18.DOC

(2370 KB) Pobierz
Nr inwentarzowy

 

Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
w Olsztynie

 

KARTA FORTYFIKACJI

 

Nazwa:

 

Pozycja Piska

(niem. Johannisburg Stellung)

 

 

Sytuacja:



 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widok ogólny

Nr inwentarzowy:

18

Miejscowość:

 

Pisz

Gmina:

Pisz

Powiat:

 

piski

Województwo:

 

warmińsko - mazurskie

 

Nazwa własna historyczna:

 

PAK Unterstellraum mit MG-Schartenstand

Nazwa własna współczesna:

 

Schron dla działa przeciwpancernego ze

schronem bojowym (stanowisko bojowe
do ognia czołowego)

 

 

Usytuowanie w terenie:

 

Obiekt znajduje się około 80 m na północ od drogi Pisz – Snopki,
w pobliżu przesieki leśnej i około 120 m na zachód od drogi leśnej,
przy której usytuowany jest obiekt oznaczony nr 12.

 

Rok powstania/okres budowy - przebudowy:

 

1939r.

 

Materiał wykonania:

 

żelbet

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widok ogólny (od strony ulicy)

   

Opis rozwiązań konstrukcyjno - materiałowych:

Ilość kondygnacji: 1 kondygnacja naziemna

Konstrukcja ze słabo zbrojonego betonu na profilach z blachy falistej typu „H” (stąd potoczna nazwa schronów „Heinrich”).Obiekt (schron bojowy) z małym przedziałem bojowym.

Obiekt pozbawiony płyty pancernej. Otwór strzelniczy ukształtowany na zewnątrz w profil przeciwrykoszetowy.

W schronie dla działa:

Stropy drewniane.

Stalowe ościeżnice przy wejściach do obu schronów.

Obiekt żelbetowy.

 

 

Historia obiektu/pozycji:

 

W skład Pozycji Piskiej (niem. Johannisburg Stellung) wchodzi Punkt Oporu Pisz (Stützpunkt Johannisburg) wraz z flankującymi – oskrzydlającymi go od północy i południa schronami
w miejscowości Wiartel i Młynno (dziś już nieistniejącej). Pozycja Piska miała zabezpieczyć przesmyki pomiędzy jeziorami Wiartel, Brzozolasek i Roś (zlokalizowanymi na południowy - zachód od i północny – wschód Pisza). Pierwsze schrony wchodzące w skład pozycji zostały wzniesione latem 1939r. w oparciu o konstrukcję ze słabo zbrojonego betonu na profilach
z blachy falistej o przekroju litery „H” (stąd potoczna nazwa „Heinrich”). Były to cztery schrony dla broni maszynowej. Jeszcze w 1939r. rozpoczęto prace związane z rozbudowaniem pozycji. Kilka z obiektów poddano wówczas modyfikacji: do dwóch schronów typu Heinrich Stand dobudowano garaże dla armat przeciwpancernych, a jeden z garaży tego typu wzniesiono jako samodzielną budowlę. W ramach pozycji wybudowano również obiekt fortyfikacji ciężkiej, który został przystosowany do prowadzenia ognia z dwóch karabinów maszynowych. W związku ze spodziewanym atakiem wojsk radzieckich umocnienia Pozycji Piskiej zostały wzmocnione w 1944r. poprzez wykopanie rowu przeciwpancernego.
W styczniu 1945r. umocnienia pozycji zostały jednak opuszczone przez oddziały niemieckie praktycznie bez podjęcia walk.

 

 

 

Rzut

 

 



 

Stan zachowania:

 

Stan techniczny konstrukcjibardzo dobry.

Obiekt łatwodostępny.

Obiekt otwarty, z dostępnym wnętrzem.

 

 

Wnioski konserwatorskie:

 

Obiekt kwalifikuje się objęcia ochroną konserwatorską poprzez wpisanie do rejestru zabytków.

 

Wartość:

 

naukowa, historyczna

Data wypełnienia:

październik 2006 r.

Autor opisu:

Adam Płoski

Autor rysunków

Agata Grygo (na podstawie W. Rużewicz)

Autor zdjęć:

Adam Płoski

Przechowywanie negatywów

Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin