, zastanawiam się, nad przekłuciem jej uszek tak około roczku. Postanowiłam więc zgłębić temat, by mieć pewność, że będzie to słuszna decyzja. Mój rozsądek nie dał się podejść tylko z tego powodu, że będzie ładnie wyglądać w kolczykach, lub bo inni też przekłuwają.

 

Uświadomiłam sobie, że moja córka to osobna istota, która ma swoje prawa, własne zdanie. W przyszłości może się okazać, że będzie mi miała za złe, że gdy była niemowlakiem podjęłam sama decyzję dotyczącą jej ciała i urody.

 

Po drugie wzięłam pod uwagę powikłania, czy możliwość pojawienia się stanu zapalnego. To, że w moim otoczeniu nie spotkało to żadnego dziecka, nie oznacza, ze ich nie ma. Maluch tego nie zrozumie, a ja jako matka nie jestem w stanie spokojnie patrzeć, jak moje dziecko cierpi przez moją głupotę. Nie ukrywajmy, ropiejące uszko boli. A wszystko to w imię czego? Bo miałam kaprys?

 

Zdaję sobie także sprawę, że kolczyki u tak małego dziecka są zagrożeniem, bo może zahaczyć nim o ubranko, szalik, firankę – do tego chwila nieuwagi i tragedia gotowa, bo nie jestem w stanie monitorować cały czas, co robi dziecko.

 

Należy zakazać przekłuwania uszu dzieciom!

Denerwuję się, gdy widzę małą dziewczynkę z kolczykami. Mamusia ćwierka słodko i zachwyca się, jak to mała ślicznie wygląda. Och, przecież nic nie czuła, jest malutka, a dwu-, trzymiesięczne dziecko tak uroczo wygląda w kolczykach na swoim chrzcie.

 

Małe dziecko wygląda słodko i uroczo samo w sobie. Do zdrowego rozwoju nie potrzebne mu kolczyki, a dobra opieka.

 

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia niesie za sobą przekłucie uszu? Pominę naderwanie ucha, przez samo dziecko, rozerwanie podczas zakładania-zdejmowania ubranek, czy zaczepienie o włosy. Kolczyki mogą wywołać reakcję alergiczną, która nawet po wyjęciu kolczyków może objawić się w późniejszym wieku (organizm zapamiętuje, że coś go uczula, broni się później ze zwielokrotnioną siłą przed tym). Zadanie bólu dziecku (to nieprawda, że maluch nic nie czuje) jest równe torturze. Czy ty, drogi rodzicu, lubisz być nakłuwany? Dodam też czas gojenia: u jednych trwa to kilka dni, u innych tygodni. Przez miesiąc należy bezwzględnie przemywać specjalnym płynem. W czasie gojenia się ranek dziecko ma zaburzony sen, gdyż podczas snu narażone jest na zaczepienie uchem o piżamkę, poduszkę, maskotkę, z którą śpi. Zdarza się, że organizm broni się przed ciałem obcym i ranka zaczyna się "mazać" (wycieka z niej ropa, tworzy się stan zapalny). Byłaś/byłeś świadom tych zagrożeń? Czy przekłucie uszek maluszka nie było chwilowym impulsem?

 

Czemu służy przekłucie uszu małym dzieciom? Tylko zaspokojeniu zachcianki rodzica. Masz ochotę na kolczyk, to zainstaluj sobie go wszędzie, gdzie tylko masz ochotę, ale malucha zostaw w spokoju. Dziecko powinno mieć prawo do dokonywania wyborów, również tych, czy chce kolczyki, czy nie. Mam całe uszy dziurek po kolczykach. W lewym nosiłam ich osiem, w prawym trzy. Popełniłam błąd przy synu, dałam mu namówić się na kolczyk. Miał trzy lata i sam zadecydował o tym, że chce go nosić (oboje z jego ojcem mieliśmy przekłute uszy, on też chciał). Przyznaję się do tego, że decyzja była podjęta zbyt pochopnie. Wyjął kolczyk w pierwszej klasie szkoły podstawowej, założył go ponownie w gimnazjum.

 

Córka zdecydowała się na kolczyki w wieku dziewięciu lat. Zgodziłam się, gdyż uważam, że w tym wieku dziecko potrafi podjąć świadomą decyzję. Młodsza córka chciała kolczyki, jak siostra, dostała naklejki na uszy – 30 par w opakowaniu, na 30 dni miesiąca, po trzech dniach przestała o nie prosić - znudziły jej się. Nie określam wieku minimalnego, ale powinna być taka regulacja prawna. Przekłuwanie uszu małym dzieciom, to ich okaleczanie. Maluchowi do szczęścia nie potrzeba żelastwa w uszach.

 

 

Brytyjczycy chcą zakazać przekłuwania

dzieciom uszu

Przekłuwanie uszu to forma przemocy wobec dzieci – tak uważają brytyjscy rodzice, którzy dążą do prawnego zakazania tego procederu.

 

W Internecie dostępna jest petycja skierowana do brytyjskiego rzecznika praw dziecka. Zebrano już ponad 40 tysięcy podpisów od osób, które uważają, że przekłuwanie dzieciom uszu powinno być prawnie zab...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin