WIELKA KSIĘGASCIENCE FICTION
tom 1
Opracował Mike Ashley
Tłumaczyła Małgorzata Koczańska
Spis treści:
WSTĘP: NASTĘPNY KROK Mike Ashley
UL–LA, UL–LA Eric Brown
UŚMIERCINY Peter F. Hamilton
N JAK NIESKOŃCZONOŚĆ Greg Egan
PARADOKS Damon Knight
PRAKTYKA STUDENCKA Connie Willis
W SKLEPIE „JA” Robert Reed
SEN O WINLANDII Kim Stanley Robinson
BILET NA TRANAI Robert Sheckley
DRZWI WYJŚCIOWE DO WEWNĄTRZ Philip K. Dick
CO JA ZROBIŁEM Mark Clifton
FINIS Frank Lillie Pollock
OSTATNIE DNI NA ZIEMI George C. Wallis
Wstęp
Następny krok
O fantastyce naukowej zwykło się mówić, że to literatura pomysłów, i na pewno tak właśnie jest. Lecz jest także czymś więcej. To literatura opowiadająca o zmianach – zmianach, jakie wypływają z tych pomysłów.
Tym, co najbardziej fascynuje mnie w science fiction (albo sf, jak zazwyczaj skracam tę nazwę) i co każe mi do niej wracać, jest możliwość ujrzenia cudu ludzkiej wyobraźni spekulującej o nas i o wszechświecie. Mogę przekonać się, w jaki sposób każdy z pisarzy używa swoich umiejętności, wiedzy i przede wszystkim wyobraźni, by stworzyć pomysł i zobaczyć, co z niego wyniknie. To najstarsze pytanie, które zwykle przyciąga ludzi do nauk ścisłych: „A co, jeżeli?”. Z odpowiedzi zawsze wynika zmiana. Może to być zmiana na lepsze – krok naprzód, ale również zmiana na gorsze. Większość utworów sf stara się ostrzec ludzkość przed niebezpieczeństwem, jakie niesie taka zmiana.
W tej antologii znajdują się oba rodzaje opowiadań: te, które zawiodą nas krok naprzód – czasami nawet więcej niż jeden – i te, w których cofniemy się nieco. Jest też kilka takich, które poprowadzą nas krok w bok.
Są tutaj utwory opisujące inne światy, opowiadania o obcych istotach przybywających na Ziemię, historie o robotach, podróżach w czasie, inżynierii genetycznej, utopiach i dystopiach, nierozwiązywalnych zagadnieniach, katastrofach i apokalipsie. Wszystko, co należy do fantastyki naukowej. Ale przede wszystkim są to opowieści o ludziach i o tym, jak radzą sobie z trudnymi warunkami, pomysłami i zmianami.
Kiedy zacząłem kompletować tę antologię, chciałem wybrać najbardziej intrygujące i zaskakujące utwory fantastyczno–naukowe z ostatnich czterdziestu lub pięćdziesięciu lat. Ponieważ science fiction dotyczy zmian i technologii, sporo tekstów starzeje się błyskawicznie. Nawet najlepiej napisane opowiadanie, oceniane wysoko przed półwieczem, dziś może zostać odebrane zupełnie inaczej, właśnie...
chomaroma